Dom przy ulicy Amélie

Wydawnictwo: Świat Książki
Data wydania: 2019-05-15
Tytuł oryginału: The Room on Rue Amélie

Drobne akty odwagi zmieniają świat!

Gdy Ruby Henderson Benoit przybywa w 1939 roku do Paryża ze swoim świeżo poślubionym mężem Marcelem, wyobraża sobie, jak spacerują pod rękę rozległymi bulwarami, skąpanymi w złotym świetle popołudnia. Lecz wojna wisi w powietrzu. Naziści wchodzą do Francji, a jej małżeństwo zaczyna się rozpadać.

Żydówka Charlotte Dacher ma jedenaście lat, gdy Niemcy wkraczają do paryskiej stolicy. Flagi ze swastykami złowrogo łopoczą na wietrze. Jej prawa zostają ograniczone i ma nosić żółtą gwiazdę. Charlotte uważa, że gorzej być nie może. Lecz wówczas zaczynają się masowe deportacje. Jej dotychczasowe życie legnie w gruzach.

Thomas Clarke wstępuje w szeregi RAF, aby chronić swój kraj. Blitzkrieg wytraca moc, lecz podczas bombardowania ginie jego ukochana matka. Thomas traci wiarę w sens swoich działań. W końcu w cieniu paryskiej wieży Eiffla niespodziewanie odkrywa nowy powód, by walczyć dalej - oraz wracać do domu.

Kiedy ich losy splatają się, Ruby, Charlotte i Thomas muszą wykazać się odwagą, przeciwstawić się nazistom - i ponownie otworzyć zbolałe serca na uczucia. Walczą, aby przeżyć.

,,Emocjonalny, rozdzierający serca, inspirujący hołd dla siły ludzkiego ducha i niewyczerpanej mocy miłości, przywołujący na myśl powieść Słowik Kristin Hannah."

MARIAH STEWART, autorka bestsellerów New York Times'a

,,Wzruszająca... i wiarygodna."

Booklist

Tagi: Współczesna proza literacka

Opinie o książce - Dom przy ulicy Amélie

Kolejna bardzo dobra powieść, której fabuła opiera się na wydarzeniach z  okresu II Wojny Światowej. Autorka bez zbędnej ckliwości przedstawia trudną historię kilkorga ludzi, których połączyła wspólna walka o przetrwanie. Przeżywając prywatne dramaty nie zapominają o drugim człowieku. Pośród chaosu spowodowanego atakiem nazistowskich Niemiec na Paryż przychodzi im stoczyć wyjątkową i jakże ryzykowną walkę z wrogiem. Stolica Francji staje się miejscem gdzie pośród okrucieństwa wojny rodzą się nowe uczucia, szerzy się odwaga i wiara w powrót do tego, co było dobre.
Autorka ukazała prawdziwy, okrutny obraz ludzkich tragedii. Pośród cierpienia znalazła jednak miejsce i na tę zasługującą na uznanie działalność Ruby i jej męża. Dzięki temu powieść stała się emocjonalną i wzruszającą historią walki o to, co najbardziej wartościowe.

Avatar użytkownika - moniapili
moniapili
Przeczytane:2019-12-18, Ocena: 4, Przeczytałam,

Kup książkę Dom przy ulicy Amélie

Żona winiarza
Kristin Harmel0
Okładka ksiązki - Żona winiarza

Bestseller The Globe and Mail oraz The Toronto Star "Miłość i zdrada, przebaczenie i odkupienie, połączone w mocnej opowieści o przeszłości, która...

Moje rzymskie wakacje
Kristin Harmel0
Okładka ksiązki - Moje rzymskie wakacje

Aromat prawdziwego cappuccino, smak lekkiego wina, dotyk słońca na twarzy... To wszystko czuje rozsądna Cat, kiedy w porywie serca wraca do Włoch, by odnaleźć...