Czerwony alert

Prawdziwa historia o wielkich pieniądzach, zbrodni i samotnej walce o sprawiedliwość.

Oparty na faktach thriller polityczny o perypetiach amerykańskiego finansisty na rosyjskim Dzikim Wschodzie, o skrytobójczej śmierci współpracującego z nim młodego prawnika oraz jego niebezpiecznej misji, której celem jest demaskowanie korupcji wśród najwyższych urzędników państwowych.

Akcja opowieści Billa Browdera ma swój początek w jednej z południowych dzielnic Chicago, potem toczy się na wydziale zarządzania Uniwersytetu Stanforda by przenieść się do bezwzględnego świata funduszy inwestycyjnych lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Swój dalszy ciąg znajduje w Moskwie, gdzie Browder zbił fortunę kierując jednym z największych funduszy inwestycyjnych działających w Rosji po upadku komunizmu. Gdy jednak zdemaskował korupcję oligarchów okradających spółki, w które inwestował, Władimir Putin zwrócił się przeciwko niemu i w 2005 roku doprowadził do jego wydalenia z Rosji.

W 2007 roku grupa funkcjonariuszy organów ścigania wkroczyła do moskiewskiego biura Browdera i zagarnęła 230 milionów dolarów, które współpracujące z jego funduszem spółki przeznaczyły na podatek dla rosyjskich władz. Adwokat Browdera, Siergiej Magnitski, zaczął badać to zajście i wpadł na trop grupy przestępczej o daleko sięgających powiązaniach. Miesiąc po złożeniu zeznań przeciwko zamieszanym w tę aferę urzędnikom Siergiej został zatrzymany i osadzony w areszcie śledczym, gdzie przez rok poddawano go torturom. Ostatecznie 16 listopada 2009 roku zaprowadzono go do izolatki, przykuto kajdankami do ramy łóżka i ośmiu strażników więziennych w pełnym rynsztunku bojowym zatłukło go na śmierć.

Browder ujrzał jądro ciemności i to doświadczenie całkowicie odmieniło jego życie. Chcąc oddać sprawiedliwość Siergiejowi przystąpił do uporczywych poszukiwań i wpadł na trop potężnego spisku, który prowadził prosto do Putina. Ta odsłaniająca kulisy afer finansowych, tajemniczych zbrodni i politycznych rozgrywek powieść to historia człowieka, który podjął nierówną walkę, by zmienić świat.

Informacje dodatkowe o Czerwony alert:

Wydawnictwo: Sonia Draga
Data wydania: 2015-02-04
Kategoria: Literatura faktu, reportaż

Kup książkę Czerwony alert

Czerwony alert - opinie o książce

Avatar użytkownika - bachacz
bachacz
Przeczytane:2017-04-27, Ocena: 6, Przeczytałam, 40 książek w 2017,
Zapewne nigdy nie sięgnęłabym po tę książkę. Zarówno autor jak i tytuł nic mi nie mówił, jednak jak to często bywa przypadek sprawił, że ktoś mi ją polecił stwierdzając, że jest niesamowita. Na tym przymiotniku oparłam wielkie pragnienie by ją przeczytać i nie żałuję. Wielka ekonomia, za którą czai się polityka zarówno ta mniejsza jak ogólnoświatowa nigdy nie była moim konikiem. Tutaj niektóre zasłony lekko się przed maluczkimi uchylają i to, co można tam zobaczyć nie jest budujące. Sąsiadujące z nami wschodnie mocarstwo, które wydaje się być krajem cywilizowanym i pamiętającym o stalinowskiej przeszłości jako o przestrodze okazuje się mieć bardzo dwulicową moralność. Tam gdzie spodziewalibyśmy się sprawiedliwego prawa nie znajdziemy go. Jeśli uważamy, że praworządność może nas ochronić grubo się mylimy, bo życie ludzkie jest warte bardzo niewiele bez względu na zasobność portfela, poziom wiedzy czy jakiekolwiek inne przymioty. W tym kraju nic nas nie uchroni a i jak się okazuje ucieczka za jego granice też nie musi być skuteczną ochroną. Jeśli wydawałoby się nam, że hańbiące zachowania z czasów stalinowskich odeszły w przeszłość jesteśmy w błędzie. Czytając czasami zastanawiałam się jak to wszystko jest możliwe, w tej książce nie uzyskamy takiej odpowiedzi. Uwierzenie w opisywane wydarzenia także nie jest sprawą łatwą, bo po prostu takie standardy nie mieszczą się w głowie współczesnego człowieka. Tylko dlaczego miałabym nie wierzyć skoro książka oparta jest na faktach, które można częściowo sprawdzić w internecie czy też słuchając wywiadów z autorem. Zresztą książka ta powstała z pewną misją ochrony autora przed skrytobójczymi zakusami rosyjskiego władcy. Czy były one realne i prawdziwie groźne?, biorąc pod uwagę opisywane wydarzenia były bardzo prawdopodobne. Czy dzięki niej otworzą się oczy na zachowania możnowładcy Putina ? Myślę , że podobnie jak w przypadku jego dalekich poprzedników dzierżących władzę w tym kraju nie musi obawiać się daleko posuniętych restrykcji. Wielka polityka ma to do siebie, że udaje niedostrzeganie łamania praw człowieka o ile wystarczająco grubą warstwą pieniędzy będzie mogła przesłonić sobie wzrok. Polecam tę książkę choćby po to by mieć możliwość poglądu niektórych spraw o których głośno się u nas nie mówi.
Avatar użytkownika - radeksc-wp
radeksc-wp
Przeczytane:2015-06-01, Ocena: 6, Przeczytałem, 26 książek - 2015,
Amerykanin w Moskwie robi biznes. Az do momentu gdy nie stanie mu na drodze System. Historia Magnitskiego od początku.
Avatar użytkownika - Lucas
Lucas
Przeczytane:2019-03-24, Ocena: 5, Przeczytałem, 52 książki 2019,
Bill Browder0
Okładka ksiązki - Mafia Putina. Prawdziwa historia o praniu brudnych pieniędzy, morderstwie i ucieczce przed zemstą

Szokująca relacja człowieka, który w starciu z rosyjską machiną rządową przezwyciężył strach i za wszelką cenę walczy o sprawiedliwość Rok 2009, Siergiej...