Czarny dom

Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 2014-02-05
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 9788378858287
Liczba stron: 464

Ocena: 4.57 (14 głosów)

Na wyspie zostaje popełniony brutalny mord na jednym z mieszkańców wioski Crobost. Do śledztwa zostaje przydzielony oficer policji z Glasgow, Fin Macleod, który urodził się i dorastał na Lewis. Wcześniej zajmował się sprawą niemal identycznego morderstwa popełnionego w Edynburgu, ale od początku podejrzewa, że zbrodnie nie są dziełem tego samego sprawcy, zwłaszcza że ofiara, Angel Macritchie, miała wielu wrogów. Śledztwo jest też dla Fina okazją powrotu w przeszłość, którą, jak mu się zdawało, dawno pogrzebał, i w której kryje się zagadka zbrodni.

Teraz wraca wspomnieniami do dawnych wydarzeń, między innymi do wyprawy na An Sgeir - skałę na Atlantyku, gdzie od setek lat, raz do roku, dwunastu mężczyzn z Lewis przez dwa tygodnie zabija młode głuptaki, zwane w miejscowym dialekcie "guga", których mięso, uchodzące za wielki przysmak, przywozi potem na wyspę. Udział w tej uświęconej tradycją wyprawie jest uznawany za zaszczyt, a w przypadku dorastających chłopców - za wejście w wiek męski. Fin, jako młody człowiek, tuż przed wyjazdem na studia do Glasgow, płynie na skałę, by wziąć udział w corocznych łowach. To, co się tam wydarzy, na zawsze odmieni jego życie i życie jego przyjaciół z dzieciństwa.

Teraz, jako dojrzały mężczyzna, płynie na skałę po raz drugi, by w kamiennym "czarnym domu", który od wieków służy łowcom za schronienie podczas pobytu na An Sgeir, dowiedzieć się zapomnianej prawdy o sobie - i rozwiązać zagadkę zbrodni.     

POLECANA RECENZJA

Kup książkę Czarny dom

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Czarny dom

Avatar użytkownika - Azzmon
Azzmon
Przeczytane:2016-04-10, Ocena: 5, Przeczytałem, 52 książek 2016, Przeczytane,
Nie spodziewałem się wybitnej powieści po tej książce. Pomyślałem, że to kryminał jak miliony innych. I rzeczywiście detektyw jest. Zbrodnia też jest. Ale kryminał to chyba nie do końca trafne określenie. Samego kryminały w kryminale jest tu niewiele. I dobrze! Bo dzięki temu powieść zyskuje. Mała wyspa Lewis, na która po latach wraca policjant skierowany w rodzinne strony ze względu na zbrodnię, którą popełniono. Rozwiązując zagadkę kryminalną odkrywa tajemnice wyspy i swoje życie, które skończyło się na Lewis kilkanaście lat temu. Dzięki powrotowi Fin odkrywa co jest dla niego najważniejsze oraz to, że nigdy nie ucieknie od przeszłości i od miejsca, w którym się wychował. Kryminał o zabarwieniu obyczajowym. Już rozglądam się za drugą częścią trylogii Wyspy Lewis.
Link do opinii
Avatar użytkownika - wika9
wika9
Przeczytane:2014-08-27, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2014, Mam, Zakupione od marca 2014,
Skusiłam się na tą książkę, zachęcona pozytywnymi recenzjami. Poprzeczka została ustawiona wysoko, czy książka temu sprostała? Nie do końca, muszę szczerze przyznać. Akcja została umiejscowiona na małej, szkockiej wyspie wśród zamkniętej społeczności. Na tą wyspę powraca po latach główny bohater, Finn, zamierza rozwikłać zagadkę morderstwa. Nie podpisuję się pod zachwytami nad tą pozycją, książkę czytałam bez większego zainteresowania, Peter May mnie nie oczarował. Nie zamierzam sięgać po kolejne tytuły tej trylogii. Podsumowując - można przeczytać, bez zbędnych zachwytów.
Link do opinii
Avatar użytkownika - sarenka29
sarenka29
Przeczytane:2014-08-15, Ocena: 6, Przeczytałam,
http://ksiazeczkidopoduszki.blogspot.com/2014/05/peter-may-czarny-dom.html
Link do opinii
Avatar użytkownika - MonikaP
MonikaP
Przeczytane:2014-05-11, Ocena: 5, Przeczytałam, x 52 ksiażki 2014,
Świetny kryminał; akcja dzieje się w małej zamkniętej społeczności, mieszkańcy której bardzo dobrze się znają. Jest morderstwo (a nawet dwa), jest wielu podejrzanych, są dawne i niewyjaśnione od lat konflikty. Bardzo dobrze napisany kryminał! Polecam.
Link do opinii
Avatar użytkownika - MagdaMc
MagdaMc
Przeczytane:2019-02-14, Ocena: 5, Przeczytałem,
Avatar użytkownika - BooksMyHarbour
BooksMyHarbour
Przeczytane:2018-07-25, Ocena: 4, Przeczytałam, Opinie, Mam,

"Powieść jest zwierciadłem przechadzającym się po gościńcu życia." (Stendhal)

Trylogia Petera Maya to zwierciadło przechadzające się po malowniczej, mrocznej i niezwykle tajemniczej wyspie Lewis.
Oglądamy tu wizerunki jej mieszkańców i zadajemy sobie pytanie, czy na pewno chcą oni spoglądać w lustro?

Wiąże się to z wnikaniem w głąb siebie, analizowaniem przeszłości, przywoływaniem dawno już wypartych myśli i wspomnień.
Zapewne najlepiej by było zamknąć rozdział nazywany przeszłością, żyć wyłącznie tu i teraz, ale przecież się nie da.
Przeszłość wciąż się dzieje, stale nam towarzyszy, buduje naszą tożsamość, determinuje życiowe wybory.
Owszem, możemy wyrzucić wszystkie lustra, spalić zdjęcia, podjąć próbę wymazania faktów z pamięci, ale one jednak będą czekać cierpliwie w podświadomości, by ujawnić się w najmniej oczekiwanym momencie.

"Czarny dom" skrywa wiele mrocznych tajemnic, dostępnych tylko nielicznym jego mieszkańcom.

Link do opinii
Avatar użytkownika - Wiesia63
Wiesia63
Przeczytane:2018-06-10, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2018,

Wciągająca opowieść o spokojnym, anmerykańskim maisteczku, którym wstrząsają okrutne morderstwa dzieci. Główny bohater Jack Sawyer ( emerytowany policjant) chce wykryć kto stoi za tymi zbrodniami. Czy zabójstwa są dziełem psychopaty, czy działa tu tajemnicza, złowroga siła? Jaką rolę odgwywa w powieści tytułowy ,,czarny dom"? Czy nasz świat jest jedynym światem w kosmosie? Na te pytania być może usyska się powiedź czytając  tą powieść.

Link do opinii
Avatar użytkownika - cykuta
cykuta
Przeczytane:2017-04-12, Ocena: 2, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - moniaaa87
moniaaa87
Przeczytane:2016-12-22, Ocena: 3, Przeczytałam, Berry,
Inne książki autora
Wyspa powrotów
Peter May0
Okładka ksiązki - Wyspa powrotów

Kiedy detektyw Sime Mackenzie wsiada do niewielkiego samolotu na lotnisku św. Huberta w Montrealu, nawet nie ogląda się za siebie. Licząca 850 mil podróż...

Człowiek z wyspy Lewis
Peter May0
Okładka ksiązki - Człowiek z wyspy Lewis

"Druga część, po „Czarnym domu”, trylogii Petera Maya o wyspie Lewis. CZŁOWIEK BEZ IMIENIA Niezidentyfikowane zwłoki zostaną znalezione w...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kwestia winy
Małgorzata Rogala
Kwestia winy
Bóg Maszyna
Joanna W. Gajzler
Bóg Maszyna
Przepustka do męskości
Paweł Pollak
Przepustka do męskości
Żyje się tu i teraz
Katarzyna Kaźmierczak
Żyje się tu i teraz
Prezydentka
Marika Krajniewska
Prezydentka
Joker
Natalia Nowak-Lewandowska
Joker
Znieczulenie
Kamil Wala-Szymański
Znieczulenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy