Dziewczęta z Villette

Druga część serii kryminalnej z sędzią śledczą Martine Poirot w roli głównej.

Policja odnajduje ciała trzech nastolatek w dniu, kiedy w Villette odbywa się miejski festyn. Miasto, które stara się o miano europejskiej stolicy kultury, przeżywa właśnie szturm dziennikarzy, co utrudnia policji pracę. Początkowo sprawa wydaje się prosta: miejscowy chłopak zabrał dziewczyny samochodem na przejażdżkę i je zamordował. Z czasem jednak trop zaczyna prowadzić w innym kierunku. Sędzia śledcza Martine Poirot jest zmuszona podjąć radykalne kroki, aby odnaleźć mordercę, zanim ten znów zaatakuje.

,,Powieść, która całkowicie mną zawładnęła... Ingrid Hedström to teraz bez wątpienia najciekawsza szwedzka autorka. Jej książki zaskakują inwencją".

Gunilla Wedding, ,,Skanska Dagbladet"

Ingrid Hedström szwedzka dziennikarka i pisarka. Z wykształcenia psycholog. W latach 90. była korespondentką w Brukseli. W 2008 roku zadebiutowała powieścią Nauczycielka z Villette.

Informacje dodatkowe o Dziewczęta z Villette:

Wydawnictwo: Czarna Owca
Data wydania: 2013-06-19

Kup książkę Dziewczęta z Villette

Dziewczęta z Villette - opinie o książce

Avatar użytkownika - Domi__T
Domi__T
Przeczytane:2016-01-06, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2016, 9,
Drugi tom serii z Martine Poirot spodobał mi się bardziej niż jej pierwsza część. W czasie ważnego dla miasta festynu zostają znalezione trzy ciała nastolatek. I tu ponownie (jak w pierwszym tomie) okazuje się, że ofiary nie zostały wybrane przypadkowo.
Avatar użytkownika - joakrz1983
joakrz1983
Przeczytane:2015-10-24, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki - 2015,
Drugi tom serii zawsze ma nad tomem pierwszym tę przewagę, że postaci są na już znane. O wiele prościej zaangażować się w lekturę wiedząc, czego można się po poszczególnych osobach spodziewać lub wręcz czekając na dalsze losy, ich prywatne, często będące bez związku z motywem głównym powieści. Dlatego też "Dziewczęta z Villette" to jedna z tych książek, gdzie ledwo rozpoczniemy lekturę a już się okazuje, że ponad pół opowieści za nami. Ingrid Hedström w tej książce lekko zmieniła podejście, co zawsze powoduje u mnie radość. Uwielbiam takich pisarzy, którzy nie piszą stale tej samej powieści, ale kombinują, bawią się, szukają wyzwań. Stąd tak często polecam H?kana Nessera lub ?sę Larsson, potrafiących napisać o tych samych postaciach zupełnie różne, zaskakujące historie, często zmieniając (lub łącząc) różne gatunki literatury popularnej. Oczywiście daleki jestem od tego, by już teraz panią Hedström stawiać w jednym rzędzie z wyżej wymienioną parą, jednak nieśmiało dostrzegam, że pisarka jest na dobrej drodze. Nie ma tu takiego spokoju, jak w części pierwszej, tym razem książka jest dynamiczna, ale to nie znaczy, że męcząca. Szczególnie zaimponowała mi postać mordercy, odpowiedzialnego za śmierć tytułowych dziewcząt z Villette. Podobnie, jak w części poprzedniej zadziwia twarda, żelazna wręcz konsekwencja autorki. Profil psychologiczny mordercy to klasa sama w sobie, tak dopracowany, że czytelnik jednocześnie marzy o wymierzeniu mu sprawiedliwości osobiście, najlepiej przy pomocy obcęg lub rozgrzanego kawałka metalu... ale jednocześnie nie sposób mu nie współczuć. Całość toczy się wśród ludzi ze swoimi problemami, każda z zaprezentowanych postaci ma swoją historię do opowiedzenia. Nie ma tu zbędnych bohaterów ani wypełniaczy, wszystko układa się w świetnie zorganizowaną całość i ja czuję się już tak bardzo związany z Martine Poirot, że nie wiem, jak wytrzymam oczekiwanie na kolejne tomy - a jest ich już pięć.
Avatar użytkownika - Febra
Febra
Przeczytane:2015-04-10, Ocena: 4, Przeczytałam, 52książki/2015,
Małe belgijskie miasteczko Villette obchodzi festyn świętojański z wielkim rozmachem. To 700-letnia tradycja, która w zamyśle władz miasta ma być przyczynkiem do otrzymania tytułu Europejskiej Stolicy Kultury. Z tego powodu do miasteczka zjeżdżają cię dziennikarze z całego świata by podziwiać świętujące miasto a następnie zająć się sprawą trzech, zamordowanych w noc festynu, nastolatek. Tak jak w innych kryminałach szwedzkich autorów nie ma teraźniejszości bez wydarzeń z przeszłości, które ukształtowały ludzką osobowość, emocje, myślenie. Tu przeszłością jest wojna i jej wpływ na to co wydarzyło się w noc św. Jana w 1999r w Villette, oraz, jak się w trakcie lektury okazuje, również w innych miejscach i w innych powojennych czasach.
Avatar użytkownika - mag-maggie
mag-maggie
Przeczytane:2014-08-30, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2014,
Avatar użytkownika - sarenka29
sarenka29
Przeczytane:2014-08-15, Ocena: 6, Przeczytałam,
,,Dziewczęta z Villette" to naprawdę dobra powieść. Ingrid Hedström stworzyła niebanalną historię, która pozwala na pobudzenie czytelniczej wyobraźni. Choć to dopiero druga część serii, to mam nadzieję, że kolejne będą równie dobre jak poprzednie. Powieść ta z pewnością będzie idealnym wyzwaniem dla wielbicieli skandynawskich kryminałów, i w ogóle kryminałów, ale również powieści typu thriller z elementami psychologicznymi. Książka szwedzkiej pisarki dobrze wpasowuje się w różne gusta, bowiem zawiera wiele wątków, które są dobrze skonstruowaną mieszanką kilku gatunków. Z pewnością przypadnie do gustu wielu czytelnikom. Z mojej strony polecam serdecznie. Naprawdę warto.
Nauczycielka z Villette
Ingrid Hedström0
Okładka ksiązki - Nauczycielka z Villette

Mistrzowsko skonstruowany kryminał - silne postaci, ciekawa sceneria oraz mrożąca krew w żyłach intryga. Ukochana przez wszystkich nauczycielka zostaje...

Pod ziemią w Villette
Ingrid Hedström0
Okładka ksiązki - Pod ziemią w Villette

Trzecia część cyklu z sędzią śledczą Martine Poirot. Na barce, która przypłynęła do Villette z ładunkiem rudy żelaza, zostają odkryte zwłoki młodego...