Czekolada

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: b.d
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 83-7255-868-X
Liczba stron: 312

Ocena: 4.62 (21 głosów)
Inne wydania:

Do małej mieściny na francuskiej prowincji, gdzie czas się zatrzymał, przyjeżdża tajemnicza młoda i piękna kobieta z córeczką. Mieszkańcy Lansquenet ze zdumieniem obserwują, jak Vianne z Anouk odnawiają starą piekarnię na rynku, by urządzić tam sklep z czekoladą. W dniu otwarcia właścicielka ofiarowuje zaglądającym do niej ciekawskim takie słodycze, jakie każdy z nich lubi najbardziej, jak gdyby znała ich najskrytsze myśli i pragnienia. Czyżby ta dziwna kobieta była czarownicą?

Kup książkę Czekolada

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Czekolada

Joanne Michèle Sylvie Harris jest angielską pisarką, autorką kilku bestsellerów. Zadebiutowała w 1989 roku powieścią The Evil Seed (Nasienie zła), nie był to jednak debiut udany. Sukces międzynarodowy odniosła dopiero Chocolat(Czekolada).


Powieść Czekolada została sfilmowana w 2000 roku przez reżysera Lasse Hallströma. W filmie można zobaczyć takie sławy jak: Juliette Binoche, Johnny Depp, Carrie-Anne Moss, Judi Dench, Alfred Molina, Lena Olin. Z tej mieszanki musiał powstać dobry film i taki też jest. Oglądałam go kilka razy i w końcu po kilkunastu latach postanowiłam sprawdzić jak to było w książce.
Do małej mieściny na francuskiej prowincji, gdzie czas się zatrzymał, przyjeżdża tajemnicza młoda i piękna kobieta z córeczką. Mieszkańcy Lansquenet ze zdumieniem obserwują, jak Vianne z Anouk odnawiają starą piekarnię na rynku, by urządzić sklep z czekoladą. W dniu otwarcia właścicielka ofiaruje zaglądającym do niej ciekawskim gatunek słodyczy, który każdy z nich lubi najbardziej, jak gdyby znała ich najskrytsze myśli i pragnienia.
Świat ukazany w powieści jest przepełniony obłudą i niechęcią, zwłaszcza dla obcych. Jednak to zdaje się nie zrażać Vianne, która realizuje swój cel. Ale sklep z czekoladą otwarty w okresie postu nie jest chyba dobrym pomysłem. Miejscowy ksiądz ma swoje zdanie i nie brak mu popleczników wśród mieszkańców miasteczka. Oliwy do ognia dodaje fakt, że Vianne stroni od kościoła.


Czekolada porusza trudne i ważne tematy; jest opowieścią o samotności, braku tolerancji i obłudzie. Jest też nade wszystko książką o nadziei i wierze w ludzi, a także o przyjaźni i miłości. I przyznam się wam bez bicia – ta książka smakuje i pachnie czekoladą. To magiczna historia, tak bardzo przepełniona magią, jak jej bohaterka.


A propos bohaterów. Oczywiście najważniejsza i niepodzielnie królująca jest Vianne Rocher, kobieta silna, ale jak każdy z nas mająca słabości. Vianne to wyjątkowa bohaterka. Czarownica? Na pewno trochę – taka jak ja. Polubiłam ją od pierwszej przeczytanej strony. Takie bohaterki to ja lubię i zdecydowanie mogłabym się z nią zaprzyjaźnić. I choć przenosi się z miejsca na miejsce wraz z wiejącym wiatrem, to tak naprawdę potrzebuje stabilizacji. Są też inne postaci i zostały wykreowane bardzo dobrze (za księdza wielkie brawo). No i jest jeszcze Pantoufle, niewidzialny przyjaciel Anouk…
V’la l’bon vent, v’la joli vent 
V’la l’bon vent, ma mie m’appelle…
La Céleste Praline. Chocolaterie Artisanale – próżno szukać w naszych miastach takiego sklepiku – w moim go nie ma, a szkoda. Czerwone geranium w skrzynkach okiennych… na półkach niezliczone czekoladki i bombonierki, owoce kandyzowane, orzechy laskowe… Ślinka leci, gdy czyta się opisy tych wszystkich czekoladowych słodkości. Pozostaje mi tylko życzyć wam wspaniałej lektury i smacznego… enjoy your meal!... bon appétit!

Link do opinii
Nie sądziłam, że książka będzie tak dobra, zwłaszcza po tym jak obejrzałam świetny moim zdaniem film. Sporo rzeczy zostało zmienione i opuszczone w scenariuszu, choć reżyserowi udało się oddać uroczy klimat ,,Czekolady". Jednak nie mógł się on równać ze specyficznym, wciągającym stylem pisania Joanne Harris, który od razu mnie zachwycił. Było kilka nudniejszych momentów, ale całość zrobiła na mnie bardzo pozytywne wrażenie.
Link do opinii
Avatar użytkownika - papetka
papetka
Przeczytane:2013-10-02, Ocena: 5, Przeczytałam, Czytam regularnie w 2013 roku,
Joanne Harris to angielska pisarka, autorka kilku bestsellerów. Urodziła się jako córka Francuzki i Anglika. Zanim została pisarką imała się różnych prac. Zadebiutowała jako autorka w roku 1989 powieścią "Nasienie zła", nie był to jednak debiut udany. Sukces międzynarodowy odniosła dopiero książka "Czekolada". Na jej podstawie w 2000 roku powstał film. Czekolada kojarzy nam się ze słodką chwilą przyjemności. Występuje w wielu odmianach. Mi najbardziej smakuje gorzka z dodatkiem chili. I taka właśnie jest książka "Czekolada". Do Lansquenet, małej mieściny francuskiej przyjeżdża młoda kobieta Vianne z córką Anouk. Na wprost kościoła otwiera sklep z czekoladą. Jej pojawienie się powoduje to, że pomiędzy mieszkańcami dochodzi do zgrzytów. Najzacieklejszymi wrogami Vianne są ksiądz i jego poplecznicy. Nie da się ukryć, że jest on najważniejszą osobistością w Lansquenet. Nie cechuje go skromność i miłosierdzie przypisywane osobom duchownym. Wręcz przeciwnie, jest on mściwy, zachłanny, władczy. Vianne, swoim urokiem osobistym i dobrocią zjednuje sobie cześć społeczności lokalnej. Przychodzą oni do niej, nie tylko na czekoladę do picia i słodki dodatek, ale również w celach towarzyskich. Podczas zbliżającej się Wielkanocy kobieta postanawia urządzić dla dzieci "festiwal czekolady". Jednak są osoby, które nie będą chciały do niego dopuścić. Powieść ta, to nie tylko kopalnia wiedzy na temat wyrobów cukierniczych i procesu powstawania czekolady. Porusza ona również ważne problemy społeczne: godne przeżywanie starości, dopuszczanie się złych uczynków wbrew wierze, nie akceptowanie tego co nowe, brak tolerancji wobec innych nacji. W książce tej tajemnica goni tajemnicę. Są one odkrywane powoli, strona po stronie. Tajemnicza jest postać głównej bohaterki, tajemnicę skrywa człowiek w śpiączce, z którym spotyka się miejscowy ksiądz. On również ma swój sekret, który zna jedynie stara Armande. Nie jest to książka do szybkiego przeczytania. Trzeba się nią delektować, jak czekoladą. Warto jednak poświecić kilka wieczorów i zajrzeć do miłej właścicielki "Le Celeste Praline".
Link do opinii
Avatar użytkownika - maciejka
maciejka
Przeczytane:2013-04-12, Ocena: 6, Przeczytałam,
Uwielbiam :) to książka z mojego kanonu "ulubione". Wracam do niej co kilka lat. Czasem mam wrażenie, że motyw z północnym wiatrem jest wyjęty z mojego życia... Bywa, co jakiś czas, że mam ochotę włożyć czerwony płaszczyk i ruszyć przed siebie z kolejną misją :)
Link do opinii
Avatar użytkownika -

Przeczytane:,
Bardzo mi się podobała, smakowita książka:)
Link do opinii
Avatar użytkownika - nimfometka
nimfometka
Przeczytane:2010-02-09, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
pozwól się oczarować Vianne ;)
Link do opinii
Avatar użytkownika - madame-malade
madame-malade
Przeczytane:2020-05-14, Ocena: 6, Przeczytałam,

Książkę czyta się bardzo przyjemnie, opowiada o tym jak niezwykła młoda kobieta wraz z córeczką odnawia starą piekarnię tworząc w niej magiczne miejsce w którym znajdują się najróżniejsze słodycze z czekolady. Mieszkańcy miasteczka, początkowo sceptycznie podchodzą do niej jednak z czasem przekonują się do jej osoby i są nią zachwyceni, poza miejscowym księdzem.

Link do opinii
Avatar użytkownika - Magnolia6
Magnolia6
Przeczytane:2018-12-30, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - LifeOnMars
LifeOnMars
Przeczytane:2017-04-09, Ocena: 3, Przeczytałam, Książki XXI wieku,

Hmm... Zaczęło się fajnie: smak i zapach czekolady aż unosił się w powietrzu. A później... Chyba za dużo tej całej magii, tych symboli, wróżb.

Link do opinii
Avatar użytkownika - Martinezzz
Martinezzz
Przeczytane:2016-06-01, Ocena: 4, Przeczytałam, 26 książek - 2016,
Avatar użytkownika - stokrotka22
stokrotka22
Przeczytane:2015-05-20, Ocena: 2, Przeczytałam,
Inne książki autora
Jigs & Rels
Harris Joanne0
Okładka ksiązki - Jigs & Rels

Novelist Joanne Harris has received widespread critical acclaim as the creator of richly evocative tales that vividly bring to life the world, rituals...