Dzieci Norwegii. O państwie (nad)opiekuńczym

Wydawnictwo: Czarne
Data wydania: 2020-03-11
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 9788380499874
Liczba stron: 240

Ocena: 4.33 (6 głosów)
Inne wydania:

Choć pięciomilionowa Norwegia przyciąga Polaków wysokimi zarobkami i poziomem życia, na idealnym obrazie tego kraju jest rysa. Barnevernet - instytucja siejąca postrach, przed którą imigranci z Europy Wschodniej ostrzegają się na forach internetowych: zabiera dzieci, rozdziela rodziny, posądza rodziców o niestabilność psychiczną, podburza małoletnich do zeznawania przeciwko bliskim.

Czy jednak na pewno wszystko jest czarno-białe? Jaki związek z Barnevernet miał Anders Breivik? I dlaczego detektyw Rutkowski w norweskiej prasie nazywany jest Rambo? Maciej Czarnecki przedstawia obie strony medalu, zamiast czerni i bieli ukazując całą gamę szarości i oddając głos norweskim pracownikom społecznym, rodzicom zastępczym, ekspertom. Przede wszystkim jednak słucha uważnie i dokumentuje dzieje rodziców i odebranych dzieci. Jego książka to wstrząsający reportaż o tym, jak cienka potrafi być granica między rajem a piekłem.

Tagi: Biografie i literatura faktu

Kup książkę Dzieci Norwegii. O państwie (nad)opiekuńczym

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Dzieci Norwegii. O państwie (nad)opiekuńczym

Cieszę się, że ta pozycja trafiła w moje ręce. Lubie historie z życia wzięte, a tutaj mamy autentyczne relacje dorosłych osób, które zostały adoptowane. Niejednokrotnie rozdzielono ich z rodzeństwem, więc ciekawiło mnie, czy byli w stanie odnaleźć braci i siostry, czy udało im się nadrobić stracony czas i nawiązać relacje z biologiczną rodziną. 
Co prawda wiele opowieści powiela ten sam schemat, bo rodzice biologiczni zrzekali się praw do dzieci, albo mama umarła, a ojciec czy też jej partner nie przejawiał zainteresowanie potomstwem. dzieci trafiały do nierzadko starszych wiekiem rodziców zastępczych, ale w wielu przypadkach odczuwały swoją inność i brakowało im poczucia przynależności. Niejednokrotnie na wyjawienie prawdy o swoim pochodzeniu dorośli bohaterowie reagowali złością, żalem. Budujące, że udało im się odszukać rodzeństwo, i często zyskali oni dodatkowe wsparcie, zaprzyjaźnili się. 
Dodatkowym atutem jest udostępnienie przez bohaterów fotografii z rodzinnego archiwum, podzielenie się fajnymi wspomnieniami o dobrych zastępczych rodzicach. Widać, że kwestia poznania własnych korzeni zawsze nurtuje dzieci adopcyjne. poszczególne opowieści poruszają czytelnika, stanowią niezwykłe świadectwo, dają też wgląd w funkcjonowanie machiny adopcyjnej i domów dziecka za czasów Peerelu.
Muszę powiedzieć, że Anna Kamińska nie zawiodła mnie i tym razem, gdyż z empatią, wyczuciem i zaangażowaniem przedstawia koleje losu swoich rozmówców. Polecam bo warto.

Link do opinii
Avatar użytkownika - MagdaMc
MagdaMc
Przeczytane:2019-02-12, Ocena: 4, Przeczytałem,

Bardzo wciągający reportaż o owianym złą sławą norweskim urzędzie Barnevernet - tym, przed którym ostrzega się wyjeżdżających do Norwegii Polaków. To zapewne niezły reportaż, skupiający się na opowieściach Polaków z różnymi doświadczeniami z tegoż urzędu (tymi negatywnymi jak i - uwaga - pozytywnymi). Autor jednak sięga trochę głębiej, starając się jak najbardziej obiektywnie opisac działalność norweskiej opieki społecznej.
To, co ja, entuzjastka Norwegii, znalazłam w tej książce, to niezwykle ciekawe uwagi o różnicach (kulturowych, historycznych, społecznych, ekonomicznych) które sprawiają, że mentalność polska i norweska to na pierwszy rzut oka dwa różne światy..

Link do opinii
Avatar użytkownika - AlaniemaKota
AlaniemaKota
Przeczytane:2016-12-23, Ocena: 5, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - elfijka
elfijka
Przeczytane:2016-12-04, Ocena: 3, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - gertruda25
gertruda25
Przeczytane:2016-11-10, Przeczytałam,
Inne książki autora
Skandynawia HALAL. Islam w krainie białych nocy
Maciej Czarnecki0
Okładka ksiązki - Skandynawia HALAL. Islam w krainie białych nocy

Feministki w hidżabie, muzułmańska społeczność LGBT, drużyna piłkarska uchodźców z Kurdystanu, która awansowała do szwedzkiej ekstraklasy...

Dzieci Norwegii. O państwie (nad)opiekuńczym
Maciej Czarnecki0
Okładka ksiązki - Dzieci Norwegii. O państwie (nad)opiekuńczym

Choć pięciomilionowa Norwegia przyciąga Polaków wysokimi zarobkami i poziomem życia, na idealnym obrazie tego kraju jest rysa. Barnevernet –...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Nie wiesz o mnie wszystkiego
Joanna Jagiełło
Nie wiesz o mnie wszystkiego
Powrót na Zaginiony Kontynent
Przemysław Hytroś
Powrót na Zaginiony Kontynent
Retorsja
Tomasz Brewczyński
Retorsja
Kufer tajemnic
Anna Bichalska
Kufer tajemnic
150 wesel i grób
Magdalena Kubasiewicz
150 wesel i grób
Riku i królestwo bieli
Randy Taguchi
Riku i królestwo bieli
Król Pik
Monika Godlewska (I)
Król Pik
Nocny ekspres
Karin Erlandsson
Nocny ekspres
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy