Dunbar

Potentat medialny Henry Dunbar, chciwy i bezwzględny osiemdziesięciolatek, pada ofiarą swoich dwóch równie wyrachowanych córek, które podstępem umieszczają ojca w sanatorium, chcąc przejąć rodzinny interes. Dunbar planuje jednak ucieczkę. Aby uratować swoje imperium, musi szukać pomocy u najmłodszej córki, którą wcześniej wydziedziczył. Nowa powieść autora znakomitego cyklu Patrick Melrose, bezwzględnego portretu współczesnych klas wyższych, nawiązuje do Króla Leara Williama Shakespeare'a. St Aubyn wykorzystał fabułę słynnego dramatu elżbietańskiego, żeby opowiedzieć o szaleństwie współczesnego świata. Stworzył szereg pełnokrwistych, fascynujących postaci, na czele z głęboko tragicznym bohaterem tytułowym, i w typowy dla siebie, prześmiewczy sposób obnaża z chirurgiczną precyzją ich egoizm i zdeprawowanie.

Informacje dodatkowe o Dunbar:

Dunbar - opinie o książce

Avatar użytkownika - czytanienaplatan
czytanienaplatan
Przeczytane:2019-02-16, Ocena: 5, Przeczytałam,

Pieniądze szczęścia nie dają - oklepany frazes? Pewnie tak, ale po przeczytaniu tej książki to pierwsza myśl jaka pojawiła się w mojej głowie.
A historia trochę jak z bajki o Kopciuszku, trochę jak z tragedii "Król Lear".

Bohaterkami są trzy córki potentata medialnego, dwie te złe, wyrachowane i bezwzględne, które za wszelką cenę chcą przejąć interesy ojca i jedna, wzór cnót wszelakich, która wyrzekła się luksusów, by wieść proste, rodzinne życie.

Ich ojca, ponad 80-letniego Henrego Dunbara poznajemy w niezbyt niekomfortowej sytuacji, gdy złe córki podstępem zamykają go w zakładzie dla psychicznie chorych. Wygląda na to, że uczennice przerosły mistrza i okazały się bardziej cyniczne i chciwe niż on sam. Starszy pan nie zamierza się tak łatwo poddać i wraz ze świeżo zdobytym przyjacielem komikiem uciekają z tego przybytku. To scena jak z najlepszej komedii, pełna zabawnych dialogów, wywołujących szeroki uśmiech. Im dalej tym jednak coraz mniej powodów do śmiechu.

Mamy dwie grupy poszukiwawcze, które wyruszają tropem uciekiniera. Kto pierwszy znajdzie ojca, dobra, czy złe córki?
Mamy też staruszka błąkającego się samotnie po nieznanym terenie w mroźną noc. To tu w oddaleniu od bieżącej gonitwy celów i problemów przychodzi refleksja nad dotychczasowym życiem, nad wyrządzoną innym krzywdą.
Czy Dunbarowi uda się przetrwać w mroźną noc i na rynku mediów?
Do czego zdolne są jego córki żądne władzy i bogactwa, manipulujące i niszczące innych dla własnych celów?

Autor inspirował się tragedią "Król Lear", więc historia z założenia nie może skończyć się dobrze.

Nie jest to książka łatwa i przyjemna, ale z pewnością dająca do myślenia. Obnaża kulisy wielkiego biznesu, z całą jego bezwzględnością, deprawacją i brakiem jakichkolwiek skrupułów. Brutalny świat, w którym nie istnieje bezinteresowna miłość, przyjaźń czy lojalność. A przyczyną wszystkich nieszczęść są pieniądze, ogromne pieniądze...

PATRICK MELROSE Mleko matki. W końcu
Edward St Aubyn0
Okładka ksiązki - PATRICK MELROSE  Mleko matki. W końcu

Wydaje ci się, że świat brytyjskiej arystokracji to wyścigi w Ascot i obrazki rodem z Downtown Abbey? St. Aubyn zagląda pod jego podszewkę, pokazując drugie...

Patrick Melrose
Edward St Aubyn0
Okładka ksiązki - Patrick Melrose

Serial na podstawie książki już od 14 maja 2018 w HBO GO! (5 odcinków). W roli głównej Benedict Cumberbatch. Połączenie wykwintnej prozy...