Dzienniki 1950-1962

Wydawnictwo: Marginesy
Data wydania: 2019-11-06
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 9788366335332
Liczba stron: 776
Tytuł oryginału: The Journals of Sylvia Plath 1950-1962

Ocena: 4 (1 głosów)

Kompletny zbiór dzienników Sylvii Plath obejmujący dwanaście ostatnich lat jej życia.

W wieku dziewięciu lat Sylvia Plath otrzymała od matki pierwszy dziennik i odtąd aż do samobójczej śmierci w lutym 1963 przelewała na papier wszystkie codzienne zmartwienia, lęki i namiętności, kreśląc tym samym wyjątkowy autoportret. Ten niezwykle intymny obraz pozwala lepiej zrozumieć Plath i jej twórczość, a szczególnie wiersze składające się na tomiki Kolos i Ariel. To właśnie dzieła stworzone w ciągu ostatnich siedmiu miesięcy życia zapewniły Plath miano jednej z największych poetek XX wieku.

To wydanie zawiera dwadzieścia trzy zeszyty pochodzące z lat 1950-1962, pochodzące z archiwów Smith College, a także tekst dwóch notesów rozpieczętowanych przez Hughesa tuż przed jego śmiercią w roku 1998. Mamy tu więc okres studiów w Smith College, przerwany w 1953 załamaniem nerwowym, pierwszą próbą samobójczą i hospitalizacją w szpitalu psychiatrycznym oraz czasy nauki w Cambridge. Poznajemy kulisy małżeństwa z Tedem Hughesem, rozpoczęcia kariery akademickiej i szybkiego porzucenia jej na rzecz pisarstwa. W okresie bostońskim Plath dołączyła do literatów skupionych wokół Roberta Lowella, a ostatnie dwa lata spędziła w Anglii. Wszystko to zostało uzupełnione archiwalnymi zdjęciami i rysunkami samej poetki.

Dzienniki dają szansę usłyszenia Plath, przyjrzenia się z bliska jej małżeństwu i śledzenia ewolucji jej ostatnich, oszałamiających wierszy.

Andrew Motion

Plath opisuje swój świat ze wstrząsającą wyrazistością - Nową Anglię w latach 50. XX wieku, Cambridge sprzed ery koedukacyjnej, jeszcze pozbawione turystów Benidorm, gdzie ona i Hughes odbywali podróż poślubną, narodziny syna Nicholasa w Devon w 1962. Wszystko to zostało przedstawione w tak obrazowy sposób, że kiedy oderwiecie wreszcie wzrok od książki, zaskoczy was nagły powrót do tu i teraz... Zapis ludzkiej walki z samym sobą czyni z Dzienników dzieło zniewalające i wyjątkowe.

John Carey, ,,Sunday Times"

Przepełnione znakomitym pisarstwem świadectwo tego, jak początkująca poetka stała się Sylvią Plath.

Anne Stevenson

Tagi: Biografie i literatura faktu

Kup książkę Dzienniki 1950-1962

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Opinie o książce - Dzienniki 1950-1962

Avatar użytkownika - Danka_Kot
Danka_Kot
Przeczytane:2019-11-14, Ocena: 4, Przeczytałam,
Inne książki autora
Upiorny Jaś i biblia snów
Sylvia Plath0
Okładka ksiązki - Upiorny Jaś i biblia snów

Książka tragicznie zmarłej poetki amerykańskiej - jej przedwczesna, samobójcza śmierć przyczyniła się do powstania legendy wokół jej postaci...

Szklany klosz
Sylvia Plath0
Okładka ksiązki - Szklany klosz

Jedna z kultowych i najczęściej cenzurowanych książek XX w., żelazna pozycja literatury feministycznej, niezaprzeczalny evergreen dla kolejnych generacji...

Zobacz wszystkie książki tego autora