Czego się nie robi dla mężczyzny

NAJWIĘKSZY HIT LATA.

PONAD PÓŁ MILIONA SPRZEDANYCH EGZEMPLARZY W SAMEJ FRANCJI!

Zabawna, wzruszająca i pełna optymizmu powieść,

która zdobyła już serca francuskich czytelniczek,

a teraz szturmem podbija kolejne światowe rynki.

Julie popełniła w życiu niejedno głupstwo. Godzinami można by opowiadać o tym,  jak to wkładała sweter, zbiegając pędem po schodach, albo jak naprawiała wtyczkę elektryczną, trzymając kable w ustach, albo jeszcze, jak obudziła się w niej obsesja na punkcie nowego sąsiada, wskutek czego jej dłoń zaklinowała się w skrzynce na listy...

To wszystko jednak jest niczym w porównaniu z absurdalnymi pomysłami, które zacznie realizować, chcąc za wszelką cenę zbliżyć się do tajemniczego mężczyzny.

Bez wahania rzuci pracę i zmieni tryb życia, wprawiając w zdumienie najbliższych. Julie będzie miała jednak przed oczyma tylko jeden cel....

Tylko dla kogo tak naprawdę zdecydowała się popełnić największe głupstwo swojego życia? I ile ją to będzie kosztować?

,,Nie sposób się oprzeć urokowi i ekstrawagancji bohaterki, która wydaje się literacką wersją słynnej filmowej Amelii".

Aujourd'hui en France

Informacje dodatkowe o Czego się nie robi dla mężczyzny:

