Drugi dziennik. 21 czerwca 2012 - 20 czerwca 2013

Ocena: 0 (0 głosów)

Kiedy w czerwcu 2012 roku Jerzy Pilch zasiada do pisania drugiego tomu dziennika, Polska wylega na stadiony i w nieznośnym upale przeżywa rytualne porażki drużyny narodowej. Podobny spektakl byłby doskonałym pretekstem dla wytrawnego filozofa polskiej piłki nożnej, którym Jerzy Pilch niewątpliwie jest. Tymczasem pisarz przybiera bardziej osobisty ton: odwraca się plecami do telebimów na sąsiednim placu Defilad i w mieszkaniu na Hożej konfrontuje się ze wzmożeniem rzeczy ostatecznych. Coraz intensywniej i namiętniej przebywa ze sobą, sam na sam. Rzadsze stają się wizyty na mitycznym Śląsku.

Otwarcie pisze o duchu i walce z własnym ciałem. O lęku przed nieobudzeniem się i koszmarem zapomnienia ojczystego języka. O uroczysku, z którego pochodzi, i o życiu wiecznym. Bablu, Dostojewskim, Nietzschem i o żalu nad ostatnim papierosem - bo to ten naprawdę ostatni. Wybuchowa mieszanka ironii i żartu, połączona z przeczuciem nieuniknionej, ale i na swój sposób wyzwalającej utraty kontroli nad własnym ciałem czynią ,,Dziennik" frapującą i nieprzewidywalną lekturą. Bo co tak naprawdę zostało? ,,Bóg i piłka nożna". Ponad wszystko, ,,Dziennik" to prawdziwa rozkosz obcowania z Pilchowską frazą w sensie ścisłym.

Jerzy Pilch znowu w WL. To chyba najbardziej bombowy prezent od autora - i  wydawcy - z okazji naszych sześćdziesiątych urodzin.

Jerzy Pilch - jeden z najbardziej poczytnych autorów we współczesnej literaturze polskiej. Felietonista ,,Tygodnika Powszechnego", ,,Polityki", ,,Dziennika", ,,Przekroju". W 1988 roku zadebiutował powieścią ,,Wyznania twórcy pokątnej literatury erotycznej", nagrodzoną Nagrodą Fundacji im. Kościelskich (1989). Powieść ,,Spis cudzołożnic. Proza podróżna" w 1994 roku doczekała się ekranizacji - autorem scenariuszu i odtwórcą głównej roli jest Jerzy Stuhr. Cztery jego powieści znalazły się w finalne nagrody Nike - ,,Monolog z lisiej jamy" (1996), ,,Tezy o głupocie, piciu, umieraniu" (1997), ,,Bezpowrotnie utracona leworęczność" (1998), ,,Pod Mocnym Aniołem". Ostatnia z nich, w 2001 r. została laureatką nagrody. Nominację otrzymał również ,,Dziennik" - do Nagrody Literackiej Nike za 2013  rok. Pisarz urodził się w 1952 roku w Wiśle.

Informacje dodatkowe o Drugi dziennik. 21 czerwca 2012 - 20 czerwca 2013:

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2013-12-05
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 9788308052822
Liczba stron: 360

więcej

Kup książkę Drugi dziennik. 21 czerwca 2012 - 20 czerwca 2013

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

v
 
 
 
- Księża to specjaliści od samobójstw?
- Księża to specjaliści od wszystkiego, co się na granicy tego i tamtego świata dzieje.


Więcej
Więcej cytatów z tej książki
REKLAMA

Zobacz także

Drugi dziennik. 21 czerwca 2012 - 20 czerwca 2013 - opinie o książce

Inne książki autora
His Current Woman
Jerzy Pilch0
Okładka ksiązki - His Current Woman

Pawel Kohoutek, veterinarian and womanizer, looks out the window one morning to see his mistress approaching his house. That's bad. She is hauling her...

Pociąg do życia wiecznego
Jerzy Pilch0
Okładka ksiązki - Pociąg do życia wiecznego

W swych felietonach Jerzy Pilch kontynuuje najlepsze tradycje gatunku, łącząc celne obserwacje obyczajowe i wielką erudycję z inteligencją i perfekcyjnym...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Upiór w moherze
Iwona Banach
Upiór w moherze
Jemiolec
Kajetan Szokalski
Jemiolec
Pożegnanie z ojczyzną
Renata Czarnecka ;
Pożegnanie z ojczyzną
Sprawa lorda Rosewortha
Małgorzata Starosta
Sprawa lorda Rosewortha
Szepty ciemności
Andrzej Pupin
Szepty ciemności
Gdzie słychać szepty
Kate Pearsall
Gdzie słychać szepty
Góralskie czary. Leksykon magii Podtatrza i Beskidów Zachodnich
Katarzyna Ceklarz; Urszula Janicka-Krzywda
Góralskie czary. Leksykon magii Podtatrza i Beskidów Zachodnich
Zróbmy sobie szkołę
Mikołaj Marcela
Zróbmy sobie szkołę
Siemowit Zagubiony
Robert F. Barkowski ;
Siemowit Zagubiony
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy