Dziedzictwo rodu (Tom 2). Wybór Julianny

Wydawnictwo: Filia
Data wydania: 2019-08-14

Julianna przez wiele lat starała się z godnością i oddaniem wypełniać obowiązki pani domu. Nie umiała jednak nazwać domem zimnej rezydencji w odległym Wielkim Księstwie Litewskim. Choć jej małżeństwo nie należało do udanych, nie skarżyła się, znajdując pociechę w roześmianych oczach ukochanej córki Felicji. Gdy pewnego dnia zrozumiała, że dla jej porywczego męża szczęście jedynaczki nie ma żadnego znaczenia, postawiła wszystko na jedną kartę...

Po przeszło stu trzydziestu latach, dzięki skrzyni pełnej starych dokumentów, potomkini Julianny, Barbara Laskowic odkrywa, że przeszłość rodu Zarzewskich kryje znacznie więcej dramatów niż się jej wydawało.

Czy uda się jej dokończyć opowieść o przodkach? Kogo mogłaby poprosić o pomoc w odkrywaniu rodowych sekretów? Pochłoniętą pracą i macierzyństwem Julię, zakochaną i bujającą w obłokach Aurelię, czy ciekawską i niepokorną Krysię Natejko, która po swoich przodkach odziedziczyła skłonność do łamania zasad...

Tagi: Literatura obyczajowo-rodzinna

Kup książkę Dziedzictwo rodu (Tom 2). Wybór Julianny

Opinie o książce - Dziedzictwo rodu (Tom 2). Wybór Julianny

Codzienność bywa nudna, a mnie zawsze ciągnęło w historyczne klimaty. Dlatego książki, których akcja osadzona jest gdzieś na przestrzeni wieków (ale nie później niż okres II wojny światowej), przyciągają mnie do siebie i rzadko potrafię im odmówić. Dodatkowo kiedy pojawia się nowy tom pewnej serii, która już mnie do siebie przekonała, cóż takiej pozycji na pewno nie ominę. Jednak wiadomo, że spotkania bywają różne i nigdy do końca nie wiem, jak potoczy się kolejne. Jak było w tym wypadku?

Życie na dworze w Galicji biegnie swoim tempem, a każdy z jego mieszkańców postarzał się od ostatniego spotkania. Julia, szczęśliwa żona i matka, spodziewa się kolejnego dziecka, młoda Aurelia dorosła i sama szykuje się do ślubu, a Emil i Basia żyją szczęśliwie. Ta ostatnia pisze dużo książek, które traktują o wielu przodkach rodów Zakrzewskich i Laskowiców. Pewnego dnia do dworu dociera kufer z tajemniczą zawartością, który zmusza do spotkania z przodkami, a czytelnika przenosi do XVIII wiecznej Rzeczypospolitej i na tereny Wielkiego Księstwa Litewskiego.

Czytając tę książkę jak żywy przed oczami jawił mi się mój bohater szkolny - Kmicic. Jego przygody czytałam wtedy z zapartym tchem, wierząc do ostatka, że w końcu odzyska swoją Oleńkę. Po głowie chodziła mi też Dumka na dwa serca. Jednak choć autorka przenosi czytelnika w czasy szlachciców ubranych w żupany i podkręcających wąsa, to historia, która pojawia się na kartach powieści jest o wiele bardziej prawdziwa niż ta z kart sienkiewiczowskich powieści.

Wydarzenia "współczesne" przenoszą czytelnika na sam początek XX wieku, gdzie dobrze znani z pierwszego tomu bohaterowie żyją swoim życiem, a na dworze pojawia się kolejne pokolenie. Jednak to wcześniejsze wydarzenia, do których przenosi nasz autorka stały się moimi ulubionymi.

Trudna to historia, pokazująca jak niewiele kobiety miały do powiedzienia w swojej kwestii. Przerzucane między ojcem (lub najbliższym męskim krewnym) a mężem, nie miały prawa decyzji. Niektóre, jak bohaterka tej historii przez lata musiały znosić męża tyrana. Jednak ta historia może mieć szczęśliwe zakończenie, o którym marzyłam przez większość tej historii. Jakże prawdziwej, życiowej, zmuszającej do wyborów i decyzji, na które niewielu by się zdecydowało.

"Wybór Julianny" porusza wiele ważnych tematów. Emancypacja kobiet i brak decydowania o sobie, o czym wspomniałam wcześniej. Na podstawie dwóch różnych okresów historycznych widać, jak kwestia samodecydowania powoli się zmienia, choć na początku XX wieku nadal jest bardzo niewielka. Z tej książki wyłania się również niesamowicie wielka miłość matczyna, która dla swojego dziecka jest w stanie zrobić praktyczne wszystko.

Wiele emocji pojawia się w tej historii. I za pięknymi słowami skrywa się wiele uczuć. Autorka doskonale wpisała się językowo w klimat obu czasów historycznych. XVIII wiek różni się całkowicie od lat późniejszych. Nie tylko wypowiedzi bohaterów stylizowane są na ówczesne czasy, ale również opis wydarzeń, choć ułagodzony dla współczesnego czytelnika, sprawia wrażenie tamtych lat.

Lektura sprawiła mi dużo przyjemności, jednak wywołała również wiele uczuć i emocji, nie zawsze tych dobrych. Jak wspominałam wyżej, autorka pokazała prawdziwe życie w całej jego krasie i na to jedynie mogłam liczyć. A liczyłam na więcej, choć wiem że niesłusznie. I takie zakończenie może właśnie powinno wstrząsnąć czytelnikiem i zmusić go do przemyśleń.

Muszę wspomnieć również o męskich bohaterach, tak bardzo przypominających mi tych sienkiewiczowskich. I choć czasy były niezwykle ciężkie dla kobiet, to jednak czasami miały szansę spotkać ich na drodze i wtedy taka prawdziwa, romantyczna miłość mogła mieć miejsce.

O ile zakończenie "Przekroczyć rzekę" wydawało się zamkniętą historią, o tyle wydarzenia z początku XX wieku dają wyraźnie zielone światło na kontynuację historii o bohaterach dworu, szczególnie młodziutka Krysia Natejko daje na to nadzieję.

"Wybór Julianny" to świetna powieść historyczna, która dotyka jednocześnie dwóch okresów historycznych i daje możliwość poznania różnych bohaterów. Początek XX wieku to mimo zaborów spokojny okres, a mieszkańcy żyją codziennym życiem. Wiek XVIII to z kolei wspomnienie ostatnich lat, kiedy Polska była wolna, a szlachta żyła tak jak była nauczona od pokoleń. Dla wszystkich miłośników takich klimatów jest to pozycja obowiązkowa. Pojawia się tu miłość, wątek kryminalny  i sensacyjny. Wiele się tu dzieje. Nieznajomość pierwszego tomu również nie powinna być problemem, gdyż czasy bardziej współczesne są tylko tłem dla właściwej historii. Ze swojej stronty mogę tylko polecić.

Avatar użytkownika - jolantasatko
jolantasatko
Przeczytane:2019-11-26, Ocena: 5, Przeczytałam, 2019,

Kontynuacja historii rodu Zarzewskich i Laskowiców przenosi nas w czasy praprababki albo może jeszcze jedno pra.... :) Julianny. Opowieść o jej trudnym losie na dalekiej Litwie, o jej córce Felicji, mężu tyranie, o zawirowaniach historycznych w czasach Polski pod zaborami wciągają czytelnika mocno w całą historię. Czy matce i córce uda się ułożyć swoje życie tak jak chcą? Czy miłość jest zawsze najważniejsza? I ile jest tych rodzajów miłości? To wszystko o jeszcze więcej poznamy z historii Julianny, Felicji, Bolesława, Emila, Barbary, Krystynki.... Polecam!

Avatar użytkownika - Viki92
Viki92
Przeczytane:2019-09-25, Ocena: 5, Przeczytałam,

Bardzo łatwo i przyjemnie się ją czyta. Wątek rozbudza ciekawość czytelnika i buduje napięcie do ostatniej kartki.

