Dom Hitlera

Nikt do tej pory nie sportretował Adolfa Hitlera w ten sposób.

Autorka Domu Hitlera jako pierwsza opisała mieszkania, domy i siedziby Führera, dotarła do projektów mebli, dokumentacji architektonicznej, a nawet zachowanych próbników materiałów, które przedstawiano dyktatorowi. Odwiedziła do dziś zachowane wnętrza, niegdyś projektowane dla Hitlera i pod jego nadzorem.

Stratigakos poprzez fascynującą wędrówkę po siedzibach dyktatora opowiada jak kreowany był jego wizerunek, jak Hitler świadomie używał architektury do propagandy, oddziaływania nie tylko na obywateli Niemiec, ale też innych państw.

Ta książka to również opowieść o Gerdy Troost - architektce, projektantce wnętrz, reżyserce, artystce, przyjaciółce Hitlera, która pozostała nazistką do końca swych dni (zm. 2003 r.).

Dom Hitlera jest wyjątkową książką, tym bardziej że wiele reprodukowanych tu zdjęć publikowanych jest po raz pierwszy.

Informacje dodatkowe o Dom Hitlera:

Kup książkę Dom Hitlera

Dom Hitlera - opinie o książce

Avatar użytkownika - EratoCzyta
EratoCzyta
Przeczytane:2017-04-25, Ocena: 5, Przeczytałam, Moja półka, Przeczytane, Przeczytane 2017,
Na rynku literackim znajdziemy bardzo dużo publikacji poświęconych Adolfowi Hitlerowi. Przeczytamy o jego kochankach, możemy znaleźć próbę analizy jego psychiki, a nawet dowiemy się co najchętniej jadł na obiad. Jednak książka ,,Dom Hitlera" dotyka całkowicie innej, ale również prywatnej sfery życia dyktatora - jego domów, miejsc zamieszkania, siedzib gdzie najczęściej przebywał i gdzie w jakimś stopniu kształtowała się historia świata. Ta ponad 400-stronicowa lektura oprawiona w solidną, ładną choć minimalistyczną okładkę, z grubym papierem w środku - dopracowana w każdym calu - jest rzetelną analizą architektury oraz wystrojów wnętrz w takich miejscach jak: Stara Kancelaria Rzeszy w Berlinie, mieszkanie przy Prinzregentenplatz 16, a także górskiego domu w Obersalzbergu. Tego jak wyglądały te miejsca, co kazał w nich zmienić dyktator i jaki miał gust jeśli chodzi o wystrój dowiemy się w pierwszej części książki. Dowiemy się z niej również kim była Gerda Troost i jak duży wpływ miała na wygląd domów / siedzib, ale również i samego Hitlera. Prócz tego przeczytamy w jaki sposób to wszystko rzutowało na wizerunek Adolfa Hitlera. Natomiast druga część dotyka tematu propagandy poświęconej jego domom, zainteresowaniu pism jego życiem prywatnym i budowaniu poprzez niemieckie i zagraniczne media jego wizerunku. Dowiemy się również jak wizerunek Hitlera zmieniał się w anglojęzycznych gazetach oraz co dzieje się z tymi trzema miejscami aktualnie. Na dużą uwagę zasługują fotografie, które znajdziemy we wnętrzu tej pozycji. Wiele z tych zdjęć, właśnie w tej książce, po raz pierwszy ujrzały światło dzienne, co jest dodatkowym plusem i smaczkiem dla koneserów tematu. ,,Dom Hitlera" - chociaż piszę to z ciężkim sercem - nie jest pozycją dla wszystkich. Jeśli ktoś nie interesuje się chociaż trochę architekturą, wystrojem wnętrz, życiem Hitlera, II Wojną Światową i wszystkim co z nią związane może momentami, przy dokładniejszych opisach, odczuwać znużenie. Autorka naprawdę opisała wszystko bardzo dokładnie i włożyła w tę książkę wiele pracy o czym może świadczyć 100 ostatnich stron z przypisami, indeksami i biografią. Jednak Ci, którzy tak jak ja, pragną zagłębić się we wszystkie tematy, które związane są z tamtym okresem, z ludźmi, którzy nakreślili naszą historię (nie ważne w jaki sposób) to będzie to bardzo interesująca lektura. Na sam koniec muszę wrócić do tematu wydania tej pozycji i pogratulować wydawnictwu. Książka prezentuje się cudownie i jest solidna - to pozycja z najwyższej półki.
