Dzieci rewolucji przemys這wej

Data wydania: 2019-06-05
Kategoria: Historyczne
ISBN: 978-83-240-5716-0

Ocena: 5.5 (2 g這s闚)

Dzieci. Nie maj prawa g這su. Nie maj wyboru. Doro郵i posy豉j je do najci篹szych prac. Nikogo to nie dziwi.

W kominie jest ciemno, duszno i gor帷o. George jest ma造, a tylko takie dzieci mog pracowa jako czy軼iciele kominów. Pod sob ma czarn otch豉. Zapiera si go造mi pi皻ami o ceg造. Pe透nie w gór. Do 鈍iat豉. Wyci庵a r瘯 ze skrobaczk… Nagle wszystko znika. Nie s造szy w豉snego krzyku. Nie s造szy g逝chego odg這su, z którym jego cia這 uderza o palenisko.

ㄊsa Patience pcha swój wózek kopalnianym tunelem. Dziewczynka boi si bicia, a daje rad szybko przesuwa wagonik z w璕lem, tylko je郵i wci郾ie w niego obie r璚e i czubek g這wy. W這sy wytar造 si tam zupe軟ie i zosta豉 tylko go豉 skóra. O鄉ioletni William ju czeka przy swoich drzwiczkach. Przepu軼i wózek i zamknie je najszybciej, jak potrafi. W tych prymitywnych warunkach wentylacja jest kluczowa. Inaczej truj帷e gazy zabij wszystkich w kopalni. Po pracy b璠zie chcia wróci na gór. Zab陰dzi.

安iat, jaki znamy, wymy郵ili wizjonerzy, in篡nierowie, genialni naukowcy. Ale zbudowa造 go ma貫 dzieci. Od Londynu, przez pe軟 fabryk ód, a po ludne miasta Indii maluchom odbierano dzieci雟two, szans na edukacj i normalny dom. Ich praca by豉 tania, a utrata zdrowia i 篡cia – akceptowalna.

Katarzyna Nowak, laureatka konkursu „Ksi捫ka historyczna nie musi by nudna” pod patronatem prof. Normana Daviesa, przenosi nas do czasów, gdy 篡cie dziecka by這 warte tyle, ile przemys這wiec by gotów zap豉ci za jego prac. Bardzo niedu穎. Dzia這 si to w Anglii. Dzia這 si w Polsce. I dzi, cho nie chcemy o tym s逝cha, dzieje si nadal w wielu miejscach 鈍iata. By mo瞠 tak瞠 korzystasz z pracy ich r彗.

Tagi: historyczne rewolucja przemys這wa

Kup ksi捫k Dzieci rewolucji przemys這wej

Zobacz tak瞠

Opinie o ksi捫ce - Dzieci rewolucji przemys這wej

Dzieci - wyczekiwane, kochane, ho逝bione, z dum prowadzone pierwszy raz do szko造, taki obraz dzieci雟twa zosta w pami璚i wi瘯szo軼i z nas. Wiadomo, czasem by這 gorzej, jednak dzieci雟two to okres beztroski, lenistwa, dobrej zabawy i szcz窷cia.
Dzieci - wykorzystywane, bez mo磧iwo軼i g這su, bite, poni瘸ne, bardzo cz瘰to nie do篡waj帷e doros這軼i - tak wygl康a這 dzieci雟two tysi璚y dzieci w XVIII, XIX i na pocz徠ku XX wieku.
Tak ró積e obrazy, które wspó販ze郾ie nie mieszcz nam si w g這wie. Jak bardzo zmieni這 si postrzeganie dzieci na przestrzeni tych kilku wieków? Nie mog豉m przej嗆 oboj皻nie obok tej ksi捫ki, by豉m niezwykle ciekawa, czego dowiem si podczas lektury? Czy pisarka spe軟i豉 moje oczekiwania?

Sieroty, dzieci biedaków, tysi帷e których los by przes康zony od pierwszych dni. Praca od bladego 鈍itu do pó幡ych godzin nocnych, na najtrudniejszych stanowiskach - w kopalni, jako czy軼iciele kominów, s逝膨ce, w przemy郵e wókienniczym... Wielu z nich gin窸o przy pracy, wielu by這 katowanych przez nadzorców, godziny pracy w nieno郾ych warunkach krzywi這 nogi, kr璕os逝py i tworzy這 niezliczone kalectwa. Nieliczni do篡wali do doros這軼i, jeszcze mniej spisywa這 swoje historie dla wspó這bywateli i potomnych. To w豉郾ie 鈍iadectwa tych nielicznych sta造 si podwalin ksi捫ki o któr pokusi豉 si Katarzyna Nowak.

Ksi捫ka podzielona zosta豉 na rozdzia造, a ka盥y z nich opowiada o innym dziecku i o innej profesji. Autorka pozwoli豉 sobie na sfabularyzowanie opowie軼i swoich bohaterów, dzi瘯i czemu staj si oni nam bli窺i, a ich historie bardziej nas dotykaj. A opowie軼i zawarte w poszczególnych rozdzia豉ch s naprawd wstrz御aj帷e, a mo瞠 s najzwyczajniejsze, tylko dla nas, wspó販zesnych ludzi, nie mieszcz si w g這wach?

Ch這pcy i dziewczynki, które czyszcz kominy - wchodz do gor帷ych pieców, wspinaj si na sam gór krztusz帷 si sadz, a czasami spadaj帷 z wysoko軼i i ju si nie podnosz帷. Praca w kopalni, w ca趾owitych ciemno軼iach, w ciasnym, dusznym, male鎥im korytarzu, w którym doro郵i by si nie zmie軼ili, pchanie wózków wa膨cych ci篹kie kilogramy. Sprane, zniszczone r璚e, ca趾owity brak wolno軼i, po鈍i璚enie dla rodziny, dla dzieci, gdzie si pracuje. Godziny pracy, opieki nad dzie熤i, zakaz wolnego, a wynagrodzeniem cz瘰to by k徠 przy kuchni i posi貫k. 疾bractwo, kradzie瞠, wymuszane przez doros造ch. Praca w fabrykach - szybka, niebezpieczna, ból pleców, r彗, niezno郾e godziny i lata. A maszyny potrafi zabi. To tylko niektóre obrazy, które autorka pokazuje w swojej ksi捫ce.

Wiek przemys逝, wiek pary, wiek elektryczno軼i - wielka rewolucja, która dokonywa豉 si r瘯ami najta雟zych, najmniejszych i najbiedniejszych, ich potem, krwi i 鄉ierci. Nikt nie by zdziwiony, 瞠 dzieci pracuj, ci篹k, czasami niewolnicz prac. Nikt nie by oburzony biciem, katowaniem, przemoc. Byle normy by造 wykonane, byle praca sz豉 do przodu, bo ca豉 Europa potrzebowa豉 wtedy coraz wi璚ej - w璕la, produktów fabrycznych.

Autora w swojej ksi捫ce kilkakrotnie wskazuje wspó販zesn prac dzieci. Kiedy Europa by豉 przyzwyczajona do takich dzia豉, dzi nie dziwi nas dzieci pracuj帷e w Azji. Niewiele osób si tym przejmuje, w my郵 zasady: "czego oczy nie widz...". Mi璠zy wersami ksi捫ki wy豉nia si te obraz nas: doros造ch - i ob逝dy, któr równie wspó販ze郾ie praktykujemy. Je郵i czego nie widzimy, to nas nie dotyczy. Lubimy pomaga ma造m, s這dkim dzieciom, ale te obdarte, które prosz nas o pomoc, najcz窷ciej przep璠zamy.

"Dzieci rewolucji przemys這wej" to ksi捫ka, która mo瞠 otworzy oczy na tragedi dzieci. Obrazy, które wy豉niaj si z kart historii wzbudzaj groz, bunt i przera瞠nie. Historie dzieci, nielicznych postaci, które opowiadaj histori ca造ch pokole biednych i bezdomnych maluchów, pokazuj wiek przemocy, braku wra磧iwo軼i i wiecznego wykorzystywania. To mocna ksi捫ka, dzi瘯i beletrystycznej formie przekazu, jeszcze bardziej dotyka czytelnika i na d逝go zostaje w pami璚i. Jest to zdecydowanie historia, któr warto pozna.

Avatar u篡tkownika - klaud
klaud
Przeczytane:2019-09-04, Przeczyta豉m, 100 ksi捫ek 2019,

Napisana w bardzo przyst瘼ny i ciekawy sposób historia dzieci w Anglii w czasach rewolucji przemys這wej XIX wieku. Ka盥y posiada jakie tam informacje na ten temat, wiadomo, 瞠 aby rodzina z biedniejszej klasy spo貫cznej mog豉 prze篡, ka盥y musia pracowa. Ta praca jednak cz瘰to przyjmowa豉 form wyzysku i niewolnictwa. I to od, dos這wnie, najm這dszych lat. Ju kilkuletnie (3-4) dzieci nadawa造 si do jakich czynno軼i, i by造 bez skrupuów wykorzystywane, przymuszane do pos逝sze雟twa i to cz瘰to biciem. Czasem nawet dzieci wr璚z sprzedawano. Nawet je郵i jakie umar這 - có, zawsze mo積a urodzi nowe. Autorka zabiera nas na "wycieczk" do kopalni, w której pracuj dzieci, do zak豉dów wókienniczych, ceramicznych, do domów bogaczy, by鄉y razem z niedo篡wionymi ch這pcami przedzierali si przez wn皻rze kominów, albo razem z m這dymi dziewczynkami zajmowa造 si domem i dzie熤i pa z klasy "wy窺zej". Walka o prawa tych dzieci zaj窸a dziesi璚iolecia, stopniowo "poprawiaj帷" standard ich 篡cia i warunki pracy. Osobi軼ie wci捫 nie wiem, czy wynika這 to ze wspó販zucia dla tych dzieci, czy z czystego pragmatyzmu - takie wyniszczone za m這du dziecko nie b璠zie si ju nadawa這 do pracy w wieku doros造m. Autorka podkre郵a jednak, 瞠 w dzisiejszych czasach wcale nie jest lepiej, tyle, 瞠 nie dzieje si bezpo鈔ednio przed naszymi oczami, wi璚 udajemy, 瞠 to nie ma miejsca.

Ogólnie rzecz bior帷 - szczerze polecam. Jest to spojrzenie na rewolucj przemys這w z zupe軟ie innej strony i pokazanie, jak cen niektórym przysz這 za to zap豉ci. Oprócz tego styl autorki sprawia, 瞠 pozycj czyta si lekko i szybko, mimo tematyki.

Inne ksi捫ki autora
Mi璠zy deszczami
Katarzyna Nowak0
Ok豉dka ksi您ki - Mi璠zy deszczami

Zbiór wierszy warszawskiej poetki Katarzyny Nowak, autorki wydanego wcze郾iej debiutanckiego tomiku "W stron cienia" (2011). Wiersze - liryki refleksyjne...

W stron cienia
Katarzyna Nowak0
Ok豉dka ksi您ki - W stron cienia

Zbiór wierszy warszawskiej poetki i eseistki Katarzyny Nowak. Autorka urodzi豉 si w Sosnowcu, uko鎍zy豉 filologi polsk na Uniwersytecie 奸御kim...

Zobacz wszystkie ksi捫ki tego autora
Recenzje miesi帷a
Okna z widokiem na Weron