Diabły z Bassa Modenese. Najmroczniejsze śledztwo współczesnych Włoch

Jedno z najgłośniejszych śledztw w historii Włoch!

Włochy. Dwie miejscowości. Szesnaścioro dzieci, które zostały odseparowane od swoich rodzin - i nigdy już do nich nie wróciły. W wyniku przesłuchań ich rodzice zostali oskarżeni o przynależność do satanistycznej sekty, która pod wodzą miejscowego księdza odprawiała rytuały seksualne. Z każdym kolejnym wyznaniem dziecka rósł krąg diabłów zamieszanych w sprawę.

Pięć różnych procesów. Oskarżenia o porwania, tortury, morderstwa. Zniszczone rodziny. Życia zakończone przedwcześnie.

Co tak naprawdę wydarzyło się w Bassa Modenese?

Czy to możliwe, aby w jednym miejscu zostało skrzywdzonych tak wiele dzieci?

Kto w tej historii jest prawdziwym diabłem?

W tym porywającym reportażu dziennikarz śledczy Pablo Trincia powraca na miejsce zbrodni, aby odkryć prawdę. Rezultaty okażą się szokujące.

Współczesne ofiary polowań na czarownice już nie płoną na stosach, ale kto wie, czy tortury im zadawane nie są jeszcze straszniejsze. Ta książka to kronika wieloletniego cierpienia rodziców, dzieci i zwykłych ludzi, którzy wpadli w niszczycielskie młyny włoskiego aparatu sprawiedliwości. Przerażający i przejmujący reportaż.

WOJCIECH CHMIELARZ

autor powieści kryminalnych, w tym cyklu powieści o Jakubie Mortce

Informacje dodatkowe o Diabły z Bassa Modenese. Najmroczniejsze śledztwo współczesnych Włoch:

Wydawnictwo: Otwarte
Data wydania: 2024-02-15
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy

Tagi: Reportaż i dziennikarstwo śledcze

Kup książkę Diabły z Bassa Modenese. Najmroczniejsze śledztwo współczesnych Włoch

Diabły z Bassa Modenese. Najmroczniejsze śledztwo współczesnych Włoch - opinie o książce

Avatar użytkownika - w_ksiazkowym_zac
w_ksiazkowym_zac
Przeczytane:2024-02-02, Ocena: 5, Przeczytałam,

Muszę przyznać, rzadko mam do czynienia z reportażami. Ale ten jest wyjątkowy, mocny, przerażający....

Dziennikarz śledczy, będący autorem, po latach chce dowieść prawdy. Jednak ta prawda okazuje się zgoła inna, niż wszyscy początkowo uważali. Poprzez wnikliwą, szczegółową i wielowymiarową analizę Pablo Trinica próbował dociec co tak naprawdę wydarzyło się w małym włoskim miasteczku. Starał się również udowodnić niedołężność ówczesnego wymiaru sprawiedliwości, aparatu policyjnego oraz innych ludzi, którzy powinni strzec bezpieczeństwa dzieci, a tak naprawdę skazali je na piekło. Książkę czyta się trudno, poprzez brutalność niektórych scen, które wywołują ogromne emocje, w tym łzy, złość, bezradność, przerażenie... Nie zapominając, że mamy do czynienia z reportażem, w którym mnóstwo jest faktów, popartych dowodami, śmiało można powiedzieć, że ta książka wami wstrząśnie. Ciężko uwierzyć, że w tak małej społeczności działa się tak wielka krzywda dzieciom i nikt nie reagował... Mnóstwo pytań rodzi się w głowie, ale odpowiedzi na nie nie są tak jednoznaczne, jak by się mogło wydawać. Autor powoli odkrywa karty, dociera tam, gdzie nikt nie dotarł, bada każdy szczegół, analizuję, stawia pytania, rozmawia nawet z ofiarami i osobami, biorącymi udział w procesach... Mnóstwo czasu i uwagi poświęcił największemu śledztwu we Włoszech. Czy przyniosło mu to oczekiwane efekty? Przekonajcie się sami, ale powiem wam, że warto! Świetna książka!

Avatar użytkownika - brunetkabooksrec
brunetkabooksrec
Przeczytane:2024-01-30, Ocena: 6, Przeczytałem, Mam,

Jeśli jesteście fanami true crime i reportaży to mam dla Was przedpremierową historię, która wstrząśnie Wami i im dalej zagłębicie się w lekturę tym bardziej będziecie przerażeni.
Autor Pablo Trincia jest dziennikarzem śledczym, który po latach powraca na miejsce zbrodni, aby odkryć prawdę, która okazuje się szokująca. Poznajemy historie ludzi, których dzieci zostały zmanipulowane przez psychologów i oskarżyły swoich najbliższych o molestowanie, gwałty i satanistyczne obrzędy. Przez to rodziny zostały rozbite, dzieci trafiły do rodzin zastępczych. Bohaterowie piórem autora opowiadają o swojej długiej walce sądowej o odzyskanie dzieci, bólu i tęsknocie. Oskarżenia te sprawiły, że wielu niewinnych ludzi trafiło do więzienia i stracili kontakt z własnymi dziećmi. Psycholożka Valeria Donati, która była młodą niedoświadczoną zawodowo kobietą. Manipulowała dziećmi i sprawiła, że rodziny zostały rozbite, a straumatyzowane dzieci zostały wywiezione daleko. Na dodatek ginekolożka, która wykonywała badania dzieciom potwierdzała, że zostały skrzywdzone.
Autor potrafi dostarczyć emocji i wstrząsnąć czytelnikiem. Bardzo rzetelnie wykonał swoją pracę tworząc reportaż, który pokazuje tragedię tych rodzin. Dramaty, które wydarzyły się we Włoszech sprawią, że będziecie wstrząśnięci oraz przerażeni.
Fani true crime będą usatysfakcjonowani lekturą.
Warto poznać ten szokujący reportaż. Ta książka jest nieodkładalna!

Polecam!

BRUNETTE BOOKS

Avatar użytkownika - gdziejatamksiazk
gdziejatamksiazk
Przeczytane:2024-02-04,

"Nikt już nie pamiętał dokładnie, ile było tych dzieci. Ilu było członków ich rodzin. Jaka była tożsamość pozostałych oskarżonych. Ile wydano wyroków skazujących, a ile uniewinniających. Jakie kary zasądzono."
Reportaż ten przeczołgał mnie emocjonalnie. Pierwszy raz miałam styczność ze sprawą "Diabłów z Bassa Modenese" i dziwię się, że wcześniej o niej nie słyszałam. To, co działo się we Włoszech zakrawa o paranoję. Dramat. Tragedię wielu rodzin i przeżytych traum, które wżerały się w człowieka przez wiele lat. Jestem w totalnym szoku, a jednocześnie jestem świadoma tego, jak szybko można zniszczyć człowieka, rodzinę.
Oskarżenie o gwałt jest mocnym argumentem do tego, by interweniować. Dodać do tego porwania, morderstwa, satanistyczne rytuały, przynależność do sekty i jest się, delikatnie mówiąc, ugotowanym. We Włoszech, w dwóch miejscowościach, odseparowano kilkanaścioro dzieci od swoich rodziców. Powód? Dwa pierwsze zdania tego akapitu.
Czytając reportaż Pablo Trinci miałam mieszane uczucia. Przez połowę książki ciężko było ocenić, kto w tej sprawie był poszkodowany. Oprócz dzieci, ponieważ to oczywistość. Natomiast kto faktycznie zawinił - rodzice czy służby?
Nie chcę zdradzać za wiele, ale ta sprawa nie jest oczywista. Zwłaszcza, jeśli służby twierdzą, że "dziecko zawsze mówi prawdę". Nikt jednak oficjalnie nie przyzna, że dziećmi można łatwo manipulować. Przykre, ale prawdziwe.
Pablo Trincia napisał reportaż, który wywołuje mnóstwo emocji i trzyma w napięciu do jego ostatniej strony. Włożył mnóstwo pracy w tę sprawę, by była szerzej poznana. Wiele wyjazdów, researchu, dokumentacji, dociekliwości daje możliwość poznania wstrząsających faktów popartych rozmowami z poszkodowanymi, władzami czy aktami sprawy. Jestem zszokowana, że takie sytuacje miały miejsce. W jak haniebny sposób można potraktować instytucję rodziny w imię... Czego właściwie? Pieniędzy? Własnych przekonań?
Ze swojej strony mocno polecam reportaż Trinci, choć zastrzegam, że mocno oddziałuje na czytelnika. Po jego przeczytaniu miałam ciężką noc, a to świadczy o tym, jak bardzo ta sprawa jest trudna. Zwłaszcza dla kogoś, kto ma własną rodzinę. Przeczytajcie!

