Druga po這wa nadziei

Tytu orygina逝: Die andere H鄟fte der Hoffnung
J瞛yk orygina逝: niemiecki
T逝maczenie: Magdalena Kaczmarek

Ocena: 5.33 (3 g這s闚)

Ta ksi捫ka zosta豉 dodana do bazy serwisu Granice.pl przez jednego z u篡tkownik闚 i oczekuje na moderacj

„Druga po這wa nadziei” – ksi捫ka nominowana do renomowanej niemieckiej nagrody imienia Friedricha Glausera (Friedrich-Glauser-Preis) w roku 2015.

Walentyna czeka na powrót córki z Niemiec. Dziewczyna od wielu miesi璚y nie daje znaku 篡cia. Wydaje si, jakby znikn窸a – podobnie jak wiele innych studentek, które rzekomo otrzyma造 stypendium w Niemczech. Walentyna 篡je natomiast w czarnobylskiej zonie, rodzinnej okolicy. Aby przetrwa mro幡 zim i rozpaczliwe oczekiwanie na córk, a nie straci przy tym nadziei, zaczyna spisywa histori swojego 篡cia.

Tymczasem w Niemczech Martin Lessmann ukrywa przed prze郵adowcami m這d dziewczyn wschodnioeuropejskiego pochodzenia. Gdy ta wkrótce podcina sobie 篡造, ratuje jej 篡cie po raz drugi – i poznaje przera瘸j帷e fakty.

Fascynuj帷o opowiedziana wspó販zesna historia – powie嗆, której nie da si zapomnie.

Kup ksi捫k Druga po這wa nadziei

Zobacz tak瞠

Opinie o ksi捫ce - Druga po這wa nadziei

Avatar u篡tkownika - Bookendorfina
Bookendorfina
Przeczytane:2019-04-15, Ocena: 4, Przeczyta豉m, Mam,

"Czasami my郵, 瞠 jednak istnieje co takiego jak przeznaczenie. 疾 czas zatacza ko這 i historia si powtarza."

Emocjonalna w璠rówka czytelnicza, porusza serce, oddzia逝je na wyobra幡i, stawia odbiorc przed konieczno軼i przyjrzenia si bolesnym elementom ukrai雟kiej historii, ale te nawi您uje do rozgrywaj帷ego si wspó販ze郾ie zatrwa瘸j帷ego handlu lud幟i, wykorzystywania naiwno軼i m這dych kobiet, które najpierw perfidnie mami si perspektyw dobrej pracy, a pó幡iej wykorzystuje je w prowadzonych na czarno domach publicznych.

Mechtild Borrmann porusza kilka istotnych zagadnie spo貫cznych, wprowadza czytelnika w g陰b mrocznego 鈍iata, nak豉nia do refleksji i bli窺zego przyjrzenia si otaczaj帷ej rzeczywisto軼i, na to nak豉daj si polityczne i gospodarcze przemiany wschodnich pa雟tw Europy, zrzucaj帷ych kr瘼uj帷e kajdany komunistycznego re磨mu, próbuj帷ych kszta速owa na nowo to窺amo嗆, ale przekonuj帷ych si, 瞠 ich walka o prawdziw niepodleg這嗆 wci捫 jeszcze trwa. Kryminalne nuty wybrzmiewaj przez ca陰 powie嗆, jednak to nie one wiod prym w fabule, cho intryguj帷o j urozmaicaj i nios przejmuj帷e wo豉nie o pomoc. Jestem pod wra瞠niem, jak zgrabnie po陰czono wszystkie w徠ki, nadano im odpowiedni tembr, jak wygrywaj melodi ludzkiej doli jeszcze d逝go po spotkaniu z ksi捫k. 畝逝j, 瞠 tak a nie inaczej poprowadzono ostatnie akordy powie軼i, liczy豉m, 瞠 przyjm inn barw, jednak rozumiem uzasadnienie ich wyd德i瘯u, bazowanie na wi瘯szej sugestywno軼i i realno軼i.

Porwa豉 mnie narracja Walentyny, która wiele przesz豉 w 篡ciu, by豉 naocznym 鈍iadkiem katastrofy czarnobylskiej elektrowni j康rowej, zaprzeczenia i kamufla簑 stosowanych przez w豉dz w oficjalnych komunikatach, 鈍iadomego wystawienia ludzi na ogromne cierpienia, nieudzielenia nale積ej pomocy. W swoistej spowiedzi kobiety poznajemy niehumanitarno嗆 decydentów, bezwzgl璠no嗆, ukrywanie niewygodnych faktów, traktowanie ludzkiego 篡cia gównie z perspektywy statystyk, zaniedbanie konieczno軼i natychmiastowej reakcji na ska瞠nie, która uratowa豉by wiele istnie. Wchodzimy w tajemnice i sekrety oplataj帷e losy Walentyny, stopniowo odkrywamy szczegó造 jej 篡cia, docieramy do ciemnych zakamarków wype軟ionych poczuciem winy, wyrzutami sumienia, fa連zyw nadziej i bolesnym rozczarowaniem.

Wraz z Leonidem Kyjanem, porucznikiem policji kryminalnej, rozwik逝jemy zagadk znikni璚ia córki Walentyny, a przy okazji otrzymujemy rzeczywisty obraz pracy s逝瘺 郵edczych, szarych powi您a, zdradzieckich uwarunkowa i oligarchowej gry. Przyznaj, 瞠 ksi捫ka przywo豉豉 strach, jaki odczuwa豉m jako dziecko, kiedy dosz這 do katastrofy w Czarnobylu, pragnienie rodziców, aby jak najszybciej poda nam dzieciom p造n Lugola, przekazywane szeptem z ust do ust informacje o skali tragedii i bierno軼i w豉dz ZSRR. To cz窷 historii, która nie powinna si nigdy zdarzy, a jednak znalaz豉 powtórk w elektrowni atomowej Fukushima, do której z kolei przy這篡這 si trz瘰ienie ziemi i tsunami, ale utajanie informacji równie niestety mia這 miejsce.

bookendorfina.pl

Avatar u篡tkownika - Dagus93
Dagus93

Przepi瘯na, prawdziwa i bardzo smutna! Ksi捫ka, która w pi瘯ny sposób 陰czy w sobie dramat z przesz這軼i z dramatem obecnym. Mamy tutaj przedstawione losy kilku osób i wszystkie w pewnym momencie postanawiaj si ze sob sple嗆. W ksi捫ce rozdzia造 pisane s z perspektywy kilu osób i tak oto mamy histori Walentyny. Kobieta musia豉 prze篡 dramat jaki rozegra si w Czarnobylu. W swoich rozdzia豉ch do zaginionej córki opisuje ona swoj histori i ogrom tragedii jaki j spotka. Po drugie mamy rozdzia造 pisane z perspektywy Tani i Martina. Kobiety, która uciek豉 z burdelu i ukrywa si u m篹czyzny, czekaj帷 a odnajdzie swoj przyjació趾 i razem b璠 mog造 powróci na Ukrain. I na koniec mamy rozdzia造 pisane ze strony detektywa, który próbuje rozwik豉 spraw. Odnale潭 zaginione kobiety i z豉pa osoby, które wywo膨 je ze wschodu do niemieckich burdeli. Najbardziej urzek造 mnie rozdzia造 w których cierpi帷a matka pisze swoj histori do córki, która zagin窸a. Czy uda jej si odnale潭 ukochan Kateryn? Czy wróci ona jeszcze do domu?
Ksi捫ka przeczytana w jeden wieczór i zdecydowanie jest ona tego warta!

Avatar u篡tkownika - gala
gala
Przeczytane:2019-03-19, Ocena: 6, Przeczyta豉m, Posiadam, 52 ksi捫ki 2019,

Nadzieja umiera ostatnia

"W obliczu 鄉ierci nadzieja nie zwa瘸 na jak彗olwiek wiedz i si璕a a do nieba".

Katastrofa w Czarnobylu oraz jej skutki nie budz ju dzi tyle emocji. Ucich造 tak瞠 wszelkie spekulacje i teorie spiskowe na ten temat. Nie wydaj si ju takie straszne jak w ko鎍u kwietnia 1986 roku, kiedy dosz這 do wybuchu w elektrowni atomowej im. W這dzimierza Iljicza Lenina na terenie dzisiejszej Ukrainy. Dzi 33 lata po katastrofie fakt ten zatar si ju w ludzkiej pami璚i a miejsce wykluczenia sta這 si atrakcj turystyczn.

Mechtild Borrmann stworzy豉 niesamowit histori nawi您uj帷 do tych zdarze, które spad造 na mnie z moc wodospadu. Do陰czy豉 do tego handel 篡wym towarem i zgrabnie po陰czy豉 motywem 郵edztwa prowadzonego przez solidnego porucznika milicji ukrai雟kiej Leonida Kyjana.

Historia przedstawiona z trzech perspektyw: wspomnie matki, której córka po wyje寮zie do pracy za granic nie daje znaku 篡cia, samotnego wdowca ratuj帷ego 篡cie nieznanej dziewczynie oraz prawego ukrai雟kiego milicjanta, który na w豉sn r瘯 próbuje rozwik豉 tajemnic zaginionych studentek.

W Czarnobylskiej strefie wykluczenia mieszka wdowa, której m捫 pracowa w elektrowni Walentyna Szczukina, oczekuj帷a powrotu jedynej ocala貫j córki Kateryny, która wyjecha豉 za chlebem do Niemiec i wszelki s逝ch po niej zagin掖. W oczekiwaniu na jakikolwiek znak 篡cia od niej, próbuje zape軟i sobie pustk pisz帷 osobliwy pami皻nik pe貫n tragicznych wspomnie z czasów, gdy mieszka豉 w dostatniej Prypeci pracuj帷, jako piel璕niarka zanim dosz這 do tragedii i tu po niej.

W Niemczech w Zyffich w odruchu dobroci serca Matthias Lessman udziela pomocy obcej b陰kaj帷ej si dziewczynie, która rozpaczliwie próbuje si ukry przed poszukuj帷ymi j m篹czyznami. Ten zwyk造 ludzki odruch sprawi, 瞠 篡cie Matthiasa wywróci si do góry nogami i poci庵nie konsekwencje, których si nie spodziewa.

Wreszcie prostolinijny milicjant Leonid Kyjan, którego nie zniech璚i這 zawieszenie w czynno軼iach s逝瘺owych za zbytnie dr捫enie tematu zaginionych dziewcz徠 wyrusza na w豉sn r瘯 do Niemiec w poszukiwaniu Oleny i Kateryny.

Pozornie niemaj帷e nic ze sob wspólnego w徠ki, które w ko鎍owym efekcie si 陰cz tworz帷 wyj徠kowo wci庵aj帷 powie嗆, któr czyta si jednym tchem. Trzy ró積e historie, równie dramatyczne, wzajemnie si przeplataj帷e, z których ka盥a mog豉 by oddzieln opowie軼i. Trzy odr瑿ne w徠ki, które jednak si zaz瑿iaj i uzupe軟iaj i ka盥a z nich jednakowo przyci庵a uwag. Taki sposób pisania jak ju kiedy wspomnia豉m jest niezwyk陰 umiej皻no軼i pisarza, dlatego nie dziwi mnie fakt, 瞠 „ Druga po這wa nadziei „ zosta豉 nominowana do niemieckiej nagrody imienia Friedricha Glausera.

Spodziewa豉m si, 瞠 b璠zie to dobra powie嗆 kryminalna, która zapewni mi dobr rozrywk a otrzyma豉m du穎 wi璚ej. Autorka stworzy豉 niezwykle poruszaj帷 powie嗆 sensacyjn, w której dotyka bardzo wa積ych kwestii z wiarygodnymi, niejednoznacznymi bohaterami. Niesamowit wspó販zesn opowie嗆 o dramacie ludzi 篡j帷ych na Wschodzie traktowanych nieludzko przez sowieck w豉dz, która mimo up造wu lat nie zrezygnowa豉 ze swoich wp造wów, zak豉mania i bezdusznego traktowania ludzi. O handlu 篡wym towarem, gdzie biedne i ambitne dziewczyny próbuj帷 odbi si od dna cz瘰to wpadaj w sid豉 sutenerów i zamiast wymarzonej pracy trafiaj do domów publicznych. A tak瞠 o skorumpowanej Grupie specjalnej na Ukrainie, która zamiata pod dywan znikni璚ia dziewczyn w imi poprawno軼i politycznej. Grupie, która zamiast prawdy wybiera mataczenie, by nie nara瘸 si wysoko postawionym ludziom maczaj帷ym palce w niecnym procederze.

Powie嗆, która bardzo mocno mn wstrz御n窸a, poruszy豉 wiele strun w mojej duszy, trafi豉 w sam 鈔odek mojego serca, tak, 瞠 nie oby這 si bez 貫z wzruszenia. Wzbudzi豉 takie emocje, 瞠 nie potrafi ich w 瘸den sposób opisa. S這wa uznania dla Magdaleny Kaczmarek, bo zapewne dzi瘯i jej perfekcyjnemu t逝maczeniu zosta豉 zachowana istota tego, co autorka chcia豉 przekaza czytelnikom a dla autorki za zrobienie research’u dzi瘯i temu powie嗆 wypad豉 wiarygodnie. Autorka podró簑j帷 po Ukrainie, wys逝cha豉 relacji naocznych 鈍iadków, którzy opowiedzieli o swoim 篡ciu przed i po katastrofie reaktora. Dzi瘯i temu mog豉 opisa z du膨 dok豉dno軼i Prype i okoliczne wioski, które znikn窸y po wybuchu j康rowym. Powsta這 niezwyk貫 鈍iadectwo wielu nadziei, ale tak瞠 straty.
Polecam. Mo瞠 nie jest to ksi捫ka doskona豉 w ka盥ym calu, ale to jedna z tych lektur, która porusza dog喚bnie i zostaje w pami璚i na d逝go po od這瞠niu jej na pó趾.

"Czy mo積a przygotowa si na 鄉ier? Na ten niepodlegaj帷y dyskusji moment, na t ostateczno嗆, wraz z któr zatrzaskuj si drzwi i kiedy nie mo積a ju cofn望 瘸dnego nieprzemy郵anego s這wa ani doda 瘸dnych przeprosin? "

Dzi瘯uj Wydawnictwu NieZwyk貫 za mo磧iwo嗆 przeczytania ksi捫ki przedpremierowo.

Avatar u篡tkownika - codzienna
codzienna
Przeczytane:2019-03-19, Ocena: 6, Przeczyta貫m, Posiadam, 52 ksi捫ki 2019, Recenzenckie,

Bardzo dzi瘯uj wydawnictwu NieZwyk貫 za mo磧iwo嗆 przeczytania recenzenckiej powie軼i,która dla mnie osobi軼ie by豉 powrotem do lat ,gdzie temat czarnobylskiego wybuchu by g這郾y.
"Druga po這wa nadziei" to wspó販zesna powie嗆,która zaskakuje,porusza i wywo逝je niesamowite emocje.
Ksi捫ka ma 288 stron,wielki plus za znajduj帷y si wykaz postaci,dzi瘯i któremu 豉twiej jest si odnale潭 w g御zczu nazwisk i przypomnieniu kim s w powie軼i.
Ok豉dka intryguj帷a.Czerwona r瘯awiczka zawieszona na kolczastym drucie troch przypomina wi瞛ienne obóz.W oddali kobieta w czerwonym p豉szczu z walizk w d這ni-odchodzi czy ucieka -przed kim czy przed czym? Po przeczytaniu ksi捫ki wiem ju o co chodzi.

Fabu豉 ksi捫ki opowiedziana jest z trzech perspektyw.
Pierwsza zaczyna si od wspó販zesnych wydarze z 2010r,gdzie poznajemy rolnika Matthiasa Lessmanna ,który poznaje tajemnicz dziewczyn- Tanie i chroni j przed prze郵adowcami .
Druga to "Strefa wykluczenia" ,gdzie poznajemy Walentyn,samotn kobiet,która oczekuje powrotu córki -Katheriny z Niemiec.W tym czasie spisuje histori swego 篡cia .S to wspomnienia,w których jest wiele smutku,wiele tajemnic z którymi kobieta chce si podzieli z córk.To pami皻nik pe貫n tragicznych wspomnie ,które bardzo ci捫 Walentynie.
Trzecia to dzia豉nia porucznika Leonida Kyjana,który próbuje za wszelk cen dowiedzie si o zjawisku znikania w niewyja郾ionych okoliczno軼iach kilkudziesi璚iu studentek z Europy.
Trzy historie na pozór inne ale jak si okazuje maj wspólny punkt zaczepienia i tworz spójn opowie嗆.
"Druga po這wa nadziei" to ksi捫ka ,która porusza trudny temat jakim jest handel kobietami i prostytucji.Zagl康amy w umys kobiety,która po kolei traci ukochane osoby ale ci庵le ma nadziej na to,瞠 mo瞠 zdarzy si cud.To niesamowite i przejmuj帷e opisy Prypeci i okolicznych wsi,które znikaj po czarnobylskim wybuchu reaktora j康rowego.To wspomnienia uciekinierów czarnobylskich,którzy utracili swój dom i swoja godno嗆.To w ko鎍u temat olbrzymiej t瘰knoty i niesprawiedliwo軼i.

"Czy mo積a przygotowa si na 鄉ier?Na ten niepodlegaj帷y dyskusji moment,na t ostateczno嗆,wraz z któr zatrzaskuj si drzwi i kiedy nie mo積a ju cofn望 瘸dnego nieprzemy郵anego s這wa ani doda 瘸dnych przeprosin? "

Mo瞠 i "Druga po這wa nadziei" nie jest powie軼i,w której akcja gna jak szalona ale w zamian mamy zdarzenia,z którymi czytelnik móg si zetkn望.Ja osobi軼ie pami皻am o ciszy wokó wybuchu w Czarnobylu i 造kaniu dawki jodu by zminimalizowa wch豉nianie radioaktywnego izotopu.To wspomnienia,które poma逝 ju si zacieraj ale dzi瘯i tej powie軼i na nowo od篡造.Ksi捫ka trzyma w napi璚iu nie pozwalaj帷 odetchn望 do ostatnich stron.
Powie嗆 godna polecenia ka盥emu do przeczytania

Recenzje miesi帷a
Pod naszym niebem