Okładka książki - Dzieci Ireny Sendlerowej

Wydawnictwo: Muza
Data wydania: 2009-09-09
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
Dodał/a książkę: Autor X

Tom, który przedstawiamy Czytelnikom, jest pierwszą książką o Irenie Sendlerowej. Jej biografia jest piękna i heroiczna, budująca i przejmująca. Książka Anny Mieszkowskiej dokładnie i szczegółowo pokazuje dzieła i czyny, prace i dnie, ujawnia niezwykły format moralny tej wspaniałej postaci. Tylko ktoś najwyższej ludzkiej klasy mógł dokonać czegoś tak ogromnego, jak uratowanie w czasie Zagłady 2500 żydowskich dzieci.

Irena Sendlerowa stała się w ostatnich latach osobą publiczną, o której mówi się w artykułach i w audycjach radiowych, o której opowiada się w dokumentalnych filmach. Już teraz jest symbolem heroizmu oraz poświęcenia i wszelkie po temu ma dane, by stać się symbolem dobrych, przyjacielskich stosunków łączących społeczność polską ze społecznością żydowską.

Kup książkę Dzieci Ireny Sendlerowej

Avatar użytkownika - mrowka
mrowka
Na podstawie książki Anny Mieszkowskiej „Matka dzieci Holocaustu” John Kent Harrison wyreżyserował film „Dzieci Ireny Sendlerowej” z Anną Paquin w roli głównej. Wydane przez Muzę „Dzieci Ireny Sendlerowej” to wznowienie wcześniejszej publikacji, wzbogacone o rozdział „Życie po książce”. To z pewnością ukłon w stronę tych czytelników, którzy na fali zainteresowania filmem (i samą jego bohaterką) zechcą uzupełnić swoją wiedzę o Irenie Sendlerowej. Inną grupą odbiorców tej pozycji będą ci, którzy poszukują jednostkowych opowieści o czasach drugiej wojny światowej, prywatnych doświadczeń z czasów Zagłady – zarówno pierwsi jak i drudzy czytelnicy powinni z „Dzieci Ireny Sendlerowej” uczynić lekturę obowiązkową.   O samej pozycji pisze Anna Mieszkowska tak: „W jaki sposób ta kobieta mogła przyczynić się do uratowania dwa razy większej [niż Oskar Schindler] liczby ludzi, i to dzieci? Ta książka jest próbą odpowiedzi na to pytanie. Także na inne, które wypada zadać: Kim była Irena Sendlerowa wcześniej, zanim w tragicznych dniach, miesiącach, latach drugiej wojny światowej została siostrą Jolantą?”.   Cała historia rozpoczyna się – zgodnie zresztą z życzeniem Ireny Sendlerowej – od opisu nietypowego zdarzenia: przenikliwości i pracy czterech amerykańskich uczennic, ...

