Dusia i Psinek-Świnek. Nikt się nie boi

Magdalena Felicja (dla przyjaciół Dusia) bardzo chce usłyszeć jakąś STRASZNĄ bajkę na dobranoc. Gdy jednak w historyjce taty pojawia się Zielony Potwór - łobuz, który nie zakręca pasty do zębów i po kryjomu wyżera nocą ciasteczka - dziewczynka jest trochę zaniepokojona. Ale już następnego dnia rano odkrywa, że każdy może się czegoś przestraszyć. Dusia - Zielonego Potwora. Patryk - nowej pani przedszkolanki z brodawką na czole. Joasia - jaskrawoczerwonej pasty do chleba. A sam Zielony Potwór - bardzo małej księżniczki, bo ona okropnie głośno krzyczy... Na szczęście Psinek-Świnek ma na wszystkie strachy swój własny niezawodny sposób!

O SERII

,,Dusia i Psinek-Świnek" to seria książek dla najmłodszych o rezolutnej dziewczynce, która poznaje świat wokół siebie razem z mamą, tatą, najlepszym przyjacielem z przedszkola Tomkiem, a przede wszystkim ze swoim ukochanym Psinkiem-Świnkiem. Musicie jednak wiedzieć, że Psinek-Świnek nie tylko dodaje Dusi otuchy w trudnych życiowych momentach. Pluszak ma także własne tajemnice...

Justyna Bednarek jest romanistką, dziennikarką i autorką książek dla dzieci. Jej ,,Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek", zilustrowane przez Daniela de Latoura, otrzymały wiele ważnych nagród oraz nominacji (w tym Warszawską Nagrodę Literacką oraz nagrodę Przecinek i Kropka), a także znalazły się na liście lektur szkolnych. Seria książeczek o Dusi i Psinku-Świnku to pierwszy rozdział współpracy Justyny Bednarek z Wydawnictwem ,,Nasza Księgarnia". Pisarka mieszka na warszawskich Bielanach, a dom dzieli z dziećmi, psami, myszoskoczkami, kurami oraz papugą.

Marta Kurczewska zamiast Psinka-Świnka ma wąsatą muzę - czarną kotkę zwaną Panią Prezes. Pierwszą wystawę jej prac zorganizował tata... dla mamy. I choć wernisaż był wielkim wydarzeniem, to już murale młodej artystki wywołały w rodzicach mieszane uczucia. Obecnie ilustratorka nie musi jednak malować po ścianach. Jest dumną właścicielką ogromnego stołu do pracy, na którym do woli maże, bazgrze, chlapie, wydziera i dokleja.

Informacje dodatkowe o Dusia i Psinek-Świnek. Nikt się nie boi:

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Data wydania: 2019-04-24

Kup książkę Dusia i Psinek-Świnek. Nikt się nie boi

Dusia i Psinek-Świnek. Nikt się nie boi - opinie o książce

Psinek- Świnek to zabawka, którą Dusi uszyła jej Mama. Jest towarzyszem zabaw dziewczynki zarówno w domu jak i przedszkolu. Nie ona jedna nie może rozstać się ze swoją przytulanką,, inne dzieci również noszą ze sobą przedmioty, które w pośredni sposób powodują, że czują się bezpieczniej. Dusia uwielbia gdy wieczorem Tata czyta jej bajki. Pewnego razu prosi jednak o inna historię. Chce usłyszeć opowiadanie o potworach i strachach. Chociaż Tata ma pewne wątpliwości czy jego córeczka nie będzie się bała, wymyśla jej wspaniałą historię o zielonym, złośliwym potworze, który mieszka pod łóżkiem. Dusia nie przypuszcza jak ta chwila wpłynie w następnych dniach na jej życie.

W ostatnim czasie, na rynku wydawniczym ukazało się dużo książeczek, często z komentarzem psychologów, które podejmują temat problemów i różnorakich lęków małych dzieci. Seria o Psinku-Świnku i Dusi jest jedną z nich. Autorka w bardzo umiejętny sposób wplata w ciekawą historię problem z jakim boryka się wiele dzieci. Irracjonalny strach często prześladuje, pojawiając się nie raz bez konkretnej przyczyny. A co zrobić w momencie, gdy potwór o którym opowiadał Tata, nie chce opuścić Dusi i zamierza towarzyszyć jej przez cały czas robiąc psikusy? Jak dużą rolę odgrywa strach w naszym życiu, motywuje czy przeszkadza?

Historia jest bardzo dobrze skonstruowana. Mamy wesołe wprowadzenie, konkretną bajkę a później szereg zdarzeń będących jej konsekwencją. Autorka nie tylko porusza temat lęku, ale również podkreśla jak ważna jest akceptacja zarówno innych osób ale też i siebie. Zwraca uwagę na ogromną rolę rodziny, która daje poczucie bezpieczeństwa jak i grupy, w której nikt nie wytyka palcami nikogo za jakąkolwiek inność. Ukazuje pewne zachowania z drugiej strony, przewrotność pewnych sytuacji. Niekoniecznie ten co budzi strach sam nie boi się niczego. Może jego zachowanie bierze się właśnie z własnego lęku ?

Historia dzieje w dwóch tak ważnych dla młodego człowieka miejscach. Domu rodzinnym i przedszkolu. To tu nasze dzieci spędzają najwięcej czasu ucząc się życia. Dlatego rola rodziców i nauczycieli jest tak ważna. Nie wyjaśnione, czy źle zrozumiane sytuacje, pozostają w pamięci na zawsze, rzutując na nasze zachowanie w przyszłości.

„Nikt się nie boi” to książeczka zdecydowanie warta uwagi nie tylko z powodu tekstu ale i też z bardzo interesujących ilustracji Marty Kurczewskiej. Fantastycznie dopasowane barwy idealnie podkreślają panujący w historii nastrój. Całość prezentuje się znakomicie. Zdecydowanie polecam.

Dobre Miastko. Najlepsze ciasto na świecie
Justyna Bednarek0
Okładka ksiązki - Dobre Miastko. Najlepsze ciasto na świecie

Za każdymi drzwiami kryje się czyjaś historia. Wystarczy, że zapukasz. Madzia i Krzyś Wiśniewscy wprowadzają się z rodziną do kamienicy przy Głównym...

Tropem jeźdźca na słoniu
Justyna Bednarek0
Okładka ksiązki - Tropem jeźdźca na słoniu

Znany archeolog otrzymuje niezwykle pasjonujące zadanie odnalezienia etruskiego grobowca. Codzienne obowiązki rodzinne jednak skutecznie odciągają...