Cz這wiek z Palermo

Ocena: 5 (8 g這s闚)
Cz這wiek z Palermo\" wpisuje si w ten nurt literatury, kt鏎y daje diagnoz rzeczywisto軼i, ale nie lekcewa篡 potrzeb czytelnika. Onichimowski buduje 鈍iat pe貫n napi璚ia i grozy, fascynuj帷ej maskarady, 鈍iat 豉twych podzia堯w na dobro i z這, ale nie豉twych wybor闚. Zasadniczo akcja toczy si wsp馧cze郾ie w Olsztynie, ale jej dramatyzm rodzi si przede wszystkim ze zderzenia tego, co swojskie, i tego co 鈍iatowe. Tego, co prza郾e, niewydarzone i wulgarne, z tym, co wyt瘰knione i 鈍i皻e.

Informacje dodatkowe o Cz這wiek z Palermo:

wi璚ej

POLECANA RECENZJA

Kup ksi捫k Cz這wiek z Palermo

Cytaty z ksi捫ki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytat闚 z tej ksi捫ki.

Dodaj cytat

Zobacz tak瞠

Cz這wiek z Palermo - opinie o ksi捫ce

Avatar u篡tkownika - bambi12
bambi12
Przeczytane:2015-07-28, Ocena: 4, Przeczyta豉m, Mam,

Jak tylko mam okazj poznaj kolejne pozycje poruszaj帷e tematyk mafii. I mam tu na my郵i nie tylko wersje papierowe. Ch皻nie tak瞠 zasiadam przed ekranem telewizora, aby zobaczy kolejne filmy pe軟ometra穎we czy te seriale (teraz jestem w trakcie ogl康ania "Gomorry"). Ciekawi mnie jakimi lud幟i byli cz這nkowie mafii przed wst徙ieniem w jej szeregi, co spowodowa這, 瞠 zdecydowali si do陰czy do jej grona, jaka zasz豉 w nich w zwi您ku z tym przemiana. I dlatego w豉郾ie si璕n窸am po t powie嗆. Interesowa mnie bardziej w徠ek transformacji wewn皻rznej cz這wieka ni inne elementy powie軼i gangsterskiej. Czy odnalaz豉m w ksi捫ce Filipa Onichimowskiego to, czego szuka豉m? Zaraz si przekonacie...

Autor przedstawi tu losy Paw豉. Pocz徠ek utworu zapowiada, 瞠 mo瞠 to by rodzaj opowie軼i o emigracji zarobkowej. Jednak na szcz窷cie okaza這 si, 瞠 ten w徠ek to tylko krótkie wprowadzenie, które po jakim czasie przeistoczy這 si w histori o Donie Paolo. Tak. Nasz bohater sta si bowiem bossem mafii w Olsztynie...

Pisarz w "Cz這wieku z Palermo" próbuje zaskoczy czytelnika nie po raz pierwszy. W 2005 roku bowiem zadebiutowa zbiorem opowiada "Zalani", który zosta przypisany przez krytyków do nurtu tzw. prozy zaanga穎wanej. Tym razem twórca zdecydowa si stworzy powie嗆 zawieraj帷 tak瞠 pierwiastek literatury popularnej. Szybka akcja powoduje, 瞠 wprost mkniemy przez ni wraz bohaterami. Mo積a pomy郵e, 瞠 to tylko nast瘼na powie嗆 gangsterska. Tyle mo積a tu znale潭 nawi您a do "Ojca chrzestnego" Mario Puzo. Jednak jakby mimochodem, w trakcie lektury, odkrywamy bardziej zawoalowany jej przekaz. Zaczynamy si zastanawia ludzk natur, aspektem moralnym podejmowanych przez bohaterów wyborów, nad granic pomi璠zy dobrem i z貫m.

Jeste鄉y 鈍iadkami g喚bokiej przemiany wewn皻rznej w Pawle. To poci庵a konsekwencje w postaci zmiany w jego relacjach z innymi lud幟i. Wszystko to jednak przebiega powoli. Jego kolejne "ma貫" przest瘼stwa prowadz go coraz g喚biej i g喚biej w z這. My to zauwa瘸my. Pragniemy 瞠by si wreszcie ocuci. A on tymczasem mimo 瞠 ma na sumieniu coraz wi璚ej to jednak nie czuje si zaspokojony i pragnie 豉ma kolejne granice. Jeste鄉y 鈍iadkami jak w豉dza go coraz bardziej uzale積ia. Bohater nie potrafi powiedzie sobie do嗆. Podejmuje kolejne dzia豉 niezgodnie z obowi您uj帷ym prawem. Dopuszcza si coraz wi瘯szych zbrodni. Powoli przeistacza si w potwora.

Olsztyn tak瞠 ulega tu przemianie. Z miejsca pozbawionego perspektyw, pe軟ego korupcji za spraw "dobrych uczynków" Don Paolo staje si miastem walki o "sprawiedliwo嗆". Walki z uk豉dami, walki w obronie biednych. Tak. Bohater mo瞠 niektórym przypomina troch Robin Hooda. Jednak czy nielegalne i bezprawne poczynania Paw豉 mo積a uwa瘸 za usprawiedliwione? Czy wygra on w taki sposób ze z貫m? Czy walczy on o prawdziwe dobro? Czy tak post瘼uj帷y cz這wiek mog prowadzi bój w imi sprawiedliwo軼i? Trzeba doda, 瞠 autor nie zapomnia tak瞠 o tych, którzy interesuj si zg喚bieniem informacji o organizacjach przest瘼czych od tzw. kuchni. To w豉郾ie specjalnie dla nich zamie軼i tu do嗆 szczegó這we opisy dzia豉nia mafii. I dodatkowo przedstawi skomplikowane relacje pomi璠zy pó軟oc i po逝dniem W這ch.

Ksi捫k czyta si do嗆 p造nnie. Na pocz徠ku my郵a豉m, 瞠 to b璠zie powie嗆-parodia. Wszystko na to wskazywa這. Jednak z czasem lektura przybra豉 bardziej tragiczny ton. Ogólnie ksi捫k autorstwa Filipa Onichimowskiego mo積a nazwa ironiczn. Dodatkowo zosta豉 przez twórc naszpikowana aluzjami. Nawet fakt, 瞠 j瞛yk momentami staje si wulgarny nie psuje lektury. Narracja jest ró積orodna. Fragmenty ze wspomnie mieszaj si z wypisami z ró積ych fikcyjnych ksi捫ek. Tak. Autor bawi si z czytelnikiem w kotka i myszk podaj帷 w przypisach nieistniej帷e 廝ód豉. Mo積a si przy niej rozerwa a za chwil popa嗆 w zadum. Dla ka盥ego co mi貫go. Jednym s這wem - polecam.

Avatar u篡tkownika - Uleczkaa38
Uleczkaa38
Przeczytane:2014-09-14, Ocena: 5, Przeczyta豉m, 26 ksi捫ek 2014, Mam,

Najznamienitsi filozofowie, etycy, psychologowie i duchowni r騜nych wyzna, od stuleci tocz dyskusj nad tym, czy cz這wiek jest z natury dobry, czy te z造. Oczywi軼ie chcieliby鄉y wszyscy, aby to pierwszy z tych dw鏂h wariant闚 by tym prawdziwym. Niestety realia Naszego dnia codziennego, skala zbrodni, krzywd i bezprawia, 鈍iadcz o czym zupe軟ie przeciwnym. By mo瞠 prawd jest bowiem to, 瞠 tak naprawd cz這wiek zawsze by i b璠zie z造, za jego "dobra strona" to nic innego jak pr鏏a sprostania oczekiwaniom i sztucznym zasadom moralnym wsp馧czesnej cywilizacji. Z pewno軼i nie uda si ani dzi, ani w najbli窺zym czasie, rozstrzygn望 tego sporu. Niemniej zawsze mo積a pr鏏owa zrozumie z這 tkwi帷e w cz這wieku, jego mroczn stron, kt鏎a ka瞠 Mu krzywdzi innych ludzi. O takim cz這wieku i jego mrocznej naturze, opowiada niezwykle interesuj帷a powie嗆 autorstwa Filipa Onichimowskiego, pt. "Cz這wiek z Palermo".

Ksi捫ka ta opowiada histori trzydziestu kilkuletniego Polaka - Paw豉 Karlickiego, kt鏎y po kilkuletnim pobycie we W這szech, powraca do rodzinnego Olsztyna. Pocz徠ek jego pobytu w ojczy幡ie nie uk豉da si zbyt pozytywnie, gdy Pawe dwukrotnie zostaje napadni皻y przez miejscowych bandyt闚 - dresiarzy. Pchni皻y ch璚i zemsty, z這軼i, a po cz窷ci tak瞠 strachem, przybiera poz w這skiego gangstera, cz這nka s造nnej mafii sycylijskiej, kt鏎y przyby do Polski w celu rozszerzenia wp造w闚 organizacji na ten teren. 荑 poza przychodzi mu tym 豉twiej, i przez trzyletni pobyt w Palermo, Pawe wraz ze swym koleg pracowali jako robotnicy budowlani dla niejakiego Stacha Runca, kt鏎y okaza si by 穎軟ierzem w這skiej mafii. Runc, ufaj帷 m這dym Polakom, stopniowo wprowadza ich w 鈍iat, zasady i spos鏏 dzia豉nia mafii, powierzaj帷 im tak瞠 drobne zadania i zlecenia. I tak oto na wskutek k豉mstwa, rozpoczyna si polska przygoda Paw豉 ze 鈍iatem przest瘼czym, kt鏎a z dnia na dzie zaczyna przebiera coraz to bardziej realne, niebezpieczne i dramatyczne strony..

Musz przyzna na wst瘼ie, 瞠 powie嗆 ta bardzo Mnie zaskoczy豉, zdecydowanie na plus. Si璕aj帷 po t ksi捫k spodziewa豉m si kolejnej pozycji o przest瘼cach i policjantach, kt鏎zy nawzajem si zwalczaj i staraj przechytrzy swych przeciwnik闚 itd.. Tymczasem powie嗆 ta opowiada o 鈍iecie przest瘼c闚, kt鏎y jawi si bardziej jako sen o wielkiej karierze w stylu "american dream", ani瞠li o doskonale znanym Nam z setek film闚 i ksi捫ek obrazie dzia豉lno軼i mafii. I w jakim sensie mamy tu do czynienia z i軼ie bajkowym snem, marzeniem, kt鏎e przybiera realnych kszta速闚. Oto bowiem g堯wny motyw powie軼i opiera si na wydarzeniu z szeregu tych niemo磧iwych, abstrakcyjnych, nierealnych.., kt鏎e to jednak zosta這 przedstawione tu w tak inteligentny, naturalny i prawdziwy spos鏏, 瞠 po prostu nie mo瞠my w nie, nie uwierzy. I gdy ju wierzymy, to w闚czas zaczynamy si t histori nie tylko fascynowa, ale tak瞠 i zaczynamy si w jakim sensie jej ba, a 軼i郵ej rzecz ujmuj帷 tego, 瞠 to mo瞠 by prawd. I my郵, 瞠 w豉郾ie o tym jest przede wszystkim ta ksi捫ka, czyli o jak najbardziej prawdziwym i realistycznym 鈍iecie polskiej przest瘼czo軼i, budowanym od podstaw krok po kroku, przez cz這wieka takiego samego, jak My..

Najbardziej uderzaj帷e w tej historii jest w豉郾ie to, 瞠 "kr鏊em" tego przest瘼czego 鈍iata staje si zwyk造 ch這pak, nie r騜ni帷y si specjalnie niczym bardziej od ka盥ego z Nas, Naszych najbli窺zych, koleg闚, s御iad闚. I ten oto niepozorny Pawe niemal瞠 z dnia na dzie staje si przyw鏚c dla najbardziej ponurych, niebezpiecznych i gro幡ych m這dych ludzi, kt鏎zy s wstanie zrobi na jego rozkaz wszystko, 陰cznie z pozbawieniem 篡cia drugiego cz這wieka. I wszystko to udaje si osi庵n jedynie dzi瘯i znajomo軼i w這skiego j瞛yka, kilku g堯wnych praw i zasad w這skiej mafii oraz niezwykle inteligentnej umiej皻no軼i zjednywania sobie ludzi, kt鏎 to Pawe opanowa perfekcyjnie. I tylko nachodzi taka oto refleksja.., jak wiele podobnych sytuacji mia這 miejsce i mie b璠zie, w odniesieniu do rzeczywisto軼i polskiego 鈍iata przest瘼czego, w kt鏎ym to "mafiosem" staje si cz瘰to niejako z przypadku..

"Cz這wiek z Palermo" to tak瞠 opowie嗆 o niezwyk貫j przemianie osobowo軼i, kt鏎 determinuj przypadek, otoczenie, poczucie w豉dzy i bezkarno軼i. Oto bowiem g堯wny bohater wraz z coraz g喚bszym wchodzeniem w 鈍iat zbrodni i przest瘼stwa, staje si coraz bardziej mrocznym, egoistycznym, bezdusznym cz這wiekiem. Cz這wiekiem, kt鏎y zatraca swoj wcze郾iejsz natur, niewinno嗆, uczucia. I najtragiczniejsze wydaje si to, i jest On doskonale tego 鈍iadom, a jednocze郾ie nie pr鏏uje z tym walczy, przeciwdzia豉 tej przemianie, lecz si z ni biernie godzi, poddaje. I cho w dalszej perspektywie czasu przychodzi moment opami皻ania i refleksji, to niestety jest ju w闚czas za p騧no, by zacz望 ratowa swoje 篡cie..My郵, 瞠 obraz owej przemiany i upadku g堯wnego bohatera zosta tutaj ukazany w niezwykle trafny i m康ry spos鏏, nie pozwalaj帷y "zach造sn望 si" atrakcyjno軼i tego 鈍iata, kt鏎a, co by nie powiedzie, pocz徠kowo bardzo kusi, bawi, i fascynuje. Jednak w dalszej cz窷ci lektury poznajemy jego zgubny wp造w na 篡cie g堯wnego bohatera, kt鏎ego to chyba nigdy sami nie chcieliby鄉y do鈍iadczy, a i nie 篡czyliby鄉y go nawet najwi瘯szemu swojemu wrogowi.

Nie wiem sk康 autor czerpa informacje o funkcjonowaniu 鈍iata przest瘼czego w Olsztynie, ale efekt jaki osi庵n掖 w swojej ksi捫ce, jest wprost piorunuj帷y, Pocz患szy od bohater闚 ksi捫ki, kt鏎zy s niezwykle prawdziwi, budz帷y strach i l瘯, ale tak瞠 i politowanie nad tym, jak zaprzepaszczaj swoj szans na normalne 篡cie. R闚nie prawdziwe i przekonywuj帷e s realia i spos鏏 funkcjonowania polskich przest瘼c闚, tak bardzo zakorzenione, niestety, w Naszej zwyk貫j codzienno軼i, w kt鏎ej to przekle雟twa, chamstwo, brak wsp馧czucia dla drugiego cz這wieka i wszechobecna ch耩 oszukania, okradzenia i zarobienia za wszelk cen, jest r闚nie powszechna i wa積a jak obecno嗆 tlenu w powietrzu. Taki jest obraz przest瘼czego Olsztyna, ale r闚nie dobrze m鏬豚y on dotyczy ka盥ego innego wi瘯szego miasta w Polsce, kt鏎e niczym od siebie si nie r騜ni. To mocny, szokuj帷y, momentami odpychaj帷y obraz Polski.., i niestety, bardzo prawdziwy.

