Dwórki królowej Bony

Wydawnictwo: Literatura
Data wydania: 2018-05-22
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788376725727
Liczba stron: 336

Ocena: 4 (1 głosów)

DWÓRKI KRÓLOWEJ BONY

czyli

,,kosmitki" na Wawelu

Akcja powieści rozgrywa się w roku 1530. Jej bohaterki, jak przystało na przedstawicielki epoki renesansu, znają języki, śpiewają, grają, piszą wiersze i malują, tworząc razem kilkuosobowego Leonarda da Vinci w spódnicy.

Przesada? Być może, ale to jeszcze nic, bowiem owe pannice, zamiast ze spuszczonymi oczami i buzią w ciup czekać, co inni o ich losie postanowią, biorą go w swoje ręce.

Autorka bowiem wyposażyła je w cechy współczesnych dziewczyn: są odważne (z dodatkiem brawury), szczere i bezpośrednie (z odrobiną tupetu), bystre i pomysłowe (dziś powiedzielibyśmy - kreatywne), wierne i lojalne w przyjaźni. To pozwala im stworzyć niezwyciężoną formację, zwaną współcześnie ,,dziewczyńską paczką", a w polecanej książce posługującą się kryptonimem Druhny Jadwigi.

Owo ,,tajne sprzysiężenie" (skład: dziewięć dziewczyn plus jedna tańcząca niedźwiedzica) zajmuje się - poza dworskimi obowiązkami - chronieniem najstarszej córki króla Zygmunta I Jagiellończyka przed niechcianym zamążpójściem. Knują spiski, snują intrygi, alchemików i czarowników na pomoc wzywają, by koronowanych i utytułowanych zalotników wystraszyć lub zniechęcić, bo królewna, jak to w bajkach bywa, kocha zwykłego dworzanina. Słowem ,,stoją na straży miłości".

Romansów zresztą jest w tej książce nie mniej niż intryg, co sprawia, że czyta się ją jednym tchem, poznając przy okazji wiele barwnych i znaczących postaci ,,złotego wieku" polskiej historii.

Kup książkę Dwórki królowej Bony

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Polecana recenzja

Avatar użytkownika - catarina78
catarina78
Przeczytane:2018-07-06, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2018, Mam,
Bona Sforza d’Aragona, królowa Polski i wielka księżna litewska, księżna Rusi, Prus i Mazowsza, księżna Bari i Rossano, spadkobierczyni pretensji do Królestwa Jerozolimy oraz wielu innych pretensji siedziała przed lustrem, ale nie patrzyła w nie.  (…) – Mam, co mieć chciałam – szepnęła. – Czasem tylko, kiedy patrzę na niektóre moje dwórki, zazdroszczę im. Żadna z nich, żeby być sobą, nie musiała zostać królową. Żadna nie musi miłości kupować, ani miłością płacić… Nigdy nie przestanę w głowę zachodzić, skąd w tym polskim kurniku wzięły się takie charakterne ragazze! Faktycznie, dziewczyny są nad wyraz przedsiębiorcze, bystre i kreatywne. Mają cięte języki i nie dają sobie w kaszę dmuchać. Na Wawel przybywa z dalekiej prowincji nastoletnia Agnieszka, która ma zaszczyt zostać kolejną dwórką włoskiej królowej. Nie wie, że wpadnie od razu w ręce sympatycznych dworskich intrygantek. Wezwana została rzekomo po to, by odciągnąć jednego z dworzan od serca zakochanej w nim księżniczki Jadwigi. Dziewczyna powinna już dawno zostać wydana za mąż, najlepiej za następcę jakiegoś europejskiego tronu. W kolejce czekają już przecież kolejne kandydatki do zamążpójścia. Jadwiga tymczasem zakochana jest w bracie Agnieszki i nie zamierza wychodzić za nikogo innego. W odwlekaniu ślubu pomagają jej inteligentne dwórki. Intryga goni tu ...
(czytaj dalej)

Opinie o książce - Dwórki królowej Bony

Inne książki autora
W moim ogrodzie mieszka czarodziej
Kalina Jerzykowska0
Okładka ksiązki - W moim ogrodzie mieszka czarodziej

Zbiór wierszy dla dzieci autorstwa Kaliny Jerzykowskiej. W skład tomiku wchodzą takie wiersze jak: Zakochana sowa, W moim ogrodzie czy też Nad Nilem....

Kantor wymiany liter
Kalina Jerzykowska0
Okładka ksiązki - Kantor wymiany liter

Chcesz wymienić krowę na worek krówek? A może nie wiesz, jak zaadresować list do wujka w Chełmie? Z każdym tego typu problemem możesz przyjść do Kantoru...

Zobacz wszystkie książki tego autora