Czas Marsa. Dlaczego i w jaki sposób musimy skolonizować Czerwoną Planetę

Tom 0 cyklu Na ścieżkach nauki

Następnym krokiem ludzkości w kosmos będzie Mars: jest stosunkowo blisko Ziemi, przypomina ją najbardziej ze wszystkich planet i znajduje się w zasięgu naszych możliwości technicznych. Autor przypomina o tym, szkicując jednocześnie program załogowych lotów na Czerwoną Planetę, opisując metody poruszania się po jej powierzchni, zakładania baz mieszkalnych i wykorzystywania marsjańskich bogactw naturalnych.
Książka Roberta Zubrina i Richarda Wagnera w przystępny sposób porusza następujące zagadnienia:
-różne koncepcje załogowych wypraw na Marsa
-plan Mars Direct, proponujący niskobudżetowe loty załogowe na Marsa za 10 lat
-technologie rakietowe, umożliwiające dotarcie na Marsa
-trajektorie podróży międzyplanetarnej i możliwości transportu pomiędzy Ziemią a Marsem
-sposoby pokonywania przeciwności: promieniowania kosmicznego, braku grawitacji, burz pyłowych i surowego marsjańskiego klimatu
-plan zbadania planety przez kolejne misje załogowe, z wykorzystaniem pojazdów terenowych i telerobotów
-budowa stałej marsjańskiej bazy dla kilkuset osób, z terenami zielonymi i uprawami
-technologie potrzebne ludziom na Marsie: produkcja paliwa rakietowego i paliwa do pojazdów marsjańskich, wytwarzanie tlenu, wody itd.
wyjątkowy charakter Czerwonej Planety, umożliwiający ludzkie osadnictwo i rozwój cywilizacji przemysłowej
-perspektywy kolonizacji Marsa
-co będzie się opłacać produkować na Marsie i przywozić na Ziemię, czyli podstawy marsjańskiej gospodarki
-terraformowanie - proces przeobrażania Marsa na podobieństwo Ziemi: przekształcanie powierzchni i atmosfery planety do postaci umożliwiającej rozwój ziemskiej biosfery, czyli zmiana planety zimnej, suchej i wymarłej w żywą, ciepłą i wilgotną.

Informacje dodatkowe o Czas Marsa. Dlaczego i w jaki sposób musimy skolonizować Czerwoną Planetę:

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 1997-09-11
Kategoria: Inne
Tytuł oryginału: The Case for Mars
Tłumaczenie: Leszek Kallas

Tagi: astonomia fizyka

Kup książkę Czas Marsa. Dlaczego i w jaki sposób musimy skolonizować Czerwoną Planetę

Czas Marsa. Dlaczego i w jaki sposób musimy skolonizować Czerwoną Planetę - opinie o książce