Dziewczyna kłamcy

Jej pierwsza miłość Will przyznał się do pięciu morderstw. Ale prawda była o wiele gorsza.

Znany seryjny morderca, Will Hurley, ma dziesięć lat do końca wyroku, gdy z Kanału wyłowiono ciało młodej kobiety. Chociaż detektywi podejrzewają, że mają do czynienia z naśladowcą, to zwracają się do Willa o pomoc.. Will twierdzi, że ma informacje potrzebne policji, ale przekaże je tylko jednej osobie - dziewczynie, z którą się umawiał, kiedy popełniał straszne zbrodnie.

Alison Smith spędziła ostatnią dekadę za granicą, odbudowując swe zrujnowane życie i starając się zapomnieć o Irlandii. Ale kiedy dostaje prośbę z policji Dublina, by pomóc w uniknięciu kolejnej bezsensownej okrutnej zbrodni - postanawia stawić czoła przeszłości i mężczyźnie, którego znała - i ciężko pracowała, żeby zapomnieć...

Informacje dodatkowe o Dziewczyna kłamcy:

Wydawnictwo: Świat Książki
Data wydania: 2019-04-24
Tytuł oryginału: LIARS GIRL

Tagi: Thrillery i suspens

Kup książkę Dziewczyna kłamcy

Dziewczyