Drzewo życzeń

Wydawnictwo: Dwie siostry
Data wydania: 2018-10-03
Kategoria: Dla młodzieży
ISBN: 9788365341891
Liczba stron: 176
Tytuł oryginału: Wishtree

Ocena: 4.5 (2 głosów)

Zabawna, głęboka i ciepła historia o inności i tolerancji, opowiedziana z zaskakującej perspektywy.

Może drzewa nie umieją żartować, ale bez wątpienia potrafią opowiadać historie. Tę opowiada pewien dwustuletni dąb. Ma na imię Dąb i jest drzewem życzeń - co roku ludzie ozdabiają go skrawkami papieru, szmatkami, czasem nawet skarpetkami. Każda taka ozdoba to czyjeś marzenie.

Razem ze swoją przyjaciółką wroną Bongo i innymi zwierzętami, które żyją w jego dziuplach i gałęziach, Dąb czuwa nad okolicą. Mogłoby się wydawać, że nic już go nie zaskoczy. Ale pewnego dnia do jednego z domów przy jego ulicy wprowadza się rodzina z zagranicy. Nie wszyscy życzliwie ją witają. Wkrótce wydarza się coś, co sprawi, że Dąb złamie najważniejszą zasadę wszystkich roślin i zwierząt i... przemówi do ludzi.

Drzewo życzeń znalazło się na liście bestsellerów ,,New York Timesa" i Amazona (w kategorii ,,Dziecięce książki o tolerancji"), ukazało się w już ponad 20 wersjach językowych i doczekało się entuzjastycznych recenzji w wiodących czasopismach na całym świecie.

Pięknie napisana, budująca opowieść, która odciśnie swój ślad w sercu każdego czytelnika, bez względu na wiek.

,,The New York Times Book Review"

Wartka, mądra i czuła opowieść, w której zwyciężają szacunek, odwaga i nadzieja.

,,Kirkus Reviews"

Applegate stworzyła skromnego, silnego bohatera, który w poruszający sposób przemawia do hałaśliwego i nieprzyjaznego świata.

,,The Washington Post"

Prostota i wdzięk książki Applegate tworzą mocny kontrast z uprzedzeniami, z którymi się rozprawia. Ważny apel o wzajemną życzliwość dochodzący z niespodziewanej strony.

,,Publishers Weekly"

,,Drzewo życzeń to książka przepełniona czułością, bardzo potrzebna i na czasie.

,,Booklist"

Kup książkę Drzewo życzeń

REKLAMA

Zobacz także

POLECANA RECENZJA

Opinie o książce - Drzewo życzeń

Avatar użytkownika - Joannate
Joannate
Przeczytane:2021-04-01, Ocena: 6, Przeczytałam, 12 książek 2021,

„Drzewo życzeń” skusiło mnie piękną okładką i intrygującym opisem wydawcy, informującym że narratorem tej powieści jest… drzewo. I bardzo dobrze się stało, że dałam się skusić (zresztą ,w przypadku książek o to nietrudno!), bo to jedna z najpiękniejszych historii, jakie czytałam – i nie są to puste słowa, a czytam bardzo dużo! Powinna stać się lekturą obowiązkową dla każdego dziecka i każdego dorosłego…

Bardzo mocną stroną tej książki jest wspaniała szata graficzna – piękna twarda oprawa, świetnej jakości papier, bardzo ładne obrazki – wszystko to zachęca do tego, żeby wziąć ją w ręce i czytać (o wąchaniu nie wspomnę…). Bardzo często bywa tak, że piękna szata graficzna skrywa średnią treść (dlatego nie oceniamy książki po okładce), ale to nie ten przypadek! To piękna opowieść, która uczy wrażliwości, wyciska łzy, wywołuje wzruszenie, śmiech – i całą paletę emocji.

