Dybuk. Między dwoma światami

W setną rocznicę prapremiery Dybuka Trupy Wileńskiej na scenie warszawskiego Teatru Elizeum proponujemy nowe wydanie dwujęzycznego (w wersji polskiej i jidysz) Dybuka Szymona An-skiego, najsłynniejszego dzieła teatru żydowskiego, odpowiednika Dziadów Mickiewicza − oba te utwory porównuje w swoim wstępie prof. Anna Kuligowska-Korzeniewska. Książkę wzbogaca przedmowa dyrektorki Teatru Żydowskiego Gołdy Tencer oraz wkładka ilustracyjna, na którą składają się fotografie ze spektakli, afisze, plakaty. Odnaleziony przed kilkoma tygodniami w Litewskiej Bibliotece Narodowej im Martynasa Mažvydasa plakat z programu teatralnego prapremiery Dybuka Trupy Wileńskiej został opublikowany na froncie okładki części w języku jidysz. Przygotowanie książki wspierały archiwa oraz teatry w Polsce i zagranicą, a także Marek Friedman, prezes Fundacji im. Michała Friedmana, wnuk tłumacza Dybuka na język polski.

Współwydawcami książki są Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich − Centrum Kultury Jidysz oraz Fundacja Shalom.

Informacje dodatkowe o Dybuk. Między dwoma światami:

Wydawnictwo: b.d
Data wydania: 2020-09-25
ISBN: 978-83-60699-45-4
Tytuł oryginału: Cwiszn cwej weltyn
Język oryginału: jidisz
Tłumaczenie: Michał Friedman
Ilustracje:wkładka ilustracyjna - 32 s

Tagi: teatr sztuka teatr żydowski Dybuk Lwów

Kup książkę Dybuk. Między dwoma światami

Dybuk. Między dwoma światami - opinie o książce