Dylemat

Data wydania: 2020-03-11
Tytuł oryginału: The Dilemma
Język oryginału: Angielski
Tłumaczenie: Magdalena Słysz

Jak daleko się posuniesz, by zapewnić osobie, którą kochasz, kilka dodatkowych godzin szczęścia?

Czterdzieste urodziny Livii zapowiadają się wyjątkowo hucznie, o wiele bardziej spektakularnie, niż mogłoby wyglądać jej wesele, którego zresztą nigdy nie miała…

Na przyjęciu zjawią się wszyscy, na których jej zależy, za wyjątkiem córki, Marnie, która studiuje zagranicą. I chociaż Livia kocha Marnie, skrycie cieszy się, że jej nie będzie. Gdy tylko przyjęcie się skończy, Livia zamierza wyjawić swojemu mężowi, Adamowi, sekret dotyczący Marnie. Na razie jednak chce cieszyć się szczęśliwymi chwilami z rodziną...

Kup książkę Dylemat

Opinie o książce - Dylemat

Avatar użytkownika - bookmoodpl
bookmoodpl
Przeczytane:2020-05-15, Przeczytałam, Mam,

Wczoraj skończyłam najnowsza książkę B.A. Paris „Dylemat” i mogę Wam śmiało napisać, że ta książka, jak dla mnie była bardzo fajna :) Byłam nią miło zaskoczona, ponieważ dużo osób pisało, że nudna i słaba, nie wiem dlaczego. Jest to czwarta książka autorki i mam nadzieje, że nie ostatnia. Co prawda nie było wielkiego napięcia czy intrygi, ale przez większość książki czułam coś niepokojącego. Po jakimś czasie domyśliłam się zakończenia i pewnych wydarzeń, ale to chyba wszyscy zauważyli. Nie było wielkiego wow, tylko spokojne zakończenie :) Tak samo, według mnie nie był to jakiś thriller psychologiczny czy dramat. Tylko książka obyczajowa z wątkiem thrillera ? Albo delikatny thriller ? No ciężko nazwać mi ten gatunek :) Autorka miała fajny pomysł na fabułę, pod względem jak ją rozbudowała. Nie spodziewałam się że takie jedno wydarzenie można rozwinąć aż na 350 stron 😃 Wbrew pozorom taka domyślna fabuła, a mimo to nie mogłam się doczekać co będzie dalej. Lubię styl autorki i na pewno sięgnę po kolejne książki.
Nie wspomniałam nic o czym jest ta książka :) Ale to zabieg celowy, abyście mieli jeszcze większą niespodziankę.

"Dylemat" to najnowsza powieść bardzo popularnej ostatnimi czasy pisarki B.A. Paris. Paris zadebiutowała świetnym thrillerem "Za zamkniętymi drzwiami", który podbił serca krytyków i milionów czytelników. Swój sukces powtórzyła również z powieścią "Na skraju załamania", ale niestety "Pozwól mi wrócić" była przyjęta już bardziej krytycznie. Czy "Dylemat" powtórzy sukces debiutu?
Głównymi bohaterami powieści są Adam i Livia. Jest to dojrzałe małżeństwo, które posiada pełnoletnie już dzieci. Początki ich małżeńskiej drogi nie były łatwe, ale teraz wydają się być bardzo zgodną i dobraną parą, która się wspiera i nie ma przed sobą tajemnic. Ale czy na pewno?
Szybki i skromny ślub oraz odrzucenie ze strony rodziców po tym jak zaszła w nieplanowaną ciążę jest powodem dla którego Livia chce zrealizować swoje marzenie z młodzieńczych lat o hucznej imprezie. Tą imprezą mają być jej 40 urodziny, które planowała od prawie 20 lat. To właśnie wokół tej imprezy toczy się główna akcja powieści.
Zdecydowana większość powieści rozgrywa się w ciągu dwóch dni - dnia poprzedzającego i dnia imprezy. Całą historię poznajemy naprzemiennie z dwóch perspektyw - Adama i Livii. Takie zbudowanie fabuły bardzo mi się podoba, ponieważ możemy poznać i spróbować zrozumieć motywy postępowania, którymi się kierowali główni bohaterowie. W jej poprzednich powieściach: "Za zamkniętymi drzwiami" i "Na skraju załamania" brakowało mi pokazania tej drugiej perspektywy.
Pomimo tego, że akcja książki nie rozgrywa się dynamicznie to mnie bardzo zaciekawiła i wciągnęła. Autorka stosuje bardzo ciekawy zabieg przedstawiając na wstępie powieści fragment z końcowej jej części. To sprawia, że fabuła wciąga i zaciekawia już od pierwszej strony. W tej powieści autorka bardzo skupiła się na emocjach bohaterów, pokazała ich wewnętrzne rozdarcie i dylematy przed którymi zostali postawieni.
Książka jest napisana bardzo lekko, czyta się ją z taką przyjemnością, że ciężko się oderwać. Jednak nie zaliczyłabym jej do gatunku thrillera, jak jest reklamowana. Dla mnie jest to bardziej dramat, co nie zmienia faktu, że powieść mi się podobała i z wielką niecierpliwością będę czekać na kolejne książki tej autorki.

Moje pierwsze spotkanie z autorką i od razu udane. Wiem, że jest to książka trochę nie w jej stylu, ale podchodząc do niej całkowicie bez oczekiwań, okazuje się, że to bardzo dobra powieść! Nie jest to thriller psychologiczny, a obyczajówka lub dramat i to z tych bardziej wartościowych.

Właściwa akcja w książce dzieje się w przeciągu dwóch dni, to może się wydawać mało, ale całość jest tak skonstruowana, że ten czas jest wystarczający, żeby pokazać nam kruchość życia. Powieść jest emocjonalna, uczuciowa, taka realna i pełna smutku. To książka o ludziach, którzy muszą dokonać wyboru między wiedzą i zranieniem, a ukryciem prawdy i pozornym spokojem. Nie spodziewajcie się jakiejś zawrotnej akcji, bo jej tu po prostu nie ma. Wydarzenia następują po sobie, w sposób powolny, ale przedstawione zostały tak, że nie wiadomo kiedy i docieramy do podziękowań.

Jestem pod dużym, pozytywnym wrażeniem i na pewno ta lektura zapisze się gdzieś w moim umyśle. Będę ją polecać, ale ważne jest tutaj nasze nastawienie. Według mnie warto sięgnąć po tę powieść.

Miałam już przyjemność czytać kilka książek autorki, dlatego czekałam na premierę „Dylematu”. Po przeczytaniu kilkunastu stron byłam właściwie uzależniona od tej książki. Nie przeszkadzało mi to, że nie ma w niej zbyt wiele akcji, bo mimo tego nie brakowało w niej napięcia i naprawdę bardzo dobrze mi się ją czytało. Niejednokrotnie Paris zmusiła mnie do zastanowienia się nad tym, co sama bym zrobiła gdybym znalazła się w podobnej sytuacji co bohaterowie, przyciągając tym samym jeszcze bardziej moją uwagę. Historia opowiedziana jest z perspektywy męża i żony, dzięki czemu mogłam poznać myśli, obawy czy uczucia obojga, które poniekąd miały wpływ i na to co ja odczuwałam czytając książkę. Dodatkowo stopniowo odkrywane tajemnice nie pozwoliły mi się oderwać od lektury, co stanowiło kolejny plus. I chociaż „Dylemat” nie jest dla mnie najlepszą książką autorki, to i tak jestem bardzo zadowolona z lektury. Polecam!

Mąż i żona. Ze swoimi decyzjami i sekretami. A wszystkie ujrzą światło dzienne już za kilka godzin.

Po “Dylemat” sięgnęłam niedługo przed pójściem spać. A przynajmniej tak mi się wówczas wydawało. W rzeczywistości książka zaintrygowała mnie na tyle, że nie miałam chęci odłożyć jej przez kilka kolejnych godzin. Choć daleko jej do klasycznego thrillera, to temat jest tak interesujący i tak lekko przekazany, że jej lektura sprawia czystą przyjemność.

Nowa powieść Paris wywołuje uczucie zaciekawienia już od pierwszych stron. Autorka daje czytelnikowi do zrozumienia, że główni bohaterzy mają swoje sekrety i wcale nie spieszy się z ich ujawnieniem. Taki zabieg sprawił, że cały czas podążałam za nią z uwagą i skupieniem, usiłując zrozumieć, co miała na myśli. I nawet, kiedy już się dowiedziałam, to nie zmniejszyło ani trochę mojej sympatii dla tej książki. Bo potem akcja przeszła na zupełnie inny tor.

Choć zupełnie nie mogłam się tego spodziewać, nowa powieść Paris wywołała we mnie duże wzruszenie. Rozwój książkowych wydarzeń doprowadził do momentu, kiedy poczułam smutek i melancholię. Bardzo przykro zrobiło mi się z powodu tego, co spotkało bohaterów, a muszę Wam powiedzieć, że autorka wcale ich nie oszczędziła. Z „Dylematu” zrobił się wielki dramat, a z takim nie miałam do czynienia już dawno.

Zazwyczaj chętnie mówię o swoim niezadowoleniu, kiedy thriller okazuje się thrillerem nie być. Nie jestem pewna, jak dokładnie było tutaj i czy rzeczywiście nad tymi kwestiami warto debatować. Nawet jeśli nie znalazłam bowiem wszystkich elementów, których obecności można by się było w takiej mroczniejszej historii spodziewać, to i tak książka zrobiła na mnie wielkie wrażenie. Dawno już podczas lektury nie poczułam tak mocnych emocji. I okazuje się, że to wystarczy. Nie trzeba mi więcej napięcia, jeśli mam szansę zastąpić je głębszą refleksją i pewną uczuciowością, które sprawiają, że i łezka w oku może się pojawić.

Mimo że „Dylemat” opowiada o rzeczach niełatwych i nieprzyjemnych, to czyta się go zaskakująco dobrze. Paris ma świetny styl i z tym stwierdzeniem nawet nie wypada dyskutować. Potrafi zaciekawić czytelnika i zatrzymać go przy lekturze. Nie tylko za sprawą tematu, ale także lekkiego pióra. Autorka pisze przyjemnie, narracja prowadzona jest subtelnie, całość wypada niezwykle zgrabnie. Szczególnie przy takim podziale rozdziałów między dwoje bohaterów.

„Dylemat” to także świetne charakterystyki postaci i możliwość przekonania się, jak ludzie reagują w ekstremalnych sytuacjach. Ani razu nie czułam, by ta historia była nieprawdopodobna czy naciągana. Nie, właśnie takich reakcji i emocji się spodziewałam i na takich bohaterów liczyłam. Pierwszoosobowa narracja pozwala dodatkowo zrozumieć motywacje i decyzje przez nich podjęte. Śledząc kolejne rozdziały odnosimy wrażenie, jakbyśmy poznawali strony osobistego dziennika.

Nowa powieść Paris zrobiła na mnie wyjątkowe wrażenie. Do tej pory uważałam, że na największe uznanie zasługuje jej debiut- „Za zamkniętymi drzwiami”, ale teraz się waham, która z tych książek tak naprawdę jest lepsza. Obydwie Wam szczerze polecam.

Avatar użytkownika - czyczytasz
czyczytasz
Przeczytane:2020-03-22, Ocena: 5, Przeczytałam,

B.A. Paris to autorka, dla której zawsze znajdzie się miejsce w mojej biblioteczce. Wszyscy wielbiciele pisarki muszą przygotować się jednak na niemałe zaskoczenie - najnowsza książka pod tytułem "Dylemat" to zupełnie inna lektura niż poprzednie. Pełna napięcia, uczuć i głęboko skrywanych emocji, bardzo silnie działa na wrażliwość czytelnika. Historia Adama, Livii oraz ich dzieci to opowieść o rodzinie, która zostanie wystawiona na najtrudniejsza próbę. Autorka skupia się na aspektach psychologiczny i emocjach jakie kierują bohaterami i prezentuje nam świat widziany ich oczami. Fabuła przedstawiana jest naprzemiennie z perspektywy Livii i Adama i wprowadza nas w historię ich małżeństw oraz pozwala poznać obecną sytuację. Każde z nich skrywa własny sekret, którego wyjawienie może być ciosem dla drugiej osoby. Nie znajdziemy tutaj licznych zwrotów akcji, szalonego mordercy czy dreszczyku emocji ale z pewnością odnajdziemy wciągającą i zaskakująca lekturę, ktora wzbudzi mnóstwo uczuć. Nie podejrzewałam, że książka aż tak bardzo przypadnie mi do gustu i jestem bardzo pozytywnie zaskoczona przedstawioną w niej historią. Kłamstwa, intrygi i zdrada mieszają się z bezgraniczną miłością, pragnieniem szczęścia i zaufaniem, tworząc lekturę, która wciąga i daje do myślenia. A teraz odpowiedzmy sobie na pytanie: do czego jesteś zdolny, by zapewnić osobie, którą kochasz, kilka dodatkowych godzin szczęścia?

Na skraju załamania
B.A. Paris0
Okładka ksiązki - Na skraju załamania

Wszystko zaczęło się tamtej nocy. W lesie. Cass Anderson nie zatrzymała się, by sprawdzić, czy siedząca w zaparkowanym na leśnej drodze samochodzie...

Na skraju załamania. Audiobook
B.A. Paris0
Okładka ksiązki - Na skraju załamania. Audiobook

DESZCZOWA NOC, GŁUCHE TELEFONY I TO OKROPNE POCZUCIE WINY... Wszystko zaczęło się tamtej nocy. W lesie. Cass Anderson nie zatrzymała się, by sprawdzić...

Na Jowisza! Uzupełniam Jeżycjadę
Małgorzata Musierowicz, Emilia Kiereś