Dziewczęta z Auschwitz

Wydawnictwo: Muza
Data wydania: 2018-01-24
Kategoria: Literatura faktu, reportaż

Przejmujące wspomnienia dwunastu kobiet, które przeżyły piekło niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau. Książka jest efektem rozmów autorki z każdą z bohaterek.

Leokadia Rowińska do obozu trafiła w trzecim miesiącu ciąży. Wspomina, jak okrutnie traktowane były kobiety oczekujące potomstwa. Ireneusz, bo takie imię nadała swojemu synkowi, stał się najmłodszą ofiarą Marszu Śmierci. Pochowała go w pudełku po makaronie.

Zofia Wareluk urodziła się w Auschwitz. Swoją smutną historię opowiada na podstawie wspomnień matki. Poród Zosi odbierała Stanisława Leszczyńska.

Urszula Koperska do obozu trafiła jako 8-letnie dziecko. Opowiada o głodzie, tęsknocie i strachu. Jej wspomnienia to historia każdego dziecka w Auschwitz. W baraku, w którym się znajdowała, więzień artysta, rysował dzieciom na ścianie obrazki, które przetrwały do dziś.

Wiesława Gołąbek w obozie przebywała prawie trzy lata. W tym samym baraku co ona znalazła się Seweryna Szmaglewska. Pisarka wspomina 16-letnią Wiesię w swojej książce Dymy nad Birkenau.

Walentyna Nikodem była w Auschwitz świadkiem wielu bestialskich poczynań esesmanek. To ona pod koniec wojny spotkała jedną z najokrutniejszych morderczyń i doprowadziła do jej egzekucji.

To tylko niektóre z historii, ale każda z nich zasługuje na pamięć.

Sylwia Winnik z domu Grochala, ukończyła dziennikarstwo we Wrocławiu. Interesuje się historią, szczególnie II wojny światowej. Jest autorką bloga Czas na Książki. W 2015 roku została wybrana przez czytelników magazynu Fanbook Książkowym Blogerem Roku. Jest pomysłodawcą i współorganizatorem Literackiego Festiwalu Czas na Książki. Jej pasją są książki i góry.

Kup książkę Dziewczęta z Auschwitz

Opinie o książce - Dziewczęta z Auschwitz

Avatar użytkownika - Basia94
Basia94
Przeczytane:2018-03-31, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2018,

W książce poznajemy kilkanaście kobiet które przeżyło piekło , jakim był obóz koncentracyjny.Zamiast cieszyć się radością i młodością przeżywały gehenne. Trudno nam sobie wyobrazić przez jakie koszmary i tortury przechodziły te dziewczęta. Jest to fragment naszej historii o której nie możemy i nie powinniśmy zapomnieć. Obowiązkowa lektura dla każdego .

Avatar użytkownika - ewia101
ewia101
Przeczytane:2019-05-30, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2019,

Trudno pisać o książce faktu, która dotyka tak ważnych tematów w kontekście "polecam". Historie młodych kobiet, dziewczynek, które trafiają do obozu zagłady wnikają głęboko w serce czytelnika i nikogo nie pozostawią obojętnym. Dwanaście dramatów, tak podobnych do siebie, tak "nieprawdziwych" w przedstawionym okrucieństwie. Dodatkowo mnie osobiście poraziły załączone do tekstów zdjęcia. Szok, brak słów... Warta przeczytania książka. Jakkolwiek to zabrzmi - ku pamięci i przestrodze....

Książka ciężka!
Życie w czasach wojny było jak ruletka- przeżyj,ę, albo nie!
Opowiadania osób, które przeżyły czasy obozu...wstrząsające!
Generalnie ja sama nie wyobrażam sobie tego czego doświadczyły osoby wypowiadające się w książce.
Polecam

(mój opis z lubimy czytać http://lubimyczytac.pl/ksiazka/4815508/dziewczeta-z-auschwitz/opinia/44223867#opinia44223867)

Tylko przeżyć. Prawdziwe historie rodzin polskich żołnierzy
Sylwia Winnik0
Okładka ksiązki - Tylko przeżyć. Prawdziwe historie rodzin polskich żołnierzy

Nowa książka autorki bestsellera Dziewczęta z Auschwitz. Prawdziwe opowieści rodzin polskich żołnierzy. Dla nich wojna to codzienność Rodzina. Jest dla...

Sekret Heleny
Lucinda Riley;