Duchy przeszłości

Przeszłość rzuca długi cień? a jej duchy wciąż straszą. Hallie dowiaduje się z tajemniczego listu, że jej matka wcale nie zginęła w pożarze. Ojciec kłamał ? w rzeczywistości przed trzydziestu laty uprowadził swoją małą córeczkę i ukrył przed żoną. Teraz, gdy rodzice zmarli, za późno na jakiekolwiek wyjaśnienia. Mimo to dziewczyna pragnie poznać prawdę. Wyrusza na wyspę pośród Wielkich Jezior, żeby zrozumieć wydarzenia ze swojego dzieciństwa. Miejscowi przyjmują ją wrogo. A w wiktoriańskim dworze, który odziedziczyła, dzieją się dziwne rzeczy... To wciągająca gotycka powieść ze wszystkimi obowiązkowymi punktami: wiedźmą, duchami, proroczymi snami i starym cmentarzem. Oczarowuje czytelnika już od pierwszej strony. M.J. Rose, autorka \"Schematu zbrodni\"

Informacje dodatkowe o Duchy przeszłości:

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Data wydania: 2011-09-16
ISBN: 9788310119742

Kup książkę Duchy przeszłości

Prawda szuka światła dnia, potrzebuje go jak powietrza, dlatego wymyka się z najbardziej pancernych, najsprytniej ukrytych skrzyń - nawet tych pogrzebanych w sercu zmarłego.

