Dzieci Norwegii. O państwie (nad)opiekuńczym

Ocena: 4.33 (6 głosów)
Inne wydania:

Choć pięciomilionowa Norwegia przyciąga Polaków wysokimi zarobkami i poziomem życia, na idealnym obrazie tego kraju jest rysa. Barnevernet - instytucja siejąca postrach, przed którą imigranci z Europy Wschodniej ostrzegają się na forach internetowych: zabiera dzieci, rozdziela rodziny, posądza rodziców o niestabilność psychiczną, podburza małoletnich do zeznawania przeciwko bliskim.

Czy jednak na pewno wszystko jest czarno-białe? Jaki związek z Barnevernet miał Anders Breivik? I dlaczego detektyw Rutkowski w norweskiej prasie nazywany jest Rambo? Maciej Czarnecki przedstawia obie strony medalu, zamiast czerni i bieli ukazując całą gamę szarości i oddając głos norweskim pracownikom społecznym, rodzicom zastępczym, ekspertom. Przede wszystkim jednak słucha uważnie i dokumentuje dzieje rodziców i odebranych dzieci. Jego książka to wstrząsający reportaż o tym, jak cienka potrafi być granica między rajem a piekłem.

Informacje dodatkowe o Dzieci Norwegii. O państwie (nad)opiekuńczym:

Wydawnictwo: Czarne
Data wydania: 2020-03-11
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 9788380499874
Liczba stron: 240

Tagi: Biografie i literatura faktu

więcej

Kup książkę Dzieci Norwegii. O państwie (nad)opiekuńczym

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Dzieci Norwegii. O państwie (nad)opiekuńczym - opinie o książce

Cieszę się, że ta pozycja trafiła w moje ręce. Lubie historie z życia wzięte, a tutaj mamy autentyczne relacje dorosłych osób, które zostały adoptowane. Niejednokrotnie rozdzielono ich z rodzeństwem, więc ciekawiło mnie, czy byli w stanie odnaleźć braci i siostry, czy udało im się nadrobić stracony czas i nawiązać relacje z biologiczną rodziną. 
Co prawda wiele opowieści powiela ten sam schemat, bo rodzice biologiczni zrzekali się praw do dzieci, albo mama umarła, a ojciec czy też jej partner nie przejawiał zainteresowanie potomstwem. dzieci trafiały do nierzadko starszych wiekiem rodziców zastępczych, ale w wielu przypadkach odczuwały swoją inność i brakowało im poczucia przynależności. Niejednokrotnie na wyjawienie prawdy o swoim pochodzeniu dorośli bohaterowie reagowali złością, żalem. Budujące, że udało im się odszukać rodzeństwo, i często zyskali oni dodatkowe wsparcie, zaprzyjaźnili się. 
Dodatkowym atutem jest udostępnienie przez bohaterów fotografii z rodzinnego archiwum, podzielenie się fajnymi wspomnieniami o dobrych zastępczych rodzicach. Widać, że kwestia poznania własnych korzeni zawsze nurtuje dzieci adopcyjne. poszczególne opowieści poruszają czytelnika, stanowią niezwykłe świadectwo, dają też wgląd w funkcjonowanie machiny adopcyjnej i domów dziecka za czasów Peerelu.
Muszę powiedzieć, że Anna Kamińska nie zawiodła mnie i tym razem, gdyż z empatią, wyczuciem i zaangażowaniem przedstawia koleje losu swoich rozmówców. Polecam bo warto.

Link do opinii
Avatar użytkownika - MagdaMc
MagdaMc
Przeczytane:2019-02-12, Ocena: 4, Przeczytałem,

Bardzo wciągający reportaż o owianym złą sławą norweskim urzędzie Barnevernet - tym, przed którym ostrzega się wyjeżdżających do Norwegii Polaków. To zapewne niezły reportaż, skupiający się na opowieściach Polaków z różnymi doświadczeniami z tegoż urzędu (tymi negatywnymi jak i - uwaga - pozytywnymi). Autor jednak sięga trochę głębiej, starając się jak najbardziej obiektywnie opisac działalność norweskiej opieki społecznej.
To, co ja, entuzjastka Norwegii, znalazłam w tej książce, to niezwykle ciekawe uwagi o różnicach (kulturowych, historycznych, społecznych, ekonomicznych) które sprawiają, że mentalność polska i norweska to na pierwszy rzut oka dwa różne światy..

Link do opinii
Avatar użytkownika - AlaniemaKota
AlaniemaKota
Przeczytane:2016-12-23, Ocena: 5, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - elfijka
elfijka
Przeczytane:2016-12-04, Ocena: 3, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - gertruda25
gertruda25
Przeczytane:2016-11-10, Przeczytałam,
Inne książki autora
Dzieci Norwegii. O państwie (nad)opiekuńczym
Maciej Czarnecki0
Okładka ksiązki - Dzieci Norwegii. O państwie (nad)opiekuńczym

Choć pięciomilionowa Norwegia przyciąga Polaków wysokimi zarobkami i poziomem życia, na idealnym obrazie tego kraju jest rysa. Barnevernet –...

Skandynawia HALAL. Islam w krainie białych nocy
Maciej Czarnecki0
Okładka ksiązki - Skandynawia HALAL. Islam w krainie białych nocy

Feministki w hidżabie, muzułmańska społeczność LGBT, drużyna piłkarska uchodźców z Kurdystanu, która awansowała do szwedzkiej ekstraklasy...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
The Paper Dolls
Natalia Grzegrzółka
The Paper Dolls
Słowa wdzięczności
Anna H. Niemczynow
Słowa wdzięczności
Zranione serca
Urszula Gajdowska
Zranione serca
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy