Czułość i gniew. Kobiety z Uroczyska, tom 2

Wydawnictwo: Replika
Data wydania: 2021-09-28

Pełna magii saga rodu wiedźm z Wrzosowisk - kobiet z krwi i kości, pełnych pasji i namiętności, które potrafią kochać do szaleństwa, ale też nienawidzić całym sercem.

Zbliża się ta jedyna, szczególna noc, kiedy wreszcie można zdjąć klątwę z rodu wiedźm z Wrzosowisk. Emilia przygotowuje się do tego bardzo starannie, ale nie wszystko idzie po jej myśli...

Czy duchy przodków odzyskają wreszcie spokój i przestaną mącić żywym w głowach i sercach?

Druga część sagi o wiedźmach z Roztocza urzeka klimatem i zagadkowością bohaterów. Można zatopić się bez reszty w sugestywnych opisach. Aromat świeżych ziół miesza się ze wspomnieniami, a szmer leśnych strumyków z wojenną kanonadą. Zgrabne połączenie historii obyczajowej, wątków historycznych i elementów baśniowych. Wciąga bez reszty!

Aneta Kwaśniewska, ksiazkiweterze.pl

Tagi: Literatura obyczajowo-rodzinna

Kup książkę Czułość i gniew. Kobiety z Uroczyska, tom 2

Opinie o książce - Czułość i gniew. Kobiety z Uroczyska, tom 2

Avatar użytkownika - pannamelancholia
pannamelancholia
Przeczytane:2021-10-08, Ocena: 5, Przeczytałam,

"Czułość i gniew" Moniki Rebizant-Siwiło to drugi tom sagi zatytułowanej "Kobiety z Uroczyska". W tej części dalej śledzimy losy bohaterów poznanych w pierwszym tomie, uwikłanych w czary, tajemnice i klątwę rzuconą na rodzinę wiedźm.

Czytając tę książkę nie mogłam oprzeć się wrażeniu, że mam do czynienia z historią obyczajową jednak wzbogaconą elementami baśniowymi i słowiańskimi. Moja wyobraźnia pracowała. W pierwszym tomie doświadczyłam już tej atmosfery i cieszę się, że drugi tom utrzymał niemal identyczny poziom. Kontynuacja "Miłości i nienawiści" nie zawodzi, a nawet oferuje nam coś ekstra: pojawiają się anioły i egzorcyzmy. Wydaje mi się, że w tej części było więcej czarów i okazji, aby śledzić poczynania wiedźm. Bardziej udzielają się też mężczyźni. Jest mroczniej ale nie strasznie. Cały czas czuć swojski, nastrojowy klimat.

Liczne postaci i bogata w wątki fabuła sprawiają, że mamy do odkrycia ciekawą, pokoleniową historię. A tworzą ją odważne i silne kobiety, które biorą w swoje ręce los nie tylko swój ale także swojej rodziny. Są to kobiety, które zawsze muszą walczyć i mimo różnych przeciwności nie przestają wierzyć w miłość.

Mając za sobą obydwa tomy "Kobiet z Uroczyska" nasunęła mi się taka myśl, że są one odpowiednim wyborem na jesienne dni. Jesienna aura potrafi mieć w sobie coś magicznego, tak samo jak te książki.

Avatar użytkownika - gdziejatamksiazk
gdziejatamksiazk
Przeczytane:2021-09-26, Ocena: 5, Przeczytałam,

"Dawno, dawno temu, w najdalszym zakątku puszczy, tam, gdzie wody dwóch strumieni opasują wysokie wzgórze, piękna Tanewa mocą pradawnych sił zamieniła się w gorejący kwiat paproci..."
"Czułość i gniew" to kontynuacja losów bohaterów, których poznaliśmy, bądź dopiero poznacie, w "Miłości i nienawiści". Magia, legendy i wiedźmy nie opuszczają Wrzosowisk i ich okolic, a bohaterowie muszą uporać się z przeszłością, klątwami i przeznaczeniem.
Nie będę przytaczała opisu książki, czy też po swojemu streszczała fabuły, ponieważ ważna jest znajomość pierwszego tomu, przynajmniej według mnie. Co prawda autorka przypomina pewne zdarzenia, legendy i klątwy, ale uważam, że najważniejsze postacie w tej historii trzeba poznać od "początku".
Pani Monika pięknie opisuje miejsca i ich klimat, dzięki czemu można je sobie wyobrazić i poczuć. Zapach świeżych ziół, powietrza po deszczu, skwaru panującego na wsi, czy historii skąpanej w morzu krwi, oddziałuje na człowieka w różnoraki sposób, w zależności od sytuacji, w jakiej akurat znajdują się bohaterowie.
Ponownie teraźniejszość miesza się z przeszłością i dzięki temu zabiegowi powieść staje się ciekawsza. Pomaga to w poznaniu bliżej bohaterów, motywów jakimi się kierowali w danej sytuacji i jak to odbiło się na ich dzieciach, wnukach. Tutaj przeszłość ma duże znaczenie i to w niej trzeba szukać złotego środka.
"Czułem się cząstką tego miejsca i było mi z tą myślą bardzo dobrze. Przede mną rozciągała się Puszcza Solska, pełna tajemnic, legend i pogańskich mitów."
Legendy urzekają swoją historią, a klątwy pokazują swoją okrutną stronę. Lubię, gdy są wplatane w powieść, ponieważ nadają one atrakcyjności całej książce. Jestem pod wrażeniem, jak autorka wplotła wiedźmy, legendy, historię z czasów II wojny światowej w świat teraźniejszy i stworzyła naprawdę wartą poznania powieść. W dodatku spacery po Roztoczu pomagają poznać tą piękną ziemię i zachęci niejednego czytelnika do odwiedzenia tych okolic.
Naprawdę podobała mi się historia Krzysztofa, Agnieszki, Jakuba, Julii, Tobiasza, Emilii, Marianny i reszty bohaterów. O wiele łatwiej czytało mi się drugi tom, ponieważ już poznałam styl autorki i miałam rozeznanie wśród bohaterów i miejsc, w których rozgrywały się akcje. Jest to może niełatwa powieść, ponieważ wymaga pewnego skupienia, ale raczy czytelnika baśniowym klimatem, elementami romansu i historii, ciekawymi bohaterami i ich relacjami, a także miejscami, które urzekają swoją naturą. Ze swojej strony naprawdę polecam.

Avatar użytkownika - Esclavo
Esclavo
Przeczytane:2021-10-16, Ocena: 5, Przeczytałam,

Drugi tom serii Kobiety z Uroczyska to świetna kontynuacja. Autorka utrzymała poziom, atmosferę i moje zaciekawienie losami bohaterów.

Nie zabrakło tu nawiązań do magii, starodawnych obrzędów, słowiańszczyzny. Nawet wydaje mi się, że było więcej fantastyki, wiecej wydarzeń z pogranicza realności, a one naładowane zostały cięższym, mocniejszym klimatem.
W tym tomie bohaterowie nie mają łatwo, kobiety wykazują się siłą i odwagą, i są takim motorem akcji. Jednak dalej to obyczajówka, pełna urokliwych opisów miejsc i przyrody, relacji rodzinnych i wielkich uczuć.

Ta niepozorna okładka skrywa bardzo dobrą sagę rodzinną, idealną na mglisty jesienny wieczór, gdy potrzeba nam trochę magii.

Przytul mnie
Monika Rebizant-Siwiło0
Okładka ksiązki - Przytul mnie

Miłość czeka na każdego Wydawałoby się, że to historia stara jak świat... On – niepoprawny romantyk – zupełnie niespodziewanie dziedziczy...

Dziki rozmaryn
Monika Rebizant-Siwiło0
Okładka ksiązki - Dziki rozmaryn

Gdy miłość i nienawiść, łagodność i gniew, szlachetność i fałsz, sprawiedliwość i okrucieństwo choć na chwilę połączą się w jedno. Jest takie miejsce...