Avatar użytkownika - niezdarusia
niezdarusia
Przeczytane:2024-02-09, Ocena: 5, Przeczytałam,

"Diabły z Bassa Modenese. Najmroczniejsze śledztwo współczesnych Włoch" to wstrząsający i przerażający reportaż.

Opowiada on aferze pedofilskiej, obrzędach satanistycznych, morderstwach, opowiada on również o 16 dzieciach odebranym rodzicom i rodzinach tych dzieci.

To książka o ludziach, którzy wyrządzili niesamowitą krzywdę kilkudziesięciu osobom, nawet doprowadzili do śmierci kilku z nich. O kim jest to historia? O pseudospecjalistach, rzekomych psychologach, bojących się przyznać do błędu biegłych.

Od początku nie mogłam uwierzyć w informacje zawarte w tym tytule. Były one zbyt przerysowane, abstrakcyjne, niemożliwe. Pragnę zaznaczyć, że wydarzenia te miały miejsce w dwóch miejscowościach. I nikt nic nie zauważył, choć te sytuacje miały mieć odbywać się nawet w miejscach publicznych.

Jestem w szoku, jak państwo, które powinno pomagać i chronić swoich obywateli, samo zgotowało niewinnym ludziom taki los. Jestem w szoku, że pracownicy opieki społecznej, psycholodzy, sędziowie prowadzili jednostronne postępowania, wmawiali dzieciom kłamstwa, uczyli jak mają odpowiadać.

Jest to mocny i trudny reportaż. Budzi dyskomfort, niepokój. Uważam jednak, że jest zdecydowanie warty lektury. Może mówienie o takich historiach spowoduje, że nie będą miały miejsca w przyszłości.

Z początku ten tytuł jest trochę chaotyczny, jednak rozumiem dlaczego autor zdecydował się na taką formę.

Bardzo polecam! Choć może nie jest to książka dla każdego.

"Wielka niezrozumiała tajemnica unosiła się nad tą historią niczym mgła tych nizin."

Niejednokrotnie przekonujemy się, że to życie jest autorem najbardziej dramatycznych i przerażających scenariuszy. Wydarzeń, które szokują, bulwersują i boleśnie ściskają za serce. Reportaż znanego włoskiego dziennikarza śledczego Pablo Trincia to "Opowieść o udręce, łzach i śmierci". Przedstawia nam jedno z najgłośniejszych śledztw w historii Włoch, starając się znaleźć odpowiedzi na pytanie: co tak naprawdę wydarzyło się w Bassa Modenesse.

"Ta historia przypominała pokrytą pyłem mozaikę".

Szesnaścioro dzieci zostało zabrane ze swoich domów i odizolowane od rodziców. Nigdy już nie wróciły do rodzin. Głośne procesy i oskarżenia o najgorsze zbrodnie. Bezsilność, ból i cierpienie.

Miałam wrażenie, że Autor dał nam wgląd do swojego pamiętnika, prywatnych zapisków, odsłaniając kulisy śledztwa, któremu poświęcił kilka lat życia." Ta historia była jak czarna dziura". Reportaż poprzedzony wieloma miesiącami pozyskiwania informacji i wywiadów. Opierając się na zeznaniach osób zaangażowanych w sprawę, w przejrzysty sposób przedstawia fakty, starając się być bezstronnym i poskromić emocje.

Brak mi słów, by opisać uczucia, które szarpały mną podczas lektury. Opisy i opowieści przytaczane w trakcie zeznań, musiałam sobie dawkować. Równocześnie kusiło mnie, by zerknąć w końcowe strony i poznać prawdziwą tożsamość "diabła".

To książka o której trudno zapomnieć. Szokuje, przeraża i wywołuje fale złości, że taka historia mogła się wydarzyć.

Sekrety domu Bille
Agnieszka Janiszewska