Duchy przeszłości - opinie o książce

Przyjemna w odbiorze bajeczka dla dorosłych ;) Idealna na niedzielne popołudnie, gdy szuka się czegoś lekkiego i nie absorbującego mocno szarych komórek ;)
Niesamowita i wciągająca opowieść którą czyta się z zainteresowaniem od pierwszej do ostatniej strony. Książka została napisana w klimacie gotyckim, w którym obecne są duchy, czarownice i inne zaklęcia. Czytając powieść czułam się jakbym przenosiła się w inny wymiar a opisane wizje doświadczane przez główną bohaterkę stawały się wyraziste i działały na wyobraźnię. Autorka wprowadza czytelnika w swój świat, aby odkrywał rodzinne sekrety bohaterki i mógł stać się obserwatorem zjawisk z zaświatów. Dodam jeszcze, że okładka wyjątkowo oddaje klimat tej historii. Niby prosta przedstawiająca huśtawkę, ale ma w sobie coś magicznego i można dostrzec, że to miejsce wciąż żyje dawnym życiem :). Historia Hallie pochłonęła mnie całkowicie tak, że wszystkie inne sprawy zeszły na dalszy plan. Jedyny minus, że była taka krótka. Polecam osobom lubiącym historie o tajemnicach rodzinnych ze zjawiskami nadprzyrodzonymi w tle. To także ciekawa opowieść o odkrywaniu własnej przeszłości. Wspaniale połączenie świata materialnego z nadprzyrodzonym. Po rozczarowującej powieści o podobnej tematyce "Dziedzictwo" ta książka spełniła moje oczekiwania do końca.
Avatar użytkownika - aleksnadra
aleksnadra
Ocena: 5, Czytam,
"Chaos spada na człowieka w samym środku codziennych obowiązków" "Duchy przeszłości" możemy zaliczyć do gatunku: powieść gotycka. Czym się ona charakteryzuje? Stałymi punktami są wiedźmy, duchy, prorocze sny, klątwy czy stary cmentarz. Wszystko to znajdziecie w książce Wendy Webb, ubrane w zgrabną i interesującą fabułę, która oczarowuje już od pierwszej strony. Pewnego dnia Hallie otrzymuje tajemnicza przesyłkę, w której znajduje testament i list od matki, która miała zginąć w pożarze przed trzydziestu laty. Okazało się, że to ojciec uprowadził swoja małą córeczkę i ukrył ją przed żoną. Hallie chce poznać prawdę, niestety ojciec umiera. Kobieta zatem wyrusza na wyspę Grand Manitou pośród Wielkich Jezior odkryć tajemnice swoich rodziców, poznać swoje korzenie i zrozumieć wydarzenia ze swojego dzieciństwa. Podczas pobytu na wyspie Hallie ze zdumieniem przyjmuje wrogość miejscowych. Dopiero po kilku dniach dowiaduje się jaka jest tego przyczyna. pomału składa porozrzucane puzzle swojego życia. Kiedy zamieszkuje w domu odziedziczonym po matce, zaczynają dziać się dziwne rzeczy. Hallie zauważa, że giną drobne przedmioty, słyszy dziecięce głosy, widzi ducha małej dziewczynki... Poznając już samą notę od wydawcy, byłam bardzo ciekawa historii opisanej przez Wendy Webb. Co skłania mężczyznę aby upozorować śmierć własną i dziecka i ukrywać się przed żoną? W tym przypadku jest to lęk przed nieznanym oraz obawa o zdrowie i życie córeczki. Hallie posiada wyjątkowy dar- widzi zmarłych. Od urodzenia bawi się z duchami zmarłych przodków. Z czasem niektóre z nich stają się niebezpieczne dla małej dziewczynki. Matka zajęta karierą nie dostrzega zagrożenia. Ojciec natomiast widzi je bardzo wyraźnie. Postanawia chronić swoje dziecko. Ciekawiło mnie również jak zachowa się Hallie. Z dnia na dzień dowiaduje się, że jej życie składa się z samych kłamstw. W jednej chwili zyskuje i traci matkę a po kilku dniach umiera również ojciec. Nie zna swojej przeszłości, swoich przodków, swoich korzeni. Podążanie z nią zawiłymi ścieżkami historii i prawdy jest szalenie emocjonujące, odkrywcze. Jednocześnie karze zastanowić się nad tym jak wiedz o swoim pochodzeniu wpływa na nasze wybory i w konsekwencji na nasze życie. Zaskoczeniem dla mnie była wyspa Grand manitou, na która można się dostać promem tylko dwa razy w tygodniu. Jest to staroświecka , zamknięta enklawa gdzie nie działają telefony komórkowe a mieszkańcy poruszają się zaprzęgami konnymi i bryczkami. Dodatkowo ulewy, gwałtowne sztormy, zadymki śnieżne to idealna sceneria dla tej powieści. Język, styl, formuła książki Wendy Webb wyjątkowo przemawia do wyobraźni. Pozwoliła bardzo osobiście przeżywać czytane słowo. Razem z bohaterką współodczuwałam jej miłość, współczucie, strach i przerażenie. Z każdą kolejną strona włos jeżył się na głowie a na ciele pojawiała się "gęsia skórka". Jeszcze długo po lekturze oglądałam się przez ramię i zaglądałam w każdy kąt w poszukiwaniu zagubionych dusz. Niewątpliwie dreszczyku emocji, smaku i wyrafinowania dodaje powieści posta Irys. Jest to starsza pani, która opiekuje się domem rodziny Hill i ich potomkami od dziesiątków lat. To ona opowiada Hallie dzieje jej rodu. Czyni to w bardzo szczególny sposób tworząc specyficzną, gęstą atmosferę metafizyki połączonej z grozą. Piorunująca mieszanka!!! Wendy Webb miała ciekawy pomysł, zręcznie go wykorzystała tworząc ciekawą i intrygującą powieść.

Przepiękna sceneria, tajemniczy stary dworek oraz dziwne zdarzenia z przeszłości, które wpływają na teraźniejszość... Muszę przyznać, że tytułowe duchy napędziły mi stracha, co świadczy o dobrze skrojonej historii. Z pewnością sięgnę po kolejne pozycje pióra Wendy Webb.

Bardzo ciekawie napisana, trzymająca w napięciu do ostatniej chwili.

Polecam

Przeczytane:2014-04-03, Ocena: 2, Przeczytałam, 52 książki - 2014,
Córki jeziora
Wendy Webb0
Okładka ksiązki - Córki jeziora

Urzekająca powieść gotycka o tragicznej miłości oraz zagadce sprzed stu lat czekającej na rozwiązanie Po rozpadzie małżeństwa Kate Granger szuka schronienia...