Dusze spopielone

Kolejna, piąta już część z inspektorem Redfernem w roli głównej.

Na parkingu galerii handlowej znaleziono zwłoki dwojga młodych ludzi. Szybko wychodzi na jaw, że para tego dnia miała wziąć ślub. Przed inspektorem Davidem Redfernem kolejne śledztwo, które gmatwa się z każdym odkrytym tropem. Jeden z nich prowadzi na zabytkowy tor w Brooklands, gdzie odbyły się pierwsze na świecie wyścigi samochodowe. Tam też zakochani mieli powiedzieć sobie sakramentalne ,,tak". Który z gości weselnych nie życzył młodej parze stu lat? Czy za straszliwą zbrodnią stoi wielka zazdrość czy może wielkie pieniądze? W tle policjant z Woking musi rozegrać własną śmiertelną partię, w której do tej pory przewagę miał tajemniczy Palacz. Redfern powoli zbliża się do prawdy nie tylko o morderstwach dzieci w hrabstwie Surrey, ale i o samym sobie. Tylko czy to naprawdę koniec?

Informacje dodatkowe o Dusze spopielone:

Wydawnictwo: Harde
Data wydania: 2023-11-08

Kup książkę Dusze spopielone

Dusze spopielone - opinie o książce

Avatar użytkownika - Booklutek
Booklutek
Przeczytane:2023-11-26,

Kolejny tom o Davidzie Redfernie, który bada sprawę narzeczonych. Martwi zostają znalezieni na parkingu w galerii handlowej tuż przed ślubem.

Ostatecznie fabuła nie jest zbyt skomplikowana, ale oglądanie jej rozwinięcia daje rozsądną satysfakcję. Wspaniała mieszanka tajemnicy i zmagań emocjonalnych towarzyszących trudnym życiowym decyzjom, które czasami trzeba podjąć, i ich następstwom.

W tej historii pojawia się wiele znaczących postaci drugoplanowych, co czyni ją interesującą. Zemsta zadowoli najbardziej wytrawnych czytelników kryminałów i thrillerów, trzymając się standardowej narracji policyjnej i trzymając czytelnika w niepewności do samego końca. Jeśli lubisz kryminały pełne emocji i tajemnice spodoba Ci się twórczość Anny Rozenberg.

Avatar użytkownika - olgamajerska
olgamajerska
Przeczytane:2023-11-12, Ocena: 5, Przeczytałam,

Znów wracam.

Do jednej z tych kryminalnych serii, która mej duszy jest bliska.

Do jednego z tych bohaterów, którzy jak dobrzy starzy przyjaciele są.

Do tych emocji wracam, do tych wrażeń, które jeszcze pamiętam, a które na nowo zawsze we mnie odżywają.

Powroty.

Są jak uczuć nowe przypływy.

Jak emocji najlepszych porywy.

Jak bohaterów twarze ubrane w tęsknoty obiektywy.

Miał być ślub.

Zamiast ślubnego kobierca jednak śmierć zawitała. Ich życia zabrała.

Prawdy o nich obraz odsłoniła.

Żądze młodych ludzi odkryła. Ich seksualne upodobania, wewnętrzne pragnienia i źle ulokowane uczucia. A to wszystko pośród żądzy pieniądza. Pośród szeptu kłamstw, sekretów i tajemnic. Pośród angielskiego klimatu, który oczarowuje i pośród polskich nawiązań ( dziadek Siwiaszczyk ), które rodzą ciepło w sercu.

Piąty już raz Anna Rozenberg rzuca inspektora Davida Redferna w wir kryminalnej zagadki. Z szacunkiem do czytelnika i lekkością w wyrażania emocji rozrzuca tropy umiejętnie i z wyczuciem najlepszego kreatora. Komplikuje, by za chwilę podać bohaterowi rękę, miesza i utrudnia, by następnie naprowadzić go na ślad.

Co więcej, ubarwia śledztwo osobistymi przeżyciami inspektora, który zmaga się z trudną przeszłością. Który ciągle na karku czuje oddech Palacza. Osoby, przez którą cierpi ktoś dla Redferna bliski. A on nie daje o sobie zapomnieć. Sukcesywnie o sobie przypomina, wprowadzając niepokój w życie inspektora. Dla Davida jego schwytanie to życiowy cel.

Kryminał w wykonaniu Anny Rozenberg czyta się jak najlepszą literacką ucztę. Dajcie się na nią zaprosić.

Uczulam jednak na to, iż aby w pełni zrozumieć „ Dusze spopielone ”, niezbędna jest znajomość poprzednich części, gdyż każdy tom tej serii ściśle jest ze sobą powiązany.

Z którym książkowym bohaterem chcielibyście spotkać się w prawdziwym życiu?

Na parkingu galerii handlowej zostaje znaleziona martwa para. Okazuje się, że w tym samym dniu mieli się pobrać. David Redfern musi odkryć wszystkie sekrety, jakie skrywały ofiary. Jak się okazuje, tych jest nie mało. Zarówno pan młody, jak i panna młoda prowadzili podwójne życie i ukrywali wiele brudnych tajemnic.

To nie wszystko, z czym musi się zmierzyć Redfern. Na wolności cały czas pozostaje Palacz, przez co David i jego dziadek nie mogą czuć się bezpiecznie. Marta zaś cały czas dochodzi do siebie w szpitalu. Nowy Rok nie zapowiada się lekko dla Redferna.

"Dusze spopielone" to piąty już tom z serii z Davidem Redfernem. Jest to bohater, do którego od razu poczułam sympatię i bardzo lubię spotkania z nim.

I to spotkanie mnie nie zawiodło. Zagadka kryminalna, z którą mierzy się David jest zagmatwana i pokręcona, jak życie ofiar morderstwa. Według rodzin spokojni i ułożeni młodzi ludzie. Szybko się okazało, że to tylko obrazek dla rodziny. A prawdziwy ich obraz jest zupełnie inny.

Redfernowi cały czas towarzyszy poczucie zagrożenia. Przeszłość nie daje mu spokoju i wraca do niego jak bumerang. Nie da o sobie zapomnieć. Palacz zaś jest coraz bliżej i pozwala sobie na coraz więcej. A David dalej nie może odkryć, kim on jest. Powiem, że mnie też ciekawość zżera, kto się kryje za tym pseudonimem. Czy jest to ktoś bliski Redfernowi?

Oczywiście nie zabrakło Siewiaszczyka i Bandita (zwanego też Bambi). Lubię ich relację. Taka męska, szorstka przyjaźń, gdzie jest dużo troski, niezręczności i zamartwiania się jeden o drugiego. Coraz częściej towarzyszy im Wanda, przyjaciółka dziadka.

W tej serii bardzo lubię to, że autorka w każdym tomie pokazuje czytelnikom nową lokalizację w okolicach Woking. Przybliża ciekawe miejsca. W "Duszach spopielonych" jest to zabytkowy tor wyścigowy w Brooklands. Po tych lekturach mam ochotę na wycieczkę na Wyspy.

Ubolewam tylko nad tym, że kolejne tomy są coraz krótsze. Ja tak lubię grubaski ?

Avatar użytkownika - mag-maggie
mag-maggie
Przeczytane:2023-12-02, Przeczytałam, 52 książki 2023,
Znaki szczególne
Anna Rozenberg0
Okładka ksiązki - Znaki szczególne

Podczas remontu boiska szkolnego w Ripley zostają odnalezione zwłoki nastolatki. Pierwsze oględziny wskazują, że brutalnego morderstwa dokonano ponad dekadę...

Punkty zapalne
Anna Rozenberg0
Okładka ksiązki - Punkty zapalne

Policja w Woking rozpoczyna poszukiwania kilkuletniej Izy Wolańskiej, córki polskiej imigrantki. Pogrążona w rozpaczy matka dziewczynki nie potrafi w żaden...