Czyja jest Bośnia

Boszniacy - muzułmanie, Serbowie - prawosławni, Chorwaci - katolicy.

Trzy narody i religie, jeden kraj.

,,W Bośni wszystko jest bardziej: góry i ludzie, i Bóg, i wojna" - mawiają mieszkańcy kraju w kształcie serca.

Dziś Bośnia i Hercegowina to jedyne w Europie państwo federacyjne mające trzech prezydentów oraz miejscowości, w których meczet od kościoła jest rozdzielony jedynie przez wąską uliczkę. Jest to też kraj, w którym ślady krwawej wojny sprzed prawie 30 lat widać nie tylko po znakach przestrzegających przed terenem zaminowanym czy po podziurawionych kulami ścianach budynków, lecz także - a może przede wszystkim - w oczach jego mieszkańców. Wojenne rany być może nigdy się tam nie zabliźnią.

Andrzej Krawczyk - historyk i dyplomata, który spędził w Bośni ponad pięć lat jako Ambasador RP. Jego książka przedstawia czytelnikom wyniki studiów nad skomplikowaną historią Jugosławii oraz Bośni i Hercegowiny, a także jest zapisem dziesiątek rozmów i doświadczeń z własnego życia w Sarajewie. To pozycja obowiązkowa dla każdego, kto kocha Bałkany i chce zrozumieć współczesną Europę.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Informacje dodatkowe o Czyja jest Bośnia:

Czyja jest Bośnia - opinie o książce

Słowacja księdza prezydenta
Andrzej Krawczyk0
Okładka ksiązki - Słowacja księdza prezydenta

Kim był ksiądz Tiso, przywódca ruchu ludackiego – fanatykiem czy oportunistą? Jak to możliwe, że katolicki duchowny został partyjnym aktywistą,...