Dziecko znikąd

Wydawnictwo: Czarna Owca
Data wydania: 2019-09-18
Tytuł oryginału: The Nowhere Child

Do fotografki Kim Leamy z Melbourne podchodzi nieznajomy mężczyzna. Prowadzi śledztwo w sprawie dwuletniej dziewczynki, która zaginęła dwadzieścia osiem lat temu w Kentucky w USA. Mężczyzna uważa, że Kim to ta sama osoba. Kim z początku lekceważy jego słowa, ale kiedy stopniowo poznaje dzieje swojej rodziny w Australii, pojawiają się pytania, na które trudno znaleźć odpowiedzi...

Kup książkę Dziecko znikąd

Opinie o książce - Dziecko znikąd

Bohaterką powieści jest Kimberly Leamy, trzydziestoletnia fotografka mieszkająca w Melbourne w Australii. Pewnego dnia w kawiarni przysiada się do niej tajemniczy Amerykanin, który twierdzi, że kobieta jest zaginioną w niewielkim amerykańskim miasteczku 28 lat temu dziewczynką Sammy Went. Kim nie wierzy mu, jednak podobieństwo do zaginionej dziewczynki ze zdjęcia nie pozwala jej zapomnieć o dziwnej sprawie. Ciekawość bierze nad nią górę i Kim zaczyna szukać dokładniejszych informacji o tajemniczym zniknięciu Sammy. Niedługo okazuje się, że Amerykanin to Stuart Went, brat Sammy. Namawia ją na podróż do Stanów i rozwiązanie zagadki jej porwania.

Cała historia jest głęboko powiązana z religią, a konkretniej z wyznawcami Kościoła Wewnętrznej Światłości, czyli zielonoświątkowcami. Znaczna większość społeczeństwa Manson, miasteczka, w którym urodziła się Sammy, była właśnie tego wyznania. Ich podejście do wiary było bardzo poważne, a często nawet wychodziło poza granice zdrowego rozsądku. Poskramianie jadowitych węży, całkowite zaufanie i oddanie się swojemu kościołowi, przeprogramowywanie oraz egzorcyzmy, to nieodłączne elementy wyznawców tej wiary. Rozpoczynając prywatne śledztwo Kim i Stuart wkraczają na niebezpieczny teren małomiasteczkowych przekonań i uprzedzeń.

Fabuła powieści z każdą stroną robi się coraz ciekawsza. Narracja prowadzona jest dwutorowo. Raz prowadzi ją Kimberly w czasie teraźniejszym, a raz jesteśmy świadkami wydarzeń z przeszłości i momentu jej porwania. Poznajemy bliżej rodzinę Sammy, jej sąsiadów i innych mieszkańców Manson. To sprawia, że czytelnik ma świetny wgląd we wszystkie wydarzenia i może z bliska towarzyszyć wszystkim bohaterom powieści.  W książce znajdziemy tajemnice, dramaty, uprzedzenia, nieszczęśliwą miłość, obsesję wiary i nietolerancję, czyli wiele przywar spotykanych w małych miastach. Autor świetnie pokazał, że czasami granica pomiędzy głęboką wiarą, a groźnym fanatyzmem jest bardzo cienka.

"Dziecko znikąd" uważam za bardzo udany debiut literacki. Jest tu trochę mrocznie i niepokojąco, a pod koniec też i niebezpiecznie. Bardzo dobrze nakreślono postaci zróżnicowanych bohaterów. Autor kilka razy mylił mi tropy, co spowodowało zaskakujące zakończenie. Ten thriller psychologiczny jak najbardziej spełnił moje oczekiwania.

Książkę otrzymałam z Klubu Recenzenta nakanapie.pl dzięki uprzejmości Wydawnictwa Czarna Owca.

Avatar użytkownika - Paola35
Paola35
Przeczytane:2020-05-04, Ocena: 5, Przeczytałam, 2020,
Bardzo dobrze przemyślana fabuła powieści, autor prowadzi na przez historię naprzemiennie jeden rozdział jest teraźniejszy następny z przeszłości, z każdym rozdziałem zbliżamy się do rozwiązania zagadki ale nic nie jest pewne do samego końca. Powieść czyta się w napięciu i z narastającą ciekawością co wydarzy się w kolejnym rozdziale. Szczegółowe opisy praktyk religijnych jakie zafundował nam autor przyprawiały mnie o ciarki i wstręt nienawidzę węży, ale dzięki temu książka ma swój klimat. Autor w swej powieści przedstawia nam rodzinę daleką od ideału matka fanatyczka religijna zaślepiona przez swoją wiarę doprowadza do nieszczęścia, ojciec tak naprawdę przez zaginięcie córki może się przyznać do swojej orientacji. Zwroty akcji, które nie przestają trzymać w napięciu, niespodziewane zakończenie, tajemnica rodzinna, wszystko to razem łączy się w bardzo dobry thriller. Powieść bardzo dobrze ukazuje skomplikowane relacje rodzinne, dramat rodziców gdy małe dziecko znika bez śladu, i jak destrukcyjny wpływ na człowieka może mieć fanatyzm religijny. Bardzo dobrze przedstawione miejsca i czas akcji powieści. Szczegółowe opisy pozwalają czytelnikowi dokładnie sobie wszystko wyobrazić.
Selfie z Toskanią
Monika B. Janowska;