Tak jak wspomniałam na początku, autorka zastosowała bardzo ciekawy zabieg, czyniąc narratorem swojej opowieści drzewo. I to nie byle jakie – Dąb, który ma ponad dwieście lat! Ten Dąb opowiada nam o świecie, który zna, przedstawia swoich lokatorów (swoją drogą: niesamowite towarzystwo: rodziny oposów, borsuków, skunksów, wiewiórek, sów, no i wrona Bongo – prawdziwa gwiazda tej powieści!). Jest w tej historii także miejsce dla ludzi – mamy małą dziewczynkę, która rozpaczliwie szuka przyjaciela, mamy jej rodziców, którzy są tutaj „obcy” – więc spotykają się z niechęcią i bardzo nieprzyjemnymi demonstracjami. Jest też właścicielka Dębu – Fransesca, dla której drzewo, na którym raz w roku mieszkańcy wieszają karteczki i szmatki z wypisanymi życzeniami, staje się coraz bardziej uciążliwe. Trzeba sprzątać liście i usuwać te wszystkie karteczki, korzenie uszkadzają hydraulikę, drzewo rzuca cień i zasłania słońce… Czy kobieta zdecyduje się je wyciąć i położyć kres tym problemom?

Nie będę Wam więcej zdradzać odnośnie fabuły, bo po prostu musicie przeczytać tę książkę i sami ją poznać. To przepiękna opowieść o tolerancji, pamięci, przyjaźni, solidarności i… małych cudach, które są w zasięgu naszych oczu, tylko musimy uważniej się rozejrzeć. Gwarantuję, że będziecie się wzruszać, martwić, denerwować, śmiać i płakać. Oprócz wiedzy o nas samych i naszych uprzedzeniach, lękach, marzeniach i obawach, dostajemy też dawkę informacji (podanych tak, że same nam wpadają do głowy) o świecie zwierząt i roślin. To lektura, która sprawi, że drzewa staną się Wam bliskie – przynajmniej mam taką nadzieję.

„Drzewo życzeń” jest napisane pięknym językiem – autorka wspaniale się wczuła w postać Dębu i opisuje nam przyrodę tak, że niemal czujemy przepływ soków pod korą, kucie dzięcioła, łaskotanie pazurków wiewiórki, ciepło ciałek śpiącej rodzinki oposów. Ale bez obaw: to nie poemat romantyczny! To historia, która wciąga, bawi, wzrusza i pobudza wyobraźnię.

Komu ta książka może się spodobać? Nie będę jej kategoryzować jako powieści dla dzieci, bo uważam, że jest dla wszystkich. Jeśli interesuje Was przyroda, jeśli lubicie poznawać intrygujące historie innych ludzi, czytać nieoczywiste powieści – to świetnie trafiliście. „Drzewo życzeń” to opowieść dla każdego i każdej z nas – bo wszyscy znajdziemy w niej coś, co do nas przemówi. Jest uniwersalna i piękna. I ma głębokie przesłanie. Jeśli chcecie uwrażliwić swoje dziecko na przyrodę, na problemy ekologii, ale też – otworzyć je na drugiego człowieka i nauczyć tolerancji, przyjaźni, solidarności – to polecam gorąco. I nie bójcie się nadmiernego dydaktyzmu – nie ma go tutaj wcale. Jest mądra, ale nie – przemądrzała.

Podsumowując: przepiękna baśń dla dzieci i dorosłych, którą przeczytać powinien każdy.

Link do opinii
Inne książki autora
Jedyny i Niepowtarzalny Ivan
Katherine Applegate0
Okładka ksiązki - Jedyny i Niepowtarzalny Ivan

„Jedyny i Niepowtarzalny Ivan” to nowa książka Katherine Applegate, znakomitej autorki książek dla dzieci i młodzieży, laureatki prestiżowych...

Dwie dziewczyny i chłopak
Katherine Applegate0
Okładka ksiązki - Dwie dziewczyny i chłopak

Pojechaliśmy daleko i szybko. Pędziliśmy przez gęste od wilgoci popołudniowe powietrze, aż dostałam gęsiej skórki na ramionach. Zamknęłam oczy, wypełnił...