Drugi dziennik. 21 czerwca 2012 - 20 czerwca 2013

Kiedy w czerwcu 2012 roku Jerzy Pilch zasiada do pisania drugiego tomu dziennika, Polska wylega na stadiony i w nieznośnym upale przeżywa rytualne porażki drużyny narodowej. Podobny spektakl byłby doskonałym pretekstem dla wytrawnego filozofa polskiej piłki nożnej, którym Jerzy Pilch niewątpliwie jest. Tymczasem pisarz przybiera bardziej osobisty ton: odwraca się plecami do telebimów na sąsiednim placu Defilad i w mieszkaniu na Hożej konfrontuje się ze wzmożeniem rzeczy ostatecznych. Coraz intensywniej i namiętniej przebywa ze sobą, sam na sam. Rzadsze stają się wizyty na mitycznym Śląsku.

Otwarcie pisze o duchu i walce z własnym ciałem. O lęku przed nieobudzeniem się i koszmarem zapomnienia ojczystego języka. O uroczysku, z którego pochodzi, i o życiu wiecznym. Bablu, Dostojewskim, Nietzschem i o żalu nad ostatnim papierosem - bo to ten naprawdę ostatni. Wybuchowa mieszanka ironii i żartu, połączona z przeczuciem nieuniknionej, ale i na swój sposób wyzwalającej utraty kontroli nad własnym ciałem czynią ,,Dziennik" frapującą i nieprzewidywalną lekturą. Bo co tak naprawdę zostało? ,,Bóg i piłka nożna". Ponad wszystko, ,,Dziennik" to prawdziwa rozkosz obcowania z Pilchowską frazą w sensie ścisłym.

Jerzy Pilch znowu w WL. To chyba najbardziej bombowy prezent od autora - i  wydawcy - z okazji naszych sześćdziesiątych urodzin.

Jerzy Pilch - jeden z najbardziej poczytnych autorów we współczesnej literaturze polskiej. Felietonista ,,Tygodnika Powszechnego", ,,Polityki", ,,Dziennika", ,,Przekroju". W 1988 roku zadebiutował powieścią ,,Wyznania twórcy pokątnej literatury erotycznej", nagrodzoną Nagrodą Fundacji im. Kościelskich (1989). Powieść ,,Spis cudzołożnic. Proza podróżna" w 1994 roku doczekała się ekranizacji - autorem scenariuszu i odtwórcą głównej roli jest Jerzy Stuhr. Cztery jego powieści znalazły się w finalne nagrody Nike - ,,Monolog z lisiej jamy" (1996), ,,Tezy o głupocie, piciu, umieraniu" (1997), ,,Bezpowrotnie utracona leworęczność" (1998), ,,Pod Mocnym Aniołem". Ostatnia z nich, w 2001 r. została laureatką nagrody. Nominację otrzymał również ,,Dziennik" - do Nagrody Literackiej Nike za 2013  rok. Pisarz urodził się w 1952 roku w Wiśle.

Informacje dodatkowe o Drugi dziennik. 21 czerwca 2012 - 20 czerwca 2013:

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2013-12-05
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy

Kup książkę Drugi dziennik. 21 czerwca 2012 - 20 czerwca 2013

v

- Księża to specjaliści od samobójstw?
- Księża to specjaliści od wszystkiego, co się na granicy tego i tamtego świata dzieje.

Więcej cytatów z tej książki

Drugi dziennik. 21 czerwca 2012 - 20 czerwca 2013 - opinie o książce

His Current Woman
Jerzy Pilch0
Okładka ksiązki - His Current Woman

Pawel Kohoutek, veterinarian and womanizer, looks out the window one morning to see his mistress approaching his house. That's bad. She is hauling her...

Pociąg do życia wiecznego
Jerzy Pilch0
Okładka ksiązki - Pociąg do życia wiecznego

W swych felietonach Jerzy Pilch kontynuuje najlepsze tradycje gatunku, łącząc celne obserwacje obyczajowe i wielką erudycję z inteligencją i perfekcyjnym...

Upiór w moherze
Iwona Banach