Czas zapomnienia. Kair, czwarta rano

Pod koniec lat czterdziestych dochodzi w Berlinie do serii tajemniczych morderstw. Pozornie ofiary nic nie łączy, jednak oficer prowadzący śledztwo odkrywa, że każda z tych osób przebywała w czasie wojny na terenie Afryki Północnej.

Brak motywów, niewiele śladów pozostawionych na miejscu zbrodni a także zmowa milczenia sprawiają, że śledztwo utyka w martwym punkcie.

Zdesperowany śledczy prosi o pomoc swojego dobrego znajomego, byłego oficera brytyjskiego wywiadu, który spędził na Bliskim Wschodzie wiele, licząc, że ten, dzięki znajomościom w tamtym regionie świata zdoła rozwikłać zagadkę niewyjaśnionych zabójstw...

Jak potoczy się sytuacja? I jak wydarzenia z przeszłości wpłyną na los mężczyzny?

Joanna Jax zabiera nas do świata pełnego niespodziewanych zwrotów akcji i historii, która sięga poczatąku wieku.

Informacje dodatkowe o Czas zapomnienia. Kair, czwarta rano:

Wydawnictwo: Skarpa Warszawska
Data wydania: 2024-03-27

Kup książkę Czas zapomnienia. Kair, czwarta rano

Czas zapomnienia. Kair, czwarta rano - opinie o książce

Avatar użytkownika - burgundowezycie
burgundowezycie
Przeczytane:2024-04-10, Ocena: 6, Przeczytałam,

“Kair, czwarta rano” to drugi tom wspaniałej dylogii “Czas zapomnienia” autorstwa Joanny Jax, która wciąga czytelnika w mroczny świat tajemnic, zbrodni i niewyjaśnionych wydarzeń.

❗Recenzja może zawierać spoilery gdyż książka jest kontynuacją „O północy w Berlinie”

Jak dowiedzieliśmy się już w pierwszym tomie w Berlinie doszło do serii morderstw, a dochodzenie doprowadziło naszych bohaterów aż do Afryki, a dokładniej do niebezpiecznego Kairu. Jak w poprzedniej części zostajemy wciągnięci w sam środek trudnego śledztwa, by rozwiązania poszukiwać wraz z głównymi bohaterami.

Czy uda im się rozwiązać zagadkę seryjnym morderstw? Jak powiązane są one z przeszłością?

Wątki obu tomów spójnie łączą się w całość, tworząc dynamiczną historię z wiernie oddanymi realiami ówczesnych czasów. To powieść, która nie tylko intryguje i dostarcza wielu emocji, ale również skłania do refleksji nad ludzkim okrucieństwem. Dzięki temu dostajemy nie tylko ucztę literacką, ale również i historyczną.

„Kair, czwarta rano” to wciągająca opowieść, w której sensacja przeplata się z romansem, tworząc niełatwe, pełne wątpliwości i skrajnych emocji relacje między postaciami. Całość tworzy fantastyczną dylogię, z którą spędza się przyjemny i emocjonujący czas, i którą ciężko jest odłożyć podczas lektury.

Ocena całości serii: ⭐⭐⭐⭐⭐ 5/5

Dziękuję za zaufanie i egzemplarz do recenzji od @skarpawarszawska, a Autorce za wspaniałą lekturę (współpraca recenzencka)🩷.

„Kair, czwarta rano” to drugi tom dylogii Czas zapomnienia napisanej przez Joanne Jax. Jest to nowe oblicze autorki, do tej pory nie spotykaliśmy powieści sensacyjnych w jej wydaniu. Niemniej jednak wspaniale podołała temu zadaniu i ponowni zachwyciła czytelników. „Kair, czwarta rano” jest kontynuacją „O północy w Berlinie”, a obie części łączą się w spójną całość, dlatego zdecydowanie nie należy czytać ich oddzielnie, bo z pewnością trudno byłoby się odnaleźć. Osobiście przyznam szczerze, że drugi tom mnie zachwycił, wciągnął jeszcze bardziej w mroczny świat morderstw, tajemnic i zmowy milczenia, która panowała podczas całego śledztwa.
Autora ponownie zabiera nas do Afryki, dokąd to zaprowadziło nas śledztwo w sprawie serii morderstw, które miały miejsce w Berlinie. Akcja książki toczy się bardzo szybko, jest zwarta i nie zwalnia. Dodatkowo wszystkie niejasności, które pojawiły się w pierwszej części dylogii, teraz zaczynają nam się układać w spójną całość, co w znacznym stopniu pozwala czytelnikowi zrozumieć całość przedstawionej historii. Bohaterowie, których wykreowała autorka, są wyraziste, nie brakuje emocji oraz wątku romantycznego w powieści. Akcja powieści w dalszym ciągu została zachowana w dwóch przestrzeniach czasowych, co należy niezwykle uważnie śledzić, bo występuje wiele powiązań, które w znacznym stopniu wpływają na rozwiązanie zagadki kryminalnej i sensacyjnej!
Dla mnie to połączenie było niezwykle ciekawe. Autorka napisała świetną powieść sensacyjną, wplatając w nią wątek romantyczny, a dodatkowo w swoim, genialnym wręcz stylu, wplotła w całość wątek historyczny, który tak uwielbiam w jej wydaniu!
Mnie dylogia niezwykle zachwyciła, aż poczułam nutę żalu, że już czas rozstać się z historią i poznanymi bohaterami! Bardzo serdecznie ją polecam wszystkim czytelnikom, gdyż myślę, że jest ona tak rozszerzona gatunkowo, że każdy znajdzie w niej coś, co przypadnie mu do gustu! Ale zdecydowanie czytanie całości i to z zachowaniem odpowiedniej kolejności!
Książka z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl.

Avatar użytkownika - Tatiaszaaleksiej
Tatiaszaaleksiej
Przeczytane:2024-04-23, Ocena: 5, Przeczytałem,

"Tam, gdzie w grę wchodzą duże pieniądze, nie ma sentymentów".

Drugi tom cyklu "Czas zapomnienia" w niczym nie ustępuje części pierwszej, ba pokusiłabym się o stwierdzenia, że jest lepszy. Od razu zostajemy rzuceni w wir niepokojących wydarzeń. Berlin końca lat czterdziestych, w mieście, które jest w ruinach, dochodzi do serii tajemniczych morderstw. Prowadzący śledztwo oficer wpada na trop pewnego powiązania, wszystkie tropy prowadzą do Afryki. Niebezpieczny Kair, toczące się trudne śledztwo, liczne powiązania z przeszłością. Tajemnice się mnożą, nic nie jest takie, jak nam się początkowo wydaje.

Wciągająca, nietuzinkowa historia, od której trudno się oderwać. Fabuła ciekawie poprowadzona, dopracowana w każdym szczególe, mroczny świat tajemnic i zbrodni. Pani Joanna ma niesamowity talent, pisze lekko, płynnie, barwnie. Czuć pasję, zaangażowanie i ogromną wiedzę historyczną. Zajmująco ukazani bohaterowie, wnikliwy obraz ich osobowości, wielobarwni, niejednoznaczni, zaskakujący.

Oba tomy są ze sobą ściśle powiązane, tworzą spójną historię, a w tle wyraźnie ukazana prawda historyczna. Szpiegowski mroczny klimat. Zagadki, tajemnice, niedopowiedzenia, a w tle zajmujący romans. Rodzinne sekrety, przeżywane dramaty, tragedie z przeszłości. Autorka umiejętnie wodzi nas za nos, misternie utkana sieć intryg, powiązań i zależności. A obok różne odcienie miłości, targające namiętności, pożądanie, zaufanie. Bolesna strata, żałoba, wybaczenie. Chorobliwa obsesja na punkcie bogactwa, posiadania, chciwość. Poczucie sprawiedliwości i zemsta.

Wciągająca, zaskakująca, nietuzinkowa opowieść. Trzymająca w niepewności i napięciu historia ukazująca ludzką, ciemną, tę gorszą stronę osobowości. Polecam, całą serię.

"Łatwo o czyjąś sympatię i aprobatę, gdy wszystko idzie dobrze. Gorzej, gdy pojawiają się kłopoty. To właśnie dopiero wtedy można ujrzeć prawdziwą twarz drugiego człowieka."

O Joannie Jax, jako pisarce słyszałam wiele pozytywnych słów i czytałam wiele zachwytów nad jej książkami, więc gdy tylko nadarzyła się okazja, by poznać jej twórczość, bez zastanowienia z tego skorzystałam. W moje ręce trafiła powieść ,,Kair, czwarta rano", która jest drugą częścią dylogii ,,Czas zapomnienia". Zamawiając ją w nakanapie.pl wydawnictwo obiecało, że będzie część pierwsza wraz z nią, ale niestety tak się nie stało, więc postanowiłam mimo wszystko ją przeczytać, bez znajomości wcześniejszych wydarzeń. I było to trudne, bo najpierw musiałam zorientować się kto jest kim i o co chodzi. Zapowiadane w opisie morderstwa już się wydarzyły w ,,O północy w Berlinie" i to też było mylące. Nie mam zatem porównania do niej, więc jedynie odnoszę się do tego, jak odebrałam niniejszą książkę.

Zastajemy Ann-Karin Schneider ukrywającą się pod nazwiskiem Karen Brenen i Connora Evansa, których kiedyś łączyła gorąca miłość. Jednak pewne wydarzenia doprowadziły do tego, że Karen znienawidziła Connora i przestała mu ufać. Na długi czas ich drogi się rozeszły, jednak teraz, gdy od prowadzi śledztwo w sprawie morderstw, ponownie los ich zetknął. Po łączącym ich uczuciu nie zostało nic. Ona wciąż oskarża go o czyny, których on nie popełnił. Podobnie Evans oskarża swoją dawną kochankę o zbrodnię, ale nie potrafi oddać ją w ręce sprawiedliwości. Zapewnia ją, że udowodni jej, że nie jest winny temu, co zrujnowało życie Karen. Ja od razu uwierzyłam Connorowi i domyśliłam się, prawdy i z czasem nabrałam podejrzenia co do sprawcy przestępstw, co pokazuje, że nie warto wyciągać zbyt pochopnych wniosków, co zrobiła Ann-Karen, czym mnie do siebie zniechęciła. Zachowywała się irracjonalnie, zbyt emocjonalnie, a przez to wpakowała się w kłopoty.

,,Tam, gdzie w grę wchodzą duże pieniądze, nie ma sentymentów."

Fabuła nie od razu mnie porwała, być może dlatego, że nie znałam części pierwszej i nie wszystko od razu było dla mnie jasne. Mimo jej nieznajomości, po początkowej dezorientacji, z powodzeniem odnalazłam się w dalszej części powieści. Jej akcja toczy się raczej umiarkowanie, z niewielkimi zrywami i jest umiejscowiona w dwóch przestrzeniach czasowych. Pierwsza płaszczyzna to Berlin w roku 1947, a więc krótko po wojnie. Rozgrywają się w nim bieżące wątki związane z rozwiązaniem kryminalnej zagadki i dalszymi losami relacji między głównymi bohaterami. Przeplatają się z nimi wydarzenia sprzed kilkudziesięciu lat, jakie miały miejsce w niemieckiej kolonii w południowo-zachodniej Afryce i Kairze w latach przedwojennych, sięgających czasów sprzed I wojny światowej i łączących się z ciągiem zdarzeń biegnących aż do bieżących wątków. Cofamy się aż do 1912 roku, by poznać I to tam źródło obecnych wydarzeń i kłopotów bohaterów.

Dylogia ,,Czas zapomnienia" to udane połączenie kryminału retro z romansem i sensacją, ale też historycznymi wątkami ukazującymi sytuację na terenach zajętych przez okupantów w Afryce. Autorka oddała też klimat powojennego Berlina, gdzie trudno znaleźć miejsce bez zniszczeń, ale mimo to powoli ludzie powracają do swoich codziennych spraw. Wśród nich są i tacy, u których przeważa chęć zysku za wszelką cenę, ale przebieg wydarzeń pokazuje, że chciwość nigdy nie popłaca.

Książkę otrzymałam z Klubu Recenzenta serwisu nakapanie.pl

Avatar użytkownika - ktomzynska
ktomzynska
Przeczytane:2024-04-15, Ocena: 6, Przeczytałam,

,,Czas zapomnienia. Kair, czwarta rano" to drugi tom nowej, sensacyjnej dylogii autorstwa Joanny Jax.

Całkiem niedawno rozpływałam się nad pierwszym tomem, a na kolejny nie musieliśmy wcale długo czekać i muszę przyznać, że jest on jeszcze lepszy od poprzedniego. Nie żeby tamtemu czegoś brakowało. Co to, to nie! Jednak ,,Czas zapomnienia. Kair, czwarta rano" to coś znacznie głębszego i fascynującego.

Wątki z pierwszego tomu zostają tutaj mocniej rozwinięte, poznajemy odpowiedzi na pytania które zrodziły się podczas lektury poprzedniego tomu, a akcja jest znacznie bardziej dynamiczna i płynniejsza. Wszystkie pojedyncze elementy układanki, które do tej pory dostawaliśmy zaczynają się układać w klarowną całość, które wraz z kawałkiem historii i afrykańskimi krajobrazami tworzą książkę od której nie da się oderwać.

Część ta ściśle powiązana jest w poprzednim tomem, więc nie można jej czytać jako osobnej historii. Aby dokładnie zrozumieć całą fabułę trzeba cofnąć się do przeszłości i dopiero wyruszyć do malowniczej Północnej Afryki. To bardzo ważne.

,,Czas zapomnienia. Kair, czwarta rano" to świetna powieść sensacyjna o której nie chcę zbyt wiele pisać, aby nie nie odebrać Ci frajdy z czytania. Uważam, że jest to jedna z najlepszych serii Joanny Jax i już nie mogę się doczekać kolejnych powieści z tego gatunku w wykonaniu Autorki. Serdecznie POLECAM!

Podróż do krainy umarłych
Joanna Jax0
Okładka ksiązki - Podróż do krainy umarłych

Historia o zwykłych ludziach, których życie zmienia się w ciągu kilkunastu minut… Początek wojny to dla Kresów Wschodnich czas wywózek...

Wojenna miłość
Joanna Jax0
Okładka ksiązki - Wojenna miłość

Nadciąga II wojna światowa. Tuż przed jej wybuchem Lidia i Władek postanawiają wziąć ślub. Drużbą pana młodego zostaje jego najlepszy przyjaciel, Konrad...