Opinie o książce - Dzieci Ireny Sendlerowej

Avatar użytkownika - ewelinah
ewelinah
Przeczytane:2016-10-22, Ocena: 6, Przeczytałam, 26 książek 2016,
Bardzo interesująca książka przedstawiająca całe życie Ireny Sendlerowej. Jej wspomnienia oraz wspomnienia ludzi którzy ją poznali.
Znałam wcześniej "Listę Schindlera", to o Irenie Sendler usłyszałam może rok temu, gdy natrafiłam na film fabularny o niej. Była to osoba, która podczas II wojny światowej ratowała żydowskie dzieci i pomagała im w uzyskaniu nowej tożsamości i rodziny. Wprawdzie po książce spodziewałam się trochę czegoś innego. Myślałam, że będzie bardziej opisywać zdarzenia z filmu. Mimo to nie zawiodłam się na niej. Przedstawiono tu całe życie bohaterki opisane to przez nią, to przez osoby mające z nią styczność. I powiem, że jest to całkiem ciekawa lektura.
Avatar użytkownika - adreswyobraznia
adreswyobraznia
Przeczytane:2015-04-03, Ocena: 3, Przeczytałam, 26 książek 2015,
Dla tych, którzy nigdy nie słyszeli o Irenie Sendlerowej - była ona głównym trybem w machinie, która uratowała ok. 2500 dzieci i dorosłych Żydów z warszawskiego getta. Organizowała ich ucieczkę, załatwiała właściwe papiery, przemycała do kolejnych mieszkań i rodzin. W czasie kiedy za podanie szklanki wody Żydowi groziła śmierć. Już te kilka zdań mrozi krew w żyłach. O dziwo, osoba Ireny Sendlerowej stała się znana współczesnemu światu za sprawą kilku amerykańskich uczennic, które zainteresowały się jej życiorysem. Powstała o niej książka, film, została uhonorowana wieloma nagrodami, była nominowana nawet do pokojowej Nagrody Nobla. Sama pani Irena powiedziała, że nie rozmawia o wojnie z osobami, które jej nie doświadczyły. Widać, że wspomnienia sporo ją kosztują. W książce bardzo wiele miejsca jest poświęcone współpracownikom, ciągle wymieniane są kolejne osoby, bez których wyprowadzanie dzieci z getta byłoby niemożliwe. Dlatego trudno ocenić książkę. Jest ona przede wszystkim dokumentem. Gąszcz nazwisk, miejsc, zdarzeń - wszystko to, aby o nikim nie zapomnieć. Wyobrażam sobie, jak ważne musiało być dla pani Ireny opublikowanie każdej znanej jej cząstki sieci ratującej Żydów. Jednak dla zwykłych czytelników, takich jak ja, wprowadza to zamęt. Bo przecież najlepiej oddziałują na nas emocjonalne, plastyczne opisy, nie suche fakty. Dla przykładu, przytoczę Wam moje wspomnienie sprzed dobrych kilku lat związane ze zwiedzaniem Muzeum Powstania Warszawskiego. Spędziliśmy tam cały dzień. Przewodnik przekazywał dużo informacji (większość pewnie bardzo wstrząsających), a jednak największe wrażenie zrobiły na nas kanały. W muzeum jest taki kilkunastometrowy odcinek, mający obrazować, jak wyglądało ukrywanie się Warszawiaków w kanałach. Przewodnik najpierw o nich opowiedział, a później zapytał, kto jest chętny przejść się po nich. Oczywiście cała klasa musiała spróbować i po kolei przeciskaliśmy się przez te wąskie i niskie kanały. Gdy wyszliśmy, przewodnik zgasił w nich światło i powiedział "a teraz zobaczcie jak to było naprawdę". Po ciemku, wśród dosłownie dwóch rozgałęzień czy skrzyżowań już nikt z klasy nie czuł się tak pewnie. Posłuchaliśmy później jeszcze o tym, że uciekinierom towarzyszył stale strach, szczury, chłód. Pamiętam to do dziś, choć minęło już wiele lat od tego wydarzenia. Dlatego czym innym jest dla mnie opinia o samej historii Ireny Sendlerowej - która niewątpliwa była bohaterką, a w istnym piekle zachowała człowieczeństwo i niosła niezmordowanie pomoc potrzebującym, a czym innym ocena książki. Mam nadzieję, że opowieść o niej doczeka się kiedyś bardziej "fabularnej wersji".
Avatar użytkownika - Danka45
Danka45
Przeczytane:2013-02-20, Ocena: 6, Przeczytałam,
Bardzoc iekawa ksiażka o wspaniałej , kobiecie, ludziach , którzy ryzykowali życie aby ratować dzieci w czasie wojny .
Avatar użytkownika - halina-k
halina-k
Przeczytane:2011-02-01, Ocena: 6, Przeczytałam, Książki na długie wieczory, Mam,
Niezwykła opowieść o niezwykłej kobiecie, jej heroizmie.
Avatar użytkownika -

Przeczytane:, 26 książek-2013, Mam,
"Dzieci Ireny Sendlerowej" to tak naprawdę moja pierwsza, porządna, wojenna lektura. Książka ta uświadomiła mi, że kiedyś honor i dobro drugiego człowieka były dla większości ludzi priorytetami. Owych priorytetów tak bardzo dzisiejszym ludziom brakuje. I choć pozycja ta ma charakter dokumentu, uczy nas także czegoś. Uczy, jak trudny był okres Holocaustu, że nie przeżywszy go, tak naprawdę nie jesteśmy w stanie go pojąć, nawet gdybyśmy najbardziej w świecie tego pragnęli.
Matka dzieci Holocaustu. Historia Ireny Sendlerowej
Anna Mieszkowska0
Okładka ksiązki - Matka dzieci Holocaustu. Historia Ireny Sendlerowej

Pierwsza książka o Irenie Sendlerowej. Jej biografia jest piękna i heroiczna, budująca i przejmująca. Książka Anny Mieszkowskiej dokładnie i szczegółowo...

Ja, kabareciarz. Marian Hemar. Od Lwowa do Londynu
Anna Mieszkowska0
Okładka ksiązki - Ja, kabareciarz. Marian Hemar. Od Lwowa do Londynu

Marian Hemar (1901-1972), autor wierszy, piosenek, skeczy i sztuk dramatycznych, także reżyser, dyrektor teatru. Urodzony we Lwowie, mieszkał w przedwojennej...