Dzięki za każdy nowy ranek

Opowiedziane z humorem perypetie czeskiej rodziny na tle bolesnych wydarzeń politycznych lat 1968-1989. Gdy w 1968 roku rodzina kilkuletniej Oleny zmuszona jest przerwać wakacje i wracać do Pragi, dziewczynka obawia się tylko o jedno: czy żołnierze obcych armii nie zechcą zjeść jej kotka. Dojrzewanie Oleny przypada na czasy normalizacji; wszechobecny strach skłania do zachowań konformistycznych, ulegają mu nauczyciele, koledzy, zaprzyjaźnieni dorośli. Szkoła filmowa, do której bohaterka pomyślnie zdała egzaminy, anuluje jej przyjęcie, gdy ujawnione zostają kompromitujące dokumenty o burżuazyjnej i nacjonalistycznej przeszłości stryja dziewczyny. Ojciec Oleny musi zebrać od znajomych oskarżonego ponad sto poświadczonych notarialnie oświadczeń, by córka mogła wrócić na uczelnię. W powieści Pawlowskiej, bardzo osobistej i w dużej mierze autobiograficznej, koleje losu bohaterki splatają się z historią społeczną i polityczną kraju. Autorka z dystansem i dowcipnie opowiada o rzeczach często nieśmiesznych, przywołując mity rodzinne, świadectwa nadzoru bezpieki i obserwacje obyczajowe.

Informacje dodatkowe o Dzięki za każdy nowy ranek:

Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: b.d
ISBN: 978-83-74-14421-6

Kup książkę Dzięki za każdy nowy ranek

Dzięki za każdy nowy ranek - opinie o książce

Avatar użytkownika - Faustyna
Faustyna
Przeczytane:2019-09-26, Ocena: 2, Przeczytałam, powieści, 52 książki 2019,

Historia nastolatki ktora żyje  w niespokojnych czasach totalitaryzmu w Czechach. Jej marzenia i plany zdarzają się z twardą rzeczywistością ale też z obyczajami rodzinnymi. Krewni którzy pojawiają się i znikają w pogoni za lepszym jutrem. Niby miała być grotesk ale jakoś ani to opowieść śmieszna ani tragiczna. Nie polecam.

Avatar użytkownika - justynastabrawa
justynastabrawa