Dama Kier

Wydawnictwo: Lira
Data wydania: 2021-03-17

Londyn, początek XX wieku. Lady Eleanor Hardinge, młoda arystokratka, wdowa i matka dwuletniego Williama, powraca z Indii, żeby zacząć życie od nowa. Tymczasem czeka ją konflikt o spadek z bratem zmarłego męża – w testamencie znajduje się bowiem pewien kłopotliwy dla Nory zapis. Młoda wdowa, chcąc osiągnąć swoje cele, staje się gwiazdą na firmamencie londyńskiej socjety. Zawierając nowe przyjaźnie i oczarowując kolejnych lordów krok po kroku zmierza do zrealizowania swojego planu. Nie jest to jednak łatwe, gdyż każdego dnia dopadają ją koszmary z przeszłości. Kiedy na jednym z balów poznaje Cilliana Shawa, skrytego Irlandczyka, nawet nie przypuszcza, jaką tajemnicę skrywa mężczyzna i jakie ma wobec niej plany.

Intrygi, skandale i zakazana miłość… Czym może grozić łamanie konwenansów na edwardiańskich salonach?

Tagi: obyczajowe

Kup książkę Dama Kier

POLECANA RECENZJA

Opinie o książce - Dama Kier

Londyn poczatek XX w.
Lady Eleanor Hardinge, młoda arystokratka, wdowa i matka 2-letniego Wiliama powraca z Indii, żeby zacząć nowe życie.
Chce zapomnieć o przeszłości i uciec od problemów z bratem jej zmarłego męża, który obwiniając ją o jego śmierć, walczy z nią o spadek.
Nora nie zamierza się poddać i aby osiągnąć swoje cele, robi wszystko, by zostać gwiazdą salonów i zjednać sobie jak największą liczbę londyńskich bogaczy.
To jej się udaje, jednak koszmary z przeszłości dalej nie dają jej zasnąć.
Pewnego dnia poznaje młodego Irlandczyka i nie zdaje sobie sprawy, że Cilian Shaw utrzymuje z nią kontakty w ukrytym celu...

Książkę bardzo dobrze i szybko się czyta, a główna bohaterka powoli zjednywała sobie moją sympatię, kiedy z biegiem kartek odkrywałam co działo się w jej małżeństwie.
I chociaż lubię historię, to nie potrafię zrozumieć sprzedawania własnych córek czy synów dla bogactwa czy tytułów, ukrywania dewiacji i tej wszędobylskiej hipokryzji.
W książce wszystkie plugastwa mamy podane na złotej tacy w kieliszkach wykwintnego szampana.
Tylko trzeba uważać, aby się nim nie zachłysnąć!
Czekam z niecierpliwością na kolejną część, bo ogromnie mnie ciekawi jak Nora poradzi sobie ze wszystkimi problemami i czy uda jej się uchronić Wiliama przed rodzinką męża.

Avatar użytkownika - Pierwszyrozdzial
Pierwszyrozdzial
Przeczytane:2021-03-28, Ocena: 2, Przeczytałem,

Obiecałem sobie, że tego nie zrobię, ale stało się! Znowu nastawiłam się na świetną książkę, która ostatecznie okazała się średnia i trochę mnie zawiodła. Co poszło nie tak?

Nora Hardinge po śmierci męża decyduje się na opuszczenie Indii; chce zacząć życie na nowo, a Londyn wydaje się wręcz idealnym miejscem! Kobieta jak najszybciej musi wniknąć do życia towarzyskiego londyńskich wyższych sfer i pozyskać tam wpływowych przyjaciół. Zadanie okazuje się dość karkołomne, zważywszy na fakt, że Eleanor jest mistrzynią łamania wszelkich konwenansów; dodatkowo niedługo potem do Londynu przypływają jej teściowa i szwagier...

Do końca nie jestem pewna co powinnam napisać o tej książce. Na pewno czyta się ją szybko i w miarę przyjemnie, co jest w tym wypadku dużą zaletą.
Wiecie jak zafiksowana jestem na punkcie XIX i początku XX wieku - niestety w książce doszukałam się sporej ilości błędów. Przede wszystkim postawa Eleanor Hardinge jest nie do przyjęcia! Pomijam fakt, że ta dziewucha jest krnąbrna i niegrzeczna, przede wszystkim jej aroganckie zachowanie oraz i łamanie wszelkich możliwych zasad. W realiach 1902 roku przez Norą drzwi londyńskiej socjety byłby szczelnie zamknięte. Po prostu nie polubiłam głównej bohaterki, tak się zdarza. Muszę jej oddać jednak, że z niebywałym uporem i determinacją dążyła do swojego celu, zdarzało się jej tez być rezolutną. Sam wątek romansów przypominał te z twórczości J. Quinn - w przypadku „Damy Kier” trzeba było trochę na niego poczekać (niektóre fragmenty były nużące i przesadnie rozciągnięte), niestety okazał się jednym z wątków pobocznych. No i muszę o tym wspomnieć (uwaga spoiler!): zastanawiam się jak Nora znalazła się w super-elitarnym klubie, które Autorka opisuje jako nowoczesne kasyno (w Londynie nawet do teraz takie kluby są ekstremalnie klasyczne, do których kobiety nie mają wstępu).
Chyba tyle. Nie napisałam za dużo o konstrukcji fabuły - podczas lektury zupełnie umykały mi kwestie, na które zwykle zwracam uwagę. Książka być może spodoba się fanom serii „Bridgerton”, dla mnie okazała się taka o (jakkolwiek to brzmi).