Avatar użytkownika - jeke5
jeke5
Przeczytane:2017-04-07, Ocena: 5, Przeczytałam,
Dom to wyjątkowo prywatna przestrzeń, która może zdradzić wiele tajemnic jego mieszkańców. Kiedy skończyła się II wojna światowa w Europie żołnierze i reporterzy zaczęli przeszukiwać miejsca, w których żył Adolf Hitler, by zrozumieć człowieka siejącego strach na całym świecie. Despina Stratigakos to amerykańska historyczka architektury, wykładowca na Uniwersytecie Harvarda, Uniwersytetu Michigan i Uniwersytetu w Bufflo. W książce ,,Dom Hitlera" jako pierwsza opisała domy, siedziby i mieszkania Adolfa Hitlera oraz wykazała, że dyktator świadomie używał architektury do kreowania swojego wizerunku i propagandy. Książka dzieli się na dwie części. W pierwszej autorka omawia budowę trzech rezydencji Hitlera: Starej Kancelarii Rzeszy w Berlinie, monachijskiego mieszkania przy Prinzregentenplatz 16 i górskiego domu w Obersalzbergu. Pokazuje jak Hitler zaczął przywiązywać wagę do sposobu urządzenia miejsc, gdzie przebywał oraz jak zostało to wykorzystane w propagandzie, by zastąpić dawny wizerunek podżegacza na poważanego dyplomatę i męża stanu. Autorka osobny rozdział poświęciła Gerdzie Troost-architektce, projektantce wnętrz, reżyserce, artystce, która odegrała zasadniczą rolę we wszystkich przedsięwzięciach architektonicznych Hitlera oraz omawia fotografie Berghofu zrobione przez Evę Braun. Druga część książki poświęcona jest propagandzie i pisemnym relacjom o domach Hitlera w prasie niemieckiej i zagranicznej. Za pośrednictwem prasy ocieplano wizerunek brutalnego dyktatora. Autorka zaprezentowała historię rezydencji Hitlera aż po dzień dzisiejszy. Budynki te nadal przyciągają ludzi, a fragmenty płytek czy różnych przedmiotów z wyposażenia domów osiągają wysokie ceny wśród kolekcjonerów pamiątek po Trzeciej Rzeszy. Hitler przez dwie dekady nocował gdzie popadnie. W 1908 roku, po śmierci matki, opuścił Linz i przez wiele lat zajmował nędzne pokoiki, sypiał na parkowych ławkach, w przytułku dla mężczyzn i w wojskowych barakach. W 1928 roku wynajął dom w Obersalzburgu, który prowadziła mu przyrodnia siostra Raubel. Dom zbudowany był w tradycyjnym wiejskim stylu bawarskim, a z okien rozciągał się zachwycający widok na Salzbury i Untersbug. Z domem w Bogenhausen łączono niewyjaśnioną samobójczą śmierć przyszywanej siostrzenicy Hitlera Geli Raubel, którą znaleziono z raną postrzałową. Mnożyły się spekulacje, jakoby Hitlera i młodziutką Geli łączyły intymne więzi. Książka zawiera mnóstwo faktów z życia dyktatora i osób z jego otoczenia. Despina Stratigakos za pośrednictwem tej książki krytykuje wykorzystywanie przestrzeni prywatnej Hitlera w propagandzie, by zmanipulować opinię publiczną. Z jednej strony były okazałe i bogato urządzone rezydencje, a z drugiej skromne sypialnie, w których Hitler miał tylko łóżko z żelazną ramą, mały stolik i drewniane krzesło. Im więcej ludzi ginęło w komorach gazowych, tym bardziej ocieplano wizerunek dyktatora. ,,Dom Hitlera" to bardzo rzetelna i ciekawa publikacja, która oprócz interesujących informacji zawiera dużo unikatowych, publikowanych po raz pierwszy zdjęć. Wydana jest starannie na bardzo dobrym jakościowo papierze i w twardych okładkach. Hitler był człowiekiem o tysiącu twarzy i nawet architektura służyła do jego spektakularnych kreacji. Książkę polecam Czytelnikom zainteresowanym tematem:) http://magiawkazdymdniu.blogspot.com
Avatar użytkownika - wkp
wkp
Przeczytane:2017-04-01, Ocena: 4, Przeczytałem,
