Dwie kochanki

Nakreślona z epickim nerwem opowieść o gorzkiej polsko-żydowskiej historii, bolesnych rozliczeniach i inicjacji w dorosłość.

Ostatnie lata XX wieku, Prowansja. Pisarz Marcin Cichy zmuszony jest dokonać obrachunku z własnym życiem. Podążając śladami tragicznie zmarłej Maryli-Miriam, swej pierwszej miłości, próbuje równocześnie odnaleźć swoją ścieżkę, którą przed laty zagubił gdzieś między Nowym Sączem, Krakowem i Paryżem. Związek z Agatą, nową kobietą jego życia, rozbudza w nim zarówno nowe nadzieje, jak i stare niepokoje. Oboje muszą stawić czoło przeszłości.

Kolejne podejście Marka Harnego do tajemnic ,,chłopców z lasu" operujących w beskidzkich kniejach w latach II wojny światowej i zaraz po jej zakończeniu. Autor dzieciństwo i wczesną młodość spędził w Nowym Sączu, jego rodzice byli w czasie wojny zaangażowani w AK-owski ruch oporu - wychował się więc w cieniu ,,leśnych" legend, mitów, niedopowiedzeń i półprawd. Krótko mówiąc: wie, o czym pisze. W to, że Marek Harny jest niezłym pisarzem, nie wątpię.
Piotr Kofta

Marek Harny (ur. 1946) urodził się w Zabrzu, wychował w rodzinnym Nowym Sączu. Ukończył Technikum Chemiczne w Krakowie i studia dziennikarskie na Uniwersytecie Warszawskim. Chwytał się różnych zajęć, m.in. przez kilka lat był zatrudniony jako pracownik fizyczny w kombinacie siarkowym w Tarnobrzegu. Później pracował jako dziennikarz. Debiutował w roku 1975 tomem opowiadań ,,Unieś mnie, wielki ptaku", za który otrzymał Nagrodę im. Stanisława Piętaka. Wydał kilka powieści, m.in. ,,Urodzony z wiatru", ,,Lekcja miłości", ,,Samotność wilków", ,,Zdrajca". Jest także autorem trzech książek kryminalno-sensacyjnych o dziennikarzu śledczym Adamie Bukowskim (,,Pismak", ,,Wszyscy grzeszą", ,,W imię zasad"). Mieszka w Krakowie.

Informacje dodatkowe o Dwie kochanki:

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2014-09-09

Kup książkę Dwie kochanki

Dwie kochanki - opinie o książce

Do "Dwóch kochanek" Marka Harnego zabrałam się dość późno, bo czytałam wiele skrajnych opinii na temat tej książki. Po kościach czułam, że to będzie droga przez mękę i w sumie niewiele się pomyliłam. Powyższa książka jest opowieścią o gorzkiej historii polsko - żydowskiej, bolesnych rozliczeniach oraz wkraczaniu w dorosłość. Pod koniec XX wieku, pisarz Marcin Cichy zmuszony jest dokonać obrachunku z własnym życiem. Wyrusza śladami tragicznie zmarłej Maryli - Miriam, która w latach młodości była jego kochanką. Równocześnie próbuje odnaleźć swoją drogę, którą zagubił gdzieś miedzy Nowym Sączem, Krakowem i Paryżem. Główny bohater angażuje się w związek z Agatą, który rozbudza w nim nowe nadzieje oraz stare niepokoje. Przy tym oboje muszą stawić czoło przeszłości. Autorowi nie można odmówić tego, że podjął bardzo ważny temat, o którym wciąż należy dużo mówić. Jednak liczne przeplatanie wątków oraz retrospekcje sprawiają, że ciężej jest się zmierzyć z tą powieścią. Poza tym wciąż odnosiłam wrażenie, że fabuła gdzieś stoi w miejscu i nie dzieje się nic. Moim zdaniem cała historia niepotrzebnie została zaprawiona seksem. Uważam, że mogło być tego nieco mniej (chociaż i tak nie było tego dużo), a książka tylko by na tym zyskała. Być może moja niechęć do "Dwóch kochanek" wynika z tego, że jeszcze nie dojrzałam do tej książki. Jednak nie mogę oprzeć się wrażeniu, że tym razem jest to książka, która w ogóle do mnie nie trafia i trafiać nie będzie. Mnie "Dwie kochanki" zawiodły, chociażby z tego względu, że całą historię można było przedstawić ciekawiej i dużo prościej. Jednak mimo wszystko uważam, że jeżeli interesuje Was tematyka żydowska, warto się z nią zapoznać. Mnie zdziwiło to, jak bardzo można nienawidzić innych ludzi tylko ze względu na religię i/lub rasę - nie mając przy tym sensownych argumentów. Nienawiść na tle rasowym i/lub religijnym często jest odbicem naszych kompleksów i tego z czym sobie nie radzimy. Pamiętajcie, że są książki, których wartość doceniamy mimo to, że nie przypadły nam do gustu. "Dwie kochanki" to jedna z tych powieści, więc nie skreślajcie tej historii zbyt szybko.
Avatar użytkownika - Andzia
Andzia
Przeczytane:2015-02-03, Przeczytałam, 2015,
Zdrajca
Marek Harny0
Okładka ksiązki -  Zdrajca

Zdrajca to historia nie całkiem zwykłego księdza, który wbrew swojej woli został wplątany w lustrację Kościoła. Konrad Halicki, zanim odkrył w sobie powołanie...

Urodzony z wiartu
Marek Harny 0
Okładka ksiązki - Urodzony z wiartu

Drugi poniekąd ? bo po wieloletnim milczeniu ? debiut Marka Harnego. Wyśmienita, dojrzała powieść o człowieku i przekleństwie historii. Osią rozgrywającej...