Dziś chciałabym przedstawić Wam książkę obyczajową z wątkami historycznymi, rodzinnymi sekretami oraz powrotami do przeszłości w tle. Mam tutaj na myśli drugi tom sagi Dziedzictwo Rodu (część pierwsza to „Przekroczyć rzekę”) autorstwa Anny J. Szepielak, który ukazał się nakładem Wydawnictwa Filia w sierpniu tego roku.

Powieść ta nosi tytuł „Wybór Julianny”, a jej akcja toczy się dwutorowo. Czasy współczesne to początek XX wieku, śledzimy tutaj losy znanych nam z poprzedniej części bohaterów oraz kolejnego pokolenia, które przyszło już na świat. Drugi ton stworzonej przez autorkę opowieści nadaje powrót do XVIII wieku, który pisarka przywołuje poprzez wspomnienia snute przez wyraziście wykreowane postacie.

Połączenie tych dwóch czasoprzestrzeni daje według mnie nietuzinkowy i ogromnie pochłaniający czytelnika efekt tym bardziej, że Anna J. Szepielak znana jest z niezwykle plastycznych i barwnych opisów przedstawianych w swoich książkach wydarzeń począwszy od tych przełomowych, a skończywszy na codziennym życiu bohaterów.

W „Wyborze Julianny” ukazana została pozycja kobiet na przestrzeni wieków i przemian historycznych oraz społecznych, jakie stopniowo zachodziły. Faktem jest jednak, że przedstawicielki płci żeńskiej nie miały łatwego życia, ich losami kierowali bowiem ojcowie lub inni krewni płci męskiej, a następnie mężowie, którym musiały się one podporządkować.

Autorka jednakże wlewa w swoje bohaterki ogromny hart ducha, pewnego rodzaju buńczuczność, determinację oraz dużą dozę operatywności, co pozwala im przetrwać trudne i niepewne czasy jednocześnie nie stając się ofiarami męskiej dominacji.

Powieść ta jest historią o ogromnej wewnętrznej sile i inteligencji kobiet, a także o uczuciach i emocjach, jakie stają się ich udziałem na różnych etapach ich życia, bez względu na mające miejsce zawirowania historyczne, czy przemyślne układy innych osób.

Anna J. Szepielak położyła w niej również spory nacisk na to, by pokazać jak ważna w życiu każdego człowieka jest rodzina i panujące w niej wzajemne relacje, które zawsze kształtują jednostkę. A także wiedza na temat familijnej przeszłości, która wciąż roznosi się echem na kolejne pokolenia.

Jeśli więc macie ochotę na wyrafinowaną, lecz napisaną bardzo przystępnym językiem opowieść, która z każdą kolejną przeczytaną stroną coraz mocniej wciąga, intryguje, wzrusza, a czasem także bawi to polecam Wam lekturę „Wyboru Julianny”. Książka ta z pewnością okaże się idealnym wyborem dla miłośników rozwikływania rodzinnych tajemnic zanurzonych w historycznej otoczce ceniących sobie barwny, ale jednocześnie w żaden sposób nieprzerysowany styl literacki.

Ja sama niecierpliwie czekam na kolejną odsłonę tej interesującej i pełnej zwrotów akcji opowieści.

* https://www.facebook.com/Ksiazkowoczyta *

Dworek pod Lipami
Anna J. Szepielak0
Okładka ksiązki - Dworek pod Lipami

Gabriela Strzelecka marzy o napisaniu czegoś zupełnie innego niż jej dotychczasowe powieści. Poszukiwania nowej bohaterki utrudniają jednak nie tylko...

Znów nadejdzie świt
Anna J. Szepielak0
Okładka ksiązki - Znów nadejdzie świt

Elwira zawsze twierdziła, że w przeszłości jej chłopskiej rodziny nie kryją się żadne tajemnice i skandale. Nigdy więc nie słuchała uważnie licznych opowieści...