HOME, ,,SWEET" HOME Dom kojarzy się nam z czymś dobrym, bezpiecznym, ciepłym, przytulnym, Hitler natomiast wręcz przeciwnie. Z czym zatem kojarzyć się może dom Hitlera? Moją pierwszą myślą było: z fanatyzmem. W końcu kto inny, jak nie fanatyk Führera mógłby napisać liczącą 340 stron (plus niemalże sto stron bibliografii jasno pokazującej zaangażowanie w temat) książkę poświęconą domom i siedzibom przywódcy Trzeciej Rzeszy? To jednak tylko pozory. Niniejsza publikacja bowiem to nic innego, jak nietypowa biografia zbrodniarza opowiedziana z perspektywy...budynków. Autorka niniejszej publikacji zabiera nas w podróż w głąb mało znanego obszaru życia Hitlera. Każdy z nas zna jego losy, zarówno te oficjalne jak i także rozsławione przez liczne legendy i teorie spiskowe. Despina Stratigakos obrała inną drogę, niż jej poprzednicy. Zdecydowała się dotrzeć do mieszkań i siedzib, w których Hitler żył i pracował, ukazując krok po kroku jego życie, kształtowanie wizerunku i intrygujące fakty z tym związane. Dociera do mebli i dokumentów, ukazuje jak przywódca Trzeciej Rzeszy nawet architekturę wykorzystywał do propagandy. Jednocześnie przedstawia czytelnikom losy Gerdy Trooster, przyjaciółki Hitlera, która była artystką, reżyserką, architektką i projektantką wnętrz i do końca swoich dni nie wyrzekła się nazistowskiej ideologii. Trudno powiedzieć bym był wielkim miłośnikiem biografii. Wprawdzie trochę ich w swoim życiu przeczytałem, jednak zawsze pozycje te dotyczyły postaci przeze mnie dobrze znanych (chciałem tutaj dodać ,,i lubianych" jednak patrząc na wspomnienia o nazistach czy Zodiaku trudno byłoby mi użyć tego określenia). Co w podobnych publikacjach cenię najbardziej? Oczywiście rzetelność, szczegółowość, ale na równi z nimi liczy się dla mnie coś jeszcze: oryginalność. Zwykła relacja z losów danej osoby czy też wywiad z nią to typy literatury faktu, jakiej pełno na półkach. Metoda to skuteczna, to prawda, nie mniej bezpieczna i po części asekurancka. ,,Dom Hitlera" jest ciekawy nie tylko z racji podejmowanej tematyki, książek o Führerze mamy w końcu na pęczki, ale odmiennego nieco do niej podejścia. Pozostaje przy tym kompleksowy i bogaty w szczegóły, ale właśnie ta nuta świeżości wyróżnia go nieco z całego mnóstwa podobnych dzieł. Oczywiście przyznam, że spodziewałem się czegoś innego, bardziej albumu niż opracowania historycznego, jednak ,,Dom Hitlera" i tak okazał się wartą poznania lekturą. Ładnie wydaną, pełną zdjęć i grafik tak czarnobiałych, jak i kolorowych, rzetelną i dobrze napisaną. Czytelnicy fascynujący się tematyką drugiej wojny światowej oraz nazizmu na pewno się nie zawiodą. Recenzja opublikowana na moim blogu http://ksiazkarnia.blog.pl/2017/04/01/dom-hitlera-despina-stratigakos/
Avatar użytkownika - Justyna641
Justyna641
Przeczytane:2021-03-27, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2021,

Jak dla mnie "Dom Hitlera" to dość przeciętna i nierówna książka. Kilka rozdziałów okazało się całkiem ciekawych jak np. te o ocieplaniu wizerunku Hitlera, poprzez fotografowanie i pokazywanie się z dziećmi, pozowanie na dobrego gospodarza i sąsiada, przyjaciela zwierząt i wegetarianina. W innych natomiast autorka szczegółowo opisywała jak wyglądały mieszkania i gabinety, w których przebywał i pracował Hitler, co się w nich znajdowało, jakiej zastawy stołowej używał (ciężko mi było przez to przebrnąć), a także sporo miejsca poświęciła jego domowi w Berghofie zarówno temu jak wyglądał za życia Hitlera, ale również co się z nim działo po jego śmierci.
Czytałam tę pozycję bardzo długo i choć lubię książki o Hitlerze to ta mnie wynudziła i rozczarowała.

Północna utopia Hitlera
Despina Stratigakos0
Okładka ksiązki - Północna utopia Hitlera

W latach 1940-1945 niemieccy okupanci zamienili Norwegie w ogromny plac budowy. To niezwykłe przedsiewziecie architektoniczne miało na celu rozszerzyc...

Herbaciane róże
Beata Agopsowicz ;