Czarny tulipan

Śmierć zamordowanych w holenderskiej Hadze Jana i Korneliusza de Wittów powoduje w życiu skromnego uczonego i hodowcy tulipanów, Korneliusza van Baerlego, ciąg niezwykłych wydarzeń - jego spokojna egzystencja zostaje zakłócona, a on w trakcie prac nad uzyskaniem legendarnego tulipana o czarnych płatkach zostaje aresztowany i osadzony w więzieniu. Ale to nie jest koniec komplikacji, bowiem przemycone do celi cebuli spróbuje zdobyć zawistny sąsiad van Baerlego, Boxtel, by przypisać sobie zasługi za to niezwykłe odkrycie. Czy w tej sytuacji Korneliuszowi uda się wyhodować upragniony kwiat?

Informacje dodatkowe o Czarny tulipan:

Wydawnictwo: Zielona Sowa
Data wydania: b.d
ISBN: 83-7389-250-8

Kup książkę Czarny tulipan

Czarny tulipan - opinie o książce

Na tle prawdziwych wydarzeń historycznych obserwujemy historię hodowcy tulipanów, który postawił sobie za cel odkrycie czarnej odmiany tego kwiatu. Nagłe zwroty akcji, niezwykłe wątki i nietuzinkowe postaci to elementy, które absolutnie nie dziwią nas w twórczości Aleksandra Dumasa, więc może od razu przejdę do innych rzeczy, nie rozwodząc się dłużej nad oczywistymi plusami. Wątek miłosny głównego bohatera i córki strażnika więziennego urzekł mnie bez reszty. Jest on bardzo pokomplikowany i istotną rolę odgrywają w nim niezwykłe sadzonki tulipanów. Wzruszyło mnie postępowanie dziewczyny w stosunku do tych kwiatów, mimo tego, że odczuwała do nich wyraźną niechęć (zdaję sobie sprawę, że dla kogoś kto nie czytał książki ten fragment mógł zabrzmieć naprawdę dziwnie, dlatego zachęcam do przeczytania powieści, wtedy wszystko stanie się zupełnie jasne). Język i styl autora jak zwykle zachwycający.
Avatar użytkownika - Justyna641
Justyna641
Przeczytane:2023-02-10, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2023, Mam,

Mało znana i niedoceniana powieść autora "Hrabiego Monte Christo". Jej niewielka popularność być może bierze się z tego, że w przeciwieństwie do np. "Trzech Muszkieterów" w ostatnich latach była rzadko wznawiana. Sama posiadam stare, brzydkie wydanie, ale ze znakomitym tłumaczeniem Janiny Karczmarewicz-Fedorowskiej.

Akcja powieści dzieje się w XVII wieku w Holandii. Jej bohaterem jest młody hodowca tulipanów - Korneliusz. Postanawia on wziąć udział w konkursie na wyhodowanie pierwszego na świecie czarnego tulipana, za co przewidziana jest olbrzymia nagroda. Udaje mu się ta sztuka, a staje się (podobnie jak Hrabia Monte Christo) ofiarą zazdrośnika, również hodowcy tulipanów, który wysyła anonim do władz w wyniku którego Korneliusz zostaje skazany na karę śmierci (oczywiście jest niewinny). W więzieniu poznaje piękną Różę - córkę strażnika, w której się ze wzajemnością zakochuje.

Ależ mi się ta książka podobała, a jej czytanie było prawdziwą przyjemnością. I ten język... Taki archaiczny, a jednocześnie piękny. Postacie wspaniale wykreowane i do tego cudowne zakończenie. Polecam.

"Czarny tulipan" to powieść wciągająca już od pierwszych stron i do samego końca zachęcająca czytelnika do poznania tego, jak potoczą się losy bohterów. Pozostawia też po sobie chęć, aby kiedyś do niej wrócić. Mamy tutaj ciekawą, oryginalną historię o zazdrości, pasji i miłości. Momentami losy bohaterów potrafią zasmucić, czasami rozśmieszyć lub zirytować. Jest to jedna z ciekawszych powieści Dumasa, po którą warto sięgnąć, jeśli lubi się lekkie historie z dynamiczną akcją.

Avatar użytkownika - Roksana
Przeczytane:2017-11-19, Ocena: 3, Przeczytałam, Mam,
Martwa ręka czyli upadek Hrabiego Monte Christo
Aleksander Dumas0
Okładka ksiązki - Martwa ręka czyli upadek Hrabiego Monte Christo

Aleksander Dumas do końca swych dni wciąż kreślił nowe wersje przygód bohaterów swych sztandarowych powieści. Część jego dorobku pozostała...

Trzej Muszkieterowie. Tom 2
Aleksander Dumas0
Okładka ksiązki - Trzej Muszkieterowie. Tom 2

Arcydzieło literatury francuskiej czytane przez pokolenia wielbicieli powieści z gatunku płaszcza i szpady autorstwa jednego z najsłynniejszych europejskich...