Diab造 z Loudun

Ocena: 4 (2 g這s闚)

Niezwyk豉, wielow徠kowa ksi捫ka Aldousa Huxleya jest opowie軼i o demonicznym op皻aniu, fanatyzmie religijnym, torturach, masowej histerii, nienawi軼i, walce politycznej i tragedii ludzkiej.

Katolicki ksi康z Urbain Grandier sp這n掖 na stosie we francuskim mie軼ie Loudun w 1634 r. Czy jednak ktokolwiek wierzy, 瞠 by on czarnoksi篹nikiem, sprawc op皻ania przez diab豉 ca貫go zgromadzenia mniszek, do鈍iadczaj帷ych regularnie histerycznego szale雟twa, blu幡i帷ych podczas takich paroksyzmów, przeklinaj帷ych Boga i ca造 鈍iat?

To nie mia這 znaczenia. T貫m jego tragedii by ewidentny spisek uknuty przez kardyna豉 Richelieu oraz pomniejszych dostojników Ko軼io豉. Grandier by ponad miar rozwi您造 i ponad miar rozzuchwalony, a wi璚 równie niebezpiecznie 篡wy. A jednak, nawet gdy po nieludzkich torturach zosta spalony, diab造 pozosta造 w Loudun ku uciesze i fascynacji swoich ofiar i licznych turystów przybywaj帷ych tam z ca貫j Europy.

Porywaj帷a opowie嗆 autora o wydarzeniach w XVII-wiecznej Francji posiada odniesienia do 鈍iata nam wspó販zesnego, 鈍iata, który nie pozna jeszcze do ko鎍a zjawiska t逝mienia wolno軼i strachem, bigoteri, zawi軼i i 膨dz.

Na podstawie powie軼i ,,Diab造 z Loudun" Krzysztof Penderecki skomponowa oper, Ken Russell wyre篡serowa g這郾y film, a Jaros豉w Iwaszkiewicz napisa nowel ,,Matka Joanna od anioów".

Informacje dodatkowe o Diab造 z Loudun:

Wydawnictwo: 安iat Ksi捫ki
Data wydania: 2021-06-16
Kategoria: Literatura pi瘯na

Tagi: Fiction: inspired by or adapted from

wi璚ej

Kup ksi捫k Diab造 z Loudun

Cytaty z ksi捫ki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytat闚 z tej ksi捫ki.

Dodaj cytat

Inne ksi捫ki autora
Czas musi stan望
Aldous Huxley0
Ok豉dka ksi您ki - Czas musi stan望

Anglia, koniec lat 20. ubieg貫go wieku. Sebastian Barnack, siedemnastoletni ucze, a zarazem zakompleksiony poeta, skonfliktowany z ojcem - antyfaszystowskim...

U鄉iech Giocondy
Aldous Huxley0
Ok豉dka ksi您ki - U鄉iech Giocondy

Ksi捫ka zawiera dwa opowiadania: "U鄉iech Giocondy oraz "I odt康 ju zawsze byli szcz窷liwi"....

Zobacz wszystkie ksi捫ki tego autora
Recenzje miesi帷a
Sekrety domu Bille