Cześć, wszechświecie

Wzruszająca, a zarazem pełna humoru opowieść o przyjaźni Jednego dnia losy czwórki nastolatków splatają się w nieoczekiwany sposób. Virgil Salinas jest nieśmiałym chłopcem, który czuje się trochę obco we własnej, szalejącej na punkcie sportu rodzinie. Niesłysząca Valencia Somerset to bystra, odważna i w głębi duszy samotna dziewczynka, która uwielbia naturę. Kaori Tanaka z kolei uważa się za medium. Ma młodszą siostrę Gen, która wszędzie za nią chodzi. I jest jeszcze Chet Bullens, który wolałby, żeby te dziwaczne dzieciaki nie wchodziły mu w drogę. Ta czwórka niewiele wie o sobie, aż do dnia, w którym Chet postanowi zrobić Virgilowi paskudny kawał... ,,Urocza powieść o intrygujące fabule". ,,Washington Post" ,,Młodzi czytelnicy z pewnością chętnie sięgną po tę powieść, bo znajdzie się tu coś dla każdego: humor, problem szkolnej przemocy i samoakceptacji, relacje międzypokoleniowe oraz mądre, niosące ważne przesłanie zakończenie". ,,School Library Journal" ,,Czytelników z pewnością wciągnie historia kilkorga wyjątkowych outsiderów". ,,Booklist"

Informacje dodatkowe o Cześć, wszechświecie:

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 2022-03-28
ISBN: 9788382023497
Tytuł oryginału: : Hello, Universe

Kup książkę Cześć, wszechświecie

Cześć, wszechświecie - opinie o książce

Avatar użytkownika - karolinaosewska
karolinaosewska
Przeczytane:2022-12-12, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2022,

Zbiegi okoliczności nie istnieją

To moje drugie spotkanie z prozą Erin Entrada Kelly i nadal pozostaje pod pozytywnym wrażeniem jej opowieści. "Cześć wszechświecie" to lektura skierowana bardziej do młodszych czytelników, ale myślę, że i czytelnicy dojrzalsi będą potrafili zachwycić się tą historią.

Powieść ta pozwala poznać nam bliżej  czwórkę nastolatków, których ścieżki jednego dnia los nieoczekiwanie ze sobą splata. Jednak powtarzając za jedną z głównych bohaterek, że zbiegi okoliczności nie istnieją, wszechświat maczał w tym spotkaniu swoje palce.

Virgil Salinas jest nieśmiałym chłopcem, prześladowanym przez szkolnego łobuza Cheta Bullensa, czuje się obco we własnej rodzinie, wstydzi się zagadać do koleżanki ze szkoły, która mu się podoba, oparcie znajduje w swoim przyjacielu Guliwerze, śwince morskiej. Valencia Somerset niedosłyszy, ale mimo to jest pełną życia, odwagi, ciekawości świata, otaczającej ją przyrody dziewczynką, która w głębi duszy czuje się samotna i tęskni za posiadaniem przyjaciół. Kaori Tanaka uważa się za medium i za swój życiowy cel stawia sobie pomaganie innym, w swoich działaniach może liczyć na wsparcie swojej młodszej siostry Gen, która chodzi za nią wszędzie jak cień. Losy tych dzieciaków połączy niespodziewanie jeden paskudny "żart" Cheta i dzięki temu czwórka bohaterów dowie się o sobie wielu ciekawych rzeczy i odkryje wiele ważnych rzeczy o sobie.

"Cześć wszechświecie" to przeurocza opowieść dla małych i dużych czytelników o samotności, odmienności, samoakceptacji, o odnajdywaniu wewnętrznej siły i chęci zmiany siebie i swojego życia, o przemocy w szkole, o tęsknocie za przyjaciółmi, o relacjach między dziećmi a rodzicami i dziadkami, o miłości do zwierząt i przyrody. Autorka także ponownie obdarowuje swoich czytelników folklorem, kulturą rodzinnego kraju swojej matki, Filipin, co jest wspaniałym zabiegiem pozwalającym odkrywać świat, nie ruszając się z domu.

Historia ta chwyta za serce, wzrusza, ale i przywołuje uśmiech na twarzy i w te tak zimne, zasypane śniegiem dni otula nas ciepłem opowieści o przyjaźni. Polecam Wam z całego serca tę przepiękną opowieść, idealnie wpasuje się na nadchodzące świąteczne rodzinne wieczory przy roziskrzonej choince i kubku gorącej czekolady. Polecam !

A za egzemplarz do recenzji dziękuję wydawnictwu Zysk i S - ka.

Avatar użytkownika - przyrodaz
przyrodaz
Przeczytane:2022-08-07, Ocena: 5, Przeczytałam,

Powiem wam, że do połowy książki nie widziałam zależności między okładką, a treścią, dopiero później zrozumiałam jej przekaz. Poznamy tutaj czworo nastolatków i młodszą siostrę, z czego każdy z nich będzie inny. Najbardziej irytował mnie Chet, który był gburowaty, wyśmiewał się z innych, obrażał ich i o mało nie pozwolił, by ktoś z pozostałej czwórki poniósł śmierć. Taki typowy nastolatek, który interesując się wężami tak naprawdę udowodnił, że nie wystarczy pokazać, że jest się nieustraszonym, tylko trzeba nim być. Bowiem w sytuacji, gdzie myślał, że wszystko potrafi okazał się być bardzo niemądry.
Virgil, to naprawdę nieśmiały chłopiec, który podkochuje się w głuchoniemej dziewczynce, jednak nie potrafi dać jej jakichkolwiek sygnałów, że tak czuje. Pozwala sobą manipulować, przyjmuje przykre słowa na swój temat i nawet nie stara się bronić. Woli ucieczkę, niż stawienie czoła problemom. Będzie tylko jedna sytuacja w której zawalczy o swoje, a później zwyczajnie jak zwykle się podda.
Kaori Tanaka jest to dziewczynka, która uważa się za medium. Można wątpić w jej dar, choć kiedy trzeba bardzo się on przyda. Według niej nie ma zbiegów okoliczności. Wierzy, że wszechświat ma dla nas swój plan i będzie chciała przekonać do swoich racji Virgila.
Gen, jest to młodsza siostra Kaori, która chodzi za nią jak cień, czasem przeszkadza, czasem pomaga i jest postacią, która pojawia się w chwilach, kiedy nikt nie ma już niczego do dodania.
Ostatnią postacią i chyba równie ważną co Virgil jest właśnie głuchoniema dziewczynka. To piąta osoba, choć Chet jest jedynie buntownikiem, nie należy do przyjaciół. Całkiem przypadkiem znajdzie się w sytuacji, która będzie potwierdzeniem słów Kaori, że nic nie dzieje się bez przyczyny. Losy tych osób się połączą i będzie to całkiem niezła przygoda, choć zasmucił mnie koniec. Sądziłam, że każdy z nich w końcu uwierzy w rzeczy, które od początku im tłumaczono. Nie do końca się tak stało. Podejrzewam, że puentą miała być ich przyjaźń bez względu na różnorodność osobowości, a nie wiara w to, co chciano im przekazać.

Lalani z dalekich mórz
Erin Entrada Kelly0
Okładka ksiązki - Lalani z dalekich mórz

Urzekająca, pełna pierwotnej magii powieść bestsellerowej autorki, nagrodzonej Medalem Johna Newbery'ego. Są dzieci stworzone do wielkich czynów...

Za pierwszą kulisą
Mirosława Łukaszewicz