Okładka książki - Dziecię boże

Dziecię boże

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2009
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 978-83-08-04333-2
Liczba stron: 224
Dodał/a książkę: Gyero-Saski

Ocena: 4.6 (5 głosów)

Prowadziła go zła gwiazda… Stał na rozstaju dróg, poza społeczeństwem, ponad prawem, ponad moralnością. Niekochany, niechciany. Mordował, przekroczył próg zła, odkrył w sobie bestię. Lester Ballard w peruce z wyschłego skalpu ludzkiego, ubrany w bieliznę należącą do swych ofiar. Lester Ballard, „dziecię boże, stworzone na wzór i podobieństwo twoje”. Powieść dla osób o mocnych nerwach. Tylko dla dorosłych.

 

McCarthy potrafi wzbudzić w czytelniku współczucie dla swojego bohatera nawet gdy jego czyny są potworne.

„Sunday Times”

 

Czytać Cormaca McCarthy’ego to wejść w klimat frustracji: po dobrym dniu w przedziwny sposób następuje zły. McCarthy jest pisarzem o wielu talentach, jednym z najlepszych obserwatorów krajobrazu. Mistrzem amerykańskiej prozy rozmiłowanym w histrionicznej retoryce, która w cudowny sposób łączy Biblię Króla Jakuba, szekspirowską tragedię, Melville’a, Conrada i Faulknera.

„The New Yorker”

Kup książkę Dziecię boże

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Opinie o książce - Dziecię boże

Avatar użytkownika - agnik66
agnik66
Przeczytane:2016-12-27, Ocena: 2, Przeczytałam, 52 książki 2016,
kingaczyta.blogspot.com Pierwszy raz spotkałam się z autorem w "To nie jest kraj dla starych ludzi". Nie było to jednak spotkanie udane, bo książki nie doczytałam, a z tego, co pamiętam, to odłożyłam ją po kilku rozdziałach, bo nie potrafiłam przyzwyczaić się do stylu autora. Strasznie się wtedy zniechęciłam, ale postanowiłam dać mu kolejną szansę. "Dziecię Boże" również nie czytało mi się łatwo. Ciężko mi ubrać w słowa styl autora, bo jest dosyć specyficzny; na pewno minimalistyczny i surowy, rozdziały są krótkie i często pourywane, po czym autor opisuje inną sytuację, a dialogi nie są oznaczone. Jedno jest pewne; to nie jest książka, którą można wyciągnąć w każdym momencie i czytać gdziekolwiek. Potrzeba za to skupienia i wyciszenia. Nie wiem, czy to ze mną jest coś nie tak, ale książka nie wzbudziła we mnie większych emocji, a wydaje mi się, że powinna, bo mnóstwo w niej brutalności. Mam jednak wrażenie, że "Dziecię Boże" jest jakoś tak sucho napisane, zbyt oszczędnie, by wywołać u mnie mocne uczucia, takie jak przerażenie czy strach. Nie potrafię niestety docenić jej fenomenu ani geniuszu autora. Lester Ballad to postać, nad którą można długo rozmyślać, a zagłębianie się w jego psychikę może być naprawdę ciężkie dla wielu czytelników. Mężczyzna żyje w odosobnieniu, unika ludzi, zachowuje się prymitywnie, jest opóźniony i szalenie niebezpieczny. Morduje, gwałci, jest nekrofilem. Zachowuje się jak zwierzę, rządzą nim instynkty i żądze, których nie potrafi pohamować. Nie ma domu, błąka się, żyje jak jaskiniowiec. Co spowodowało taki stan? Co wydarzyło się w życiu tego człowieka, że taki się stał? Tego nie wie nikt, a autor nie daje nam żadnych wskazówek, wielu rzeczy trzeba się też domyślać, bo nie wszystko, co robi Ballad jet powiedziane wprost. Być może jestem jeszcze za młoda, by docenić styl autora. Być może powinnam dać sobie czas i sięgnąć po inne jego książki za kilka lat. Może wtedy podejdę do nich inaczej. Jednak na chwilę obecną wolę bardziej przystępne napisane lektury.
Link do opinii
Avatar użytkownika - danonk
danonk
Przeczytane:2013-03-24, Ocena: 6, Przeczytałam, Z własnej biblioteczki,
McCarthy opisuje Stany nie z pierwszych stron plotkarskich gazet, nie z serialu"Seks w wielkim mieście", nie z filmów Woody Allena. Pokazuje nam głęboką, daleką prowincję pełną różnych indywiduów. Beznamiętna, poszarpana narracja wciąga z każdą, kolejną stroną. Lester Ballard traci ziemię i dom. Zajmuje porzucone domostwo, które również traci, tym razem w pożarze. Jego życie to wegetacja, wieczna wędrówka po okolicach z bronią w ręku, kradzieże i na koniec morderstwa. Zabija, żyje z trupami kobiet, trafia do szpitala psychiatrycznego i kończy w formalinie w laboratorium Szkoły Medycznej. Bardzo mi się podobało.
Link do opinii
Avatar użytkownika - danutka
danutka
Przeczytane:2014-06-25, Ocena: 5, Przeczytałam, z_52 książki - 2014,
Avatar użytkownika - katibe
katibe
Przeczytane:2014-02-20, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,
Avatar użytkownika - everyman
everyman
Przeczytane:2012-08-30, Ocena: 5, Przeczytałem,
Inne książki autora
To nie jest kraj dla starych ludzi
Cormac McCarthy0
Okładka ksiązki - To nie jest kraj dla starych ludzi

1980 rok. Na pustkowiu tuż przy granicy z Meksykiem pewien myśliwy znajduje dwa miliony dolarów. Niedawno w trakcie transakcji narkotykowej doszło tu...

Cities of Plain
Cormac McCarthy0
Okładka ksiązki - Cities of Plain

2 cassettes / 3 hoursRead by Brad PittAbridgment approved by the authorIn this final volume of The Border Trilogy, two men marked by the boyhood adventures...

Recenzje miesiąca
Dobry pies
Rafał Witek
Okładka książki - Dobry pies
Na gigancie
Peter May
Okładka książki - Na gigancie
Lata powyżej zera
Anna Cieplak
Okładka książki - Lata powyżej zera
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy