Czysty wymysł. Jak japońska popkultura podbiła świat

Pierwsza kompleksowa książka o japońskiej popkulturze

Oscar Wilde nazywał Japonię ,,czystym wymysłem". Ale to właśnie japońska popkultura - z jej niesamowitymi pomysłami i fantastycznymi wynalazkami - zawojowała świat i na zawsze zaprogramowała naszą wyobraźnię.

Bo jak nie kochać kraju, który dał nam Czarodziejkę z Księżyca, pokemony, emoji i karaoke?

Jak niewinna portmonetka wyewoluowała w Hello Kitty, jedną z najbardziej dochodowych franczyz medialnych na świecie? Skąd wzięło się kawaii i dlaczego to nie tylko styl, lecz wręcz stan umysłu? Co ma wspólnego kontrowersyjne japońskie forum z memami, które widzimy każdego dnia?

Matt Alt, wybitny znawca kultury japońskiej, przeprowadza błyskotliwe i odkrywcze śledztwo, by pokazać, jak powstały kultowe japońskie wytwory, w czym tkwi tajemnica ich globalnego sukcesu i jak zdołały nas zmienić.

Poznaj historię japońskiej popkultury i jej twórców - geeków, dziwaków i geniuszy - których produkty podbiły masową wyobraźnię.

Prawdziwa gratka dla każdego fana Japonii!

Matt Alt - amerykański dziennikarz, tłumacz, wybitny znawca kultury japońskiej, na stałe mieszka w Tokio. Zaczynał od tłumaczenia gier wideo, był też współgospodarzem programu Japanology Plus. Współzałożyciel (wraz z żoną Hiroko Yodą) AltJapan, firmy, która zajmuje się tłumaczeniem na język angielski różnorakich wytworów japońskiej popkultury. Współpracuje m.in. z ,,New Yorkerem" online, BBC Culture, CNNgo, ,,The Economist", ,,The Independent", ,,The Japan Times" i ,,Newsweek Japan". Więcej na: mattalt.com.

Informacje dodatkowe o Czysty wymysł. Jak japońska popkultura podbiła świat:

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2021-02-24
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy

Tagi: Reportaż i dziennikarstwo śledcze bóg

Kup książkę Czysty wymysł. Jak japońska popkultura podbiła świat

Czysty wymysł. Jak japońska popkultura podbiła świat - opinie o książce

Avatar użytkownika - joseheim
joseheim
Przeczytane:2022-10-09, Ocena: 6, Przeczytałem, Mam, 52 książki 2022,

Wyjątkowo ciekawa, popularnonaukowa pozycja pokazująca w przejrzysty sposób rozwój pewnych zjawisk zachodzących między Japonią a Stanami Zjednoczonymi i resztą świata. Na tle historii Japonii (głównie powojennej) prześledzimy zmiany w japońskim społeczeństwie, trapiące je problemy i zaskakujące rozwiązania, biorące się czasem wręcz z niczego.

Dowiemy się, jak właściwie manga z komiksów dla dzieci stała się powieścią graficzną, a anime z typowo dziecięcych kreskówek poważnymi, pełnokrwistymi animacjami dla dorosłych. Skąd się wzięło karaoke, jak rozwijał się rynek gier wideo i zapotrzebowanie na nie, jak Japonia stopniowo "zaraziła" swoim wpływem świat zachodu, a nawet jakie były początki ruchu Anonymus.

"Czysty wymysł" to moim zdaniem pozycja obowiązkowa dla każdego fana anime, każdego fascynata Japonii oraz ogólnie dla każdego czytelnika, który jest ciekaw jak rozwijały się współczesne społeczeństwa i jak czasem nie warte wzmianki wydarzenia wywołują prawdziwe kulturowe huragany. Bo czy chcemy, czy nie, Japonia jest tuż obok nas - w naszych telewizorach, komputerach, smartfonach i konsolach. Ogólnie rzecz biorąc, szczerze polecam. Każdemu.

Avatar użytkownika - gdziejatamksiazk
gdziejatamksiazk
Przeczytane:2021-03-06, Ocena: 5, Przeczytałam,

Jak japońska kultura podbiła świat?
Dowiecie się tego czytając "Czysty wymysł"
Autor, wybitny znawca kultury japońskiej, świetnie przybliżył historię powstawania wynalazków, które zna cały świat. Poznajemy nie tylko etapy ewoluowania pomysłów niesamowitych projektantów, rysowników, inżynierów, ale również w jakich czasach owe pomysły powstawały, były realizowane, jaki wpływ miały na społeczeństwo japońskie i krajów, do których te produkty eksportowano oraz jaka w tym czasie była sytuacja polityczna Japonii.
Jeśli ktoś myśli, że tak świetnie sprzedające się towary nie miały przeszkód w zbijaniu fortuny, to się myli Wszystko ma swój początek i ten właśnie początek tutaj zostanie nam przybliżony. Trzeba przyznać, że to, co Japonia nam dostarczała/dostarcza swoją pomysłowością miało zalążek w postanowieniu, iż to dzieci miały być głównymi odbiorcami. To dla nich twórcy blaszanych samochodzików, anime, Hello Kitty, Mario, Tamagotchi, Pokemonów ciężko pracowali, by końcowo zawładnąć rynkiem światowym. Później jednak okazało się, że nie tylko dzieci były odbiorcami, ale również dorośli interesowali się anime czy Hello Kitty.
Czym jeszcze Japonia nas uraczyła? Między innymi automatami do karaoke, znaną bardzo dobrze firmą Sony i pierwszym Walkmanem, Pac-Manem, 4chan itd.
Książka na pewno jest idealna dla fanów kultury i historii Japonii oraz towarów eksportowych z tego kraju, które tak dobrze są nam znane, chociażby z dzieciństwa. Mogę ją również polecić po to, by móc zdobyć trochę wiedzy w tym temacie, nawet jeśli ktoś nie jest zapalonym fanem kraju kwitnącej wiśni. Jest kilka fotografii (zaledwie 10), a szkoda, bo miałam nadzieję, że poznam wizualnie więcej pierwowzorów produktów. Trzeba się skupić na lekturze i lepiej ją sobie dozować, ponieważ zawarto tam dużo informacji. Warto przeczytać i dowiedzieć się czegoś nowego. Autor zrobił świetny research i wykonał kawał dobrej roboty.

Avatar użytkownika - killing-kittens
killing-kittens
Przeczytane:2021-06-08, Ocena: 4, Przeczytałem,
Czysty wymysł. Jak japońska popkultura podbiła świat
Matt Alt0
Okładka ksiązki - Czysty wymysł. Jak japońska popkultura podbiła świat

CZY MOŻNA ZNALEŹĆ NOWĄ MIŁOŚĆ, GDY WCIĄŻ ŻYJE SIĘ W CIENIU POPRZEDNIEJ? Była zrozpaczona, gdy opuścił ją tak nagle. Pozostawiona sama sobie, bezbronna...