Decydująca runda

Każdy koniec jest początkiem czegoś nowego. Po akcji na Syberii Anna próbuje zorganizować sobie życie wraz z rodziną u boku Małgorzaty. Stany depresyjne mijają, wraca poczucie bezpieczeństwa, ale choć sprawy układają się idealnie, Anna zaczyna mieć wrażenie zamknięcia w złotej klatce. Jej dyskomfort potęguje odkrycie, iż Setha śledzi każdy jej krok. Była policjantka podejmuje więc decyzję o powrocie do Polski. Nie wytrwa w niej długo - ulegnie prośbom Sethy, by jeszcze raz wziąć udział w grze w ludzi i pomóc międzynarodowym służbom złapać jej najważniejszego organizatora. Bogactwo, modeling, prostytucja i handel ludźmi - dziewczyna ponownie wkracza w taki świat.

Jak zakończy się Decydująca runda i kto będzie triumfował w tej grze? Komu Anna powinna zaufać, skoro nawet Setha nie jest z nią szczera? Czy Robert kolejny raz zachowa się podle? A może to jednak szejk Zahir od zawsze działał na dwa fronty?

Eva Minge - jedna z najbardziej znanych na świecie polskich projektantek mody. Artystka, miłośniczka piękna. Na swoim profilu na Instagramie komentuje ważne zjawiska społeczne i staje w obronie osób atakowanych medialnie. Działa na rzecz osób z niepełnosprawnością. W 2015 roku założyła fundację Black Butterflies, która stawia sobie za cel pomoc osobom chorym przewlekle i onkologicznie. Karierę kreatorki mody zaczynała na początku lat 90. Jej kolekcje prezentowane były na pokazach w Mediolanie, Nowym Jorku, Paryżu, Rzymie, Montrealu, Moskwie i Dubaju. W 2003 roku jako jedyna projektantka z Polski zaprezentowała swoją kolekcję na słynnych Schodach Hiszpańskich w Rzymie podczas Donna sotto le stelle. W 2022 roku zadebiutowała powieścią Gra w ludzi, która podbiła listy bestsellerów; w 2023 roku ukazała się druga część - Furtka do piekła.

Informacje dodatkowe o Decydująca runda:

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2024-01-09

Kup książkę Decydująca runda

Decydująca runda - opinie o książce

Avatar użytkownika - sylwiacegiela
sylwiacegiela
Przeczytane:2024-01-12, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2024,

„Decydująca runda” Evy Minge to ostatnia z trzech części „Gry w ludzi” autorstwa Evy Minge, której akcja rozgrywa się w środowisku niepohamowanego luksusu, rządzy władzy, handlu ludźmi, gdzie wszystko ma swoją cenę. Tym razem Anna, po akcji na Syberii mieszka wraz z rodziną u Małgorzaty w jej willi. Policjantka, mimo oddanej opieki, czuje się nieustannie kontrolowana. Przeżywając ostatnie wydarzenia, dopadają ją stany depresyjne. Jednak ma świadomość, że – mimo wszystko – ona, jej matka i syn są bezpieczni. Ona jednak nie do końca czuje się wolna, dlatego podejmuje decyzję o powrocie do Polski. Setha namawia policjantkę na kolejną, ostatnią już akcję zmierzającą do unicestwienia organizatora tych nielegalnych przedsięwzięć. Kobieta musi jednak znów wziąć udział w bardzo niebezpiecznej akcji i sama się wystawić do licytacji. Czy tym razem uda się zapobiec kolejnym tragediom? Jaką rolę w tym wszystkim ogrywa Setha? Kto jest przyjacielem a kto wrogiem?

Eva Minge przyzwyczaiła nas do niespotykanie plastycznego i pełnego emocji języka. Nie zawiodła i tym razem. Akcja powieści nie zwalnia ani na moment, a kolejne tajemnice powodują w czytelniku jeszcze większą ciekawość. Malownicze opisy uczuć targających bohaterami oraz intrygi, tajemnice wydają się nie mieć końca. Szala zwycięstwa wciąż przechyla się raz w jedną, a raz w drugą stronę. Do końca nie wiemy, co przeważy i jaki będzie finał.

Do tego wszystkiego dochodzą jeszcze rozterki Anny na temat miłości. Zdaje się ona być rozdarta między prawdziwym uczuciem a wdzięcznością wobec swojej wybawczyni. Brutalna gra, jaka toczy się w tle, nie ma końca, a na szachownicy coraz większy tłok. Nikt nie wie, kto zostanie królową. Niebezpieczeństwo czai się wszędzie. Zaufanie to towar deficytowy, na który zasługuje niewielu. Jedni starają się postępować zgodnie z sumieniem, zaś drudzy najwyższe spełnienie upatrują w luksusie i nie cofną się przed niczym, aby pozostać w grze. Ich zasadą jest brak zasad. Liczy się tylko wygrana, a cel uświęca środki.

Powieść, mimo całego realizmu obudowanego w fikcję literacką, momentami czyta się jak science fiction. Panuje tu niewytłumaczalna dla zwykłych śmiertelników atmosfera grozy, podejrzliwości, niepewności oraz mroku ludzkich duszy. Chęć panowania nad ludzkim życiem jest bowiem tak silna, że wręcz chorobliwa. Wszystkich łączy jedno: kult młodości i piękna, dla których są w stanie posunąć się do najbardziej obrzydliwych praktyk.

„Decydująca runda” zaskakuje, intryguje i zaprasza do refleksji nad swoim życiem. Nie wszystko przecież jest takie, jakim się wydaje. Czasem jednak dobrze zaaranżowana fikcja może stać się faktem, a wróg jedynym przyjacielem.

"Gra w ludzi, to nie jest żaden sport. To przedsięwzięcie poważnej, doskonale zorganizowanej grupy przestępczej, która niestety składa się z najbardziej możnych ludzi tego świata, ludzi, którzy mogą więcej z wielu powodów. Mają zaplecze polityczne, bardzo często społeczne, a przede wszystkim ekonomiczne. Takim ludziom wydaje się, że mogą więcej, i chcą więcej.”

Związek Anny i Małgorzaty, co raz bardziej wydaje się dla tej pierwszej, raczej wdzięcznością niż miłością, jednak, z wielu powodów, choć czasem bardzo tego pragnie, nie może zostawić „tego” luksusowego życia. Nie pomaga fakt, że za żadne skarby, nie może wyjść z jej głowy Bruno,a urażona duma, że tak szybko poddał się, w walce o nią, sprawia, że nie przestaje o nim myśleć.
 Zapomnienie go jednak nie będzie łatwe, gdy okaże się, że będą musieli znowu współpracować razem, ponieważ gra w ludzi nie została jeszcze zakończona, a najwyższy, nieuchwytny gracz, kierujący tym wszystkim, żyje, ma się dobrze i rozgrywa kolejną grę, w której główną wygraną ma być…

No właśnie o tym musicie przekonać się sami.
Wow, powiem jedno, autorka znów sprawiła, że czytając, niemal czułam się jedną z uczestniczek tej przerażającej gry. Wszystko tak obrazowo i tak perfekcyjnie opisane, zarówno miejsca, wystroje wnętrz jak i same stylizacje bohaterek, ale też emocje i namiętności, którymi są nieustająco poddawani dokładnie wszyscy bohaterowie, ci dobrzy, jak i ci źli, w taki sposób, że aż czujemy zapach orientu, ale także strachu i przerażenia, gdy opisywane są najbardziej mrożące krew w żyłach poczynania bestialskich graczy.

To co przeraża chyba najbardziej, to to, że niektóre osoby, same dołączają do tej perwersyjnej gry, bo choć mogą z niej wyjść pokiereszowane, lub zostać „strącone z szachownicy” na zawsze, to żądza niewyobrażalnych pieniędzy i luksusu, potrafi przesłonić im, strach, ryzyko bólu i obawę o swoje życie.

Reasumując, każda z poprzednich książek jak i ta, przeniesie Was w totalnie w inny, wręcz nierealny świat, ale też da wiele do myślenia, do czego człowiek może się posunąć, DLA  i ZA pieniądze. Autorka stworzyła taką historię, której clou wstrząsa, przyprawia o dreszcze i zastanawia, czy jest możliwość, że możemy mieć do czynienia w prawdziwym świecie, z tak przerażającą i tak perfekcyjnie przygotowanej grą w ludzi, która może być rozgrywana, tylko i wyłącznie przez najpotężniejszych i najmożniejszych ludzi tego świata.

Pani Evo, oczywiście czekam na więcej, bo na pewno jest jeszcze wiele wątków, które pomimo wyjaśnień, w tej części, da się jeszcze pociągnąć.
A zresztą główni  bohaterowie Anna i Bruno, wzbudzili we mnie tak dużą sympatię, że z przyjemnością, spotkałabym ich, na „gościnach występach”, w kolejnych pani książkach! A i wydaje mi się, że jeszcze jedna sprawa w tej całej historii, została jeszcze nie wyjaśniona…

Furtka do piekła
Eva Minge0
Okładka ksiązki - Furtka do piekła

Świat wielkich pieniędzy i międzynarodowych struktur przestępczych, gdzie nie istnieje żadne tabu. Każdy koniec jest początkiem czegoś nowego... Na miejsce...

Ubierałam arabskie księżniczki
Eva Minge0
Okładka ksiązki - Ubierałam arabskie księżniczki

Modowe kulisy świata arabskiego. Po sukcesach modowych w Mediolanie, Rzymie i Paryżu Eva Minge dostaje propozycję zorganizowania prywatnego pokazu dla...