Filip Onichimowski potrafi opowiada swoj histori w bardzo sugestywny, barwny, i軼ie filmowy spos鏏. Rozpoczynaj帷 lektur tej ksi捫ki nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak ju po kilkunastu stronach bardzo wsi彗li鄉y w ten 鈍iat, w 篡cie g堯wnych bohater闚 w ich sytuacje bez wyj軼ia. Tak naprawd tutaj wszystko jest ciekawe, nie ma gorszych w徠k闚, przestoj闚 w akcji czy te przegadanych fragment闚, nic nie wnosz帷ych w fabu喚. Tutaj wszystko jest dla Nas nowe, intryguj帷e, zaskakuj帷e, niebezpieczne. I tak jak g堯wny bohater musi ca造 czas si pilnowa i kontrolowa, by nie wypa嗆 ze swej roli, tak i My ca造 czas musimy mie si na baczno軼i, by鄉y nie przegapili cho熲y najdrobniejszych szczeg馧闚, kt鏎e za chwil oka膨 si kluczowymi wydarzeniami dla ca貫j opowie軼i. Zreszt, inaczej by nie mo瞠, gdy t ksi捫k czyta si tak pasjonuj帷o i z tak du篡m zainteresowaniem, i o roztargnieniu by tutaj mowy nie mo瞠.

Z pewno軼i ksi捫ka ta jest przeznaczona dla doros貫go czytelnika, i to takiego o mocnych nerwach. Ilo嗆 przekle雟tw i brutalnych scen przemocy, jest tutaj naprawd imponuj帷a, lub zatrwa瘸j帷a, w zale積o軼i od oczekiwa czytelnika. Niemniej, niejako dla chwili oddechu i z豉pania odrobiny 鈍iat豉 w tym mrocznym klimacie, odnajdziemy tu tak瞠 niew御kie pok豉dy humoru, co prawda tego z natury bardziej czarnego, ale jednak zawsze to humor. Rubaszny, gorzki, momentami szokuj帷y, ale mimo wszystko wywo逝j帷y u鄉iech na Naszych twarzach. My郵, 瞠 to bardzo dobry krok podj皻y przez autora, kt鏎y pozwala przej嗆 przez t fascynuj帷 lektur w bardziej przyst瘼ny spos鏏, nie wymagaj帷y a tak wielkiego zaanga穎wania emocjonalnego od czytelnika..

"Cz這wiek z Palermo" to mocna powie嗆 o z逝 w ludzkiej twarzy, kt鏎e tak naprawd wydaje si tkwi gdzie g喚boko ukryte w ka盥ym z Nas, czekaj帷e jedynie na sprzyjaj帷e okoliczno軼i i dogodny moment, by wyj嗆 na zewn徠rz. Opowie嗆 brutalna, prawdziwa i niezwykle interesuj帷a, kt鏎ej to bardzo d逝go nie zapomnimy. Polecam t ksi捫k wszystkim tym, kt鏎zy poszukuj w literaturze prawdy o 鈍iecie takim, jakim jest on w rzeczywisto軼i, ze wszystkimi jego ciemnymi stronami. My郵, 瞠 po lekturze tej ksi捫ki b璠 Oni w pe軟i usatysfakcjonowani jak i r闚nie urzeczeni t histori.., tak jak urzeczona ni by豉m i Ja..

Avatar u篡tkownika - iankark
iankark
Przeczytane:2011-12-18,
To naprawd kawa dobrej trzymaj帷ej w napi璚iu literatury.Sensacja, jakich w Polsce ma這. Dobrze napisana, niepusta. Ot, 篡cie, nieco brutalne...Nasza rodzima mafia..
Avatar u篡tkownika - sweet_landrynka1
sweet_landrynka1