Diabły z Loudun

Niezwykła, wielowątkowa książka Aldousa Huxleya jest opowieścią o demonicznym opętaniu, fanatyzmie religijnym, torturach, masowej histerii, nienawiści, walce politycznej i tragedii ludzkiej.

Katolicki ksiądz Urbain Grandier spłonął na stosie we francuskim mieście Loudun w 1634 r. Czy jednak ktokolwiek wierzył, że był on czarnoksiężnikiem, sprawcą opętania przez diabła całego zgromadzenia mniszek, doświadczających regularnie histerycznego szaleństwa, bluźniących podczas takich paroksyzmów, przeklinających Boga i cały świat?

To nie miało znaczenia. Tłem jego tragedii był ewidentny spisek uknuty przez kardynała Richelieu oraz pomniejszych dostojników Kościoła. Grandier był ponad miarę rozwiązły i ponad miarę rozzuchwalony, a więc również niebezpiecznie żywy. A jednak, nawet gdy po nieludzkich torturach został spalony, diabły pozostały w Loudun ku uciesze i fascynacji swoich ofiar i licznych turystów przybywających tam z całej Europy.

Porywająca opowieść autora o wydarzeniach w XVII-wiecznej Francji posiada odniesienia do świata nam współczesnego, świata, który nie poznał jeszcze do końca zjawiska tłumienia wolności strachem, bigoterią, zawiścią i żądzą.

Na podstawie powieści ,,Diabły z Loudun" Krzysztof Penderecki skomponował operę, Ken Russell wyreżyserował głośny film, a Jarosław Iwaszkiewicz napisał nowelę ,,Matka Joanna od aniołów".

Informacje dodatkowe o Diabły z Loudun:

Wydawnictwo: Świat Książki
Data wydania: 2021-06-16

Tagi: Fiction: inspired by or adapted from

Kup książkę Diabły z Loudun

Przeczytane:2005-04-11, Ocena: 4, Przeczytałam,
Wrony i wąż
Aldous Huxley0
Okładka ksiązki - Wrony i wąż

Piękne, albumowe wydanie jedynej książki dla dzieci pióra Aldousa Huxleya. "Pewnego razu były sobie dwie wrony, które miały gniazdo na topoli w Pearblossom...

Uśmiech Giocondy
Aldous Huxley0
Okładka ksiązki - Uśmiech Giocondy

Książka zawiera dwa opowiadania: "Uśmiech Giocondy oraz "I odtąd już zawsze byli szczęśliwi"....