Wydawnictwo: Sonia Draga
Data wydania: 2014-06-04

Kup książkę Czego się nie robi dla mężczyzny

Czego się nie robi dla mężczyzny - opinie o książce

Avatar użytkownika - sw3112
sw3112
Przeczytane:2016-05-16, Ocena: 5, Przeczytałam,
Dla niewielu realnych facetów można zrobić Coś. Dla książkowych i filmowych - znacznie częściej. Ot, życie:)
Avatar użytkownika - koshi
koshi
Przeczytane:2015-02-25, Ocena: 3, Przeczytałam, 26 książek 2015, Mam,
Książka z początku całkiem zabawna w miarę czytania stawała się coraz bardziej nudna, a historia niewiarygodna, przez co nie sposób było utożsamić się z bohaterami. To takie typowe "babskie czytadło", o którym szybko się zapomina, ponieważ niewiele wnosi do naszego życia. Młodą, roztrzepaną kobietę intryguje nowy sąsiad, robi wszystko, by go poznać, przez co ciągle wpada w tarapaty i robi różne głupoty mniejsze lub większe. Jej ciapowatość raz wzbudza sympatię, innym razem zażenowanie. Już chyba najbardziej urzekła mnie w tym wszystkim ciepła relacja między Julią a panią Roudan, starszą kobietą z czwartego piętra. Ten krótki wątek mnie wzruszył, ponieważ pełno w nim optymizmu, oddania, poświęcenia i ciepła. Ale to za mało, by książkę uznać za udaną i wartościową.
."Opowiem wam o najgłupszej rzeczy jaką kiedykolwiek zrobiłam" tak rozpoczyna się książka, która moim zdaniem miała potencjał, ale nie został on do końca wykorzystany, a opowieść Julie - głównej bohaterki miejscami wydawała mi się po prostu nudna Dopiero pod koniec książki akcja zaczęła się rozkręcać i muszę przyznać zaskoczyła mnie.
Avatar użytkownika - Ruda_Wiedzma
Ruda_Wiedzma
Przeczytane:2014-07-11, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2014, Mam,
Okres wakacyjny sprzyja wybieraniu lektur lekkich, przyjemnych, przy których będzie można się odprężyć, korzystając z dobrodziejstwa, jakie niesie za sobą sprzyjająca relaksowi, wakacyjna pogoda. Jedną z takich właśnie lektur jest powieść obyczajowa autorstwa francuskiego pisarza, Gillesa Legardiniera, która już na samym początku sprawia, że na twarzy czytelnika pojawia się uśmiech i nie znika z niej aż do zakończenia lektury. Dwudziestoośmioletnia Julie Tournelle prowadzi stosunkowo uporządkowane, spokojne życie. Owszem, bywa roztrzepana, z głową bujającą w obłokach, co skutkuje u niej na przykład naprawianiem wtyczki, trzymając w tym samym momencie kable w ustach... Lecz prawdziwą rewolucję w jej statecznej egzystencji rozpoczyna wprowadzenie się do jej bloku nowego sąsiada o tajemniczym nazwisku Ricardo Patatras. Od tego momentu Julie obsesyjnie pragnie zobaczyć, a w konsekwencji poznać, mężczyznę, na temat pochodzenia którego zdążyła wysnuć mnóstwo teorii. Jako że nigdy nie może zdążyć go zobaczyć, gdy wraca do domu, planuje ukradkiem dostać się do jego skrzynki na listy, co oczywiście nie może się skończyć dla niej dobrze... "Czego się nie robi dla mężczyzny" to książka idealna na wakacyjny wypoczynek. Jest w niej sympatyczna główna bohaterka, zagadka i intryga, wyraźne postaci drugoplanowe oraz mnóstwo humoru. Zacznę od początku, czyli Julie. To młoda kobieta, optymistycznie nastawiona do świata, która jak każda dziewczyna, marzy o wielkiej miłości, mimo iż kilka lat wcześniej została skrzywdzona przez mężczyznę, nadal liczy na to, że gdzieś tam chodzi po świecie ktoś, kto pokocha ją taką, jaka jest. A jest roztrzepana, nieco wścibska, często najpierw coś powie lub zrobi, a dopiero później pomyśli. Lecz nie można jej odmówić tego, że jest bardzo sympatyczna, a jej przemyślenia, tudzież czyny i słowa potrafią wzbudzić uśmiech na twarzy. Tak też jest w przypadku, gdy w budynku, w którym mieszka Julie, pojawia się nowy lokator. Jego obco nazwisko od razu wzbudza zainteresowanie kobiety, która praktycznie od razu zaczyna w swojej głowie tworzyć jego historię, w której przedstawia hipotezy dotyczące jego przeprowadzki, pochodzenia oraz tego jak wygląda. W szczególności ta ostatnia cecha intryguje Julie, tym bardziej że okazuje się, iż większość jej sąsiadów oraz sprzedawcy w okolicznych sklepach, już go widzieli, podczas gdy Julie jeszcze się to nie udało. Jedna z jej prób dobiegnięcia do drzwi, gdy usłyszała kroki Patatrasa na schodach, skończyła się bolesnym upadkiem i prawie że skręceniem kostki. Ale tak to bywa gdy się wychodzi w pośpiechu z wanny i biegnie do drzwi. Nie była to oczywiście ani ostatnia, ani najgłupsza rzecz, którą Julie zrobiła z powodu nowego sąsiada. Dziewczyna się dopiero rozkręca... Na uwagę zasługują wyraziste postacie drugoplanowe, które ciągle przewijają się na stronach powieści, wiele wnosząc do fabuły powieści. Autor nakreślił je z pomysłem, od razu określając ich miejsce i wzajemny stosunek. Większość mieszkańców zna się od dawna, niektórzy mieszkają tu przez całe swoje życie, nic więc dziwnego, że istnieją między nimi głębsze relacje oparte na przyjaźni czy zwykłej uprzejmości. Niektórym ów obraz może wydać się zbyt idylliczny, bo rzadko kiedy można spotkać tak zgodnych sąsiadów i znajomych sprzedawców. Jednakże trzeba wziąć pod uwagę fakt, że akcja powieści toczy się w jednym z prowincjonalnych miasteczek we Francji, której mentalność społeczna jest jednak inna niż polska Jak wspomniałam wcześniej, "Czego się nie robi dla mężczyzny" jest pełna humoru, lecz nie takiego wymuszonego, który można czasem spotkać w niektórych książkach. Tutaj rodzi się on spontanicznie, a jego źródłem są albo głupie - zazwyczaj - pomysły Julie, tudzież sytuacje, w których bierze ona udział, jak włamanie się do skrzynki nowego sąsiada czy zachowanie jednej z koleżanek Julie na ślubie innej. Podczas lektury praktycznie cały czas się uśmiechałam, a kilkakrotnie chichotałam. Muszę przyznać, że w dużej mierze fakt, że autor powieści jest mężczyzną sprawia, że jest się z czego śmiać. Bowiem jego obserwacje kobiet, ich zachowań, sposobu mówienia i myślenia jest nieco przerysowane, ale tylko niekiedy. Chociaż z drugiej strony czego nie zrobi kobieta, by zwrócić na siebie uwagę przystojniaka...? "Czego się nie robi dla mężczyzny" składa się z krótkich rozdziałów, łącznie jest ich siedemdziesiąt sześć, lecz nie odczuwa się tej liczby, bowiem książka bardzo wciąga, głównie z chęci poznania ,,co też Julie wymyśliła tym razem...". Spora doza humoru oraz tajemnica, kryjąca się pod nazwiskiem Ricardo Patatrasa sprawia, że historię czyta się bardzo szybko i, co ważniejsze, z ogromną przyjemnością. Przyznam jednak, że rozczarowało mnie nieco zakończenie, które wydaje mi się napisane w pośpiechu i tylko po to, by jakoś logicznie zamknąć przedstawioną historię. W pewien sposób jest ono spektakularne, ale osobiście spodziewałam się czegoś innego, bardziej odpowiadającego duchowi powieści. Niemniej jednak jestem zdania, że "Czego się nie robi dla mężczyzny" to powieść lekka, przyjemna i bardzo sympatyczna, która uprzyjemni letnie popołudnia i wieczory niejednej czytelniczce. http://wiedzma-czyta.blogspot.com/2014/07/gilles-legardinier-czego-sie-nie-robi.html

Muszę przyznać, że to przekomiczna książka. Klimatem przypomina nieco serię z Bridget Jones. Jolie dostaje obsesji na punkcie nowego sąsiada, który zdaje się skrywać jakiś sekret. A do tego postanawia całkowicie odmienić swoje życie.

Książka zaskakuje ogromem komizmu sytuacujnego. Często śmiałam się wręcz na głos. Bohaterka jest tak komiczna, że aż wydaje się prawdziwa. Zwłaszcza, że często sama mam dziwne pomysły.

Z drugiej strony bohaterka otwiera się na ludzi, wychodzi że swego pancerza. Przez to zyskuje wielu świetnych przyjaciół.

Książka nie jest może ambitna ale rewelacyjnie poprawia humor.

Avatar użytkownika - stokrotka22
Przeczytane:2014-06-26, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2014, Mam,
Do usług szanownej pani
Gilles Legardinier0
Okładka ksiązki - Do usług szanownej pani

Osiągnąwszy wiek, w którym niemal wszystkie bliskie mu osoby odeszły lub rozjechały się po świecie, Andrew Blake nie ma już nawet ochoty na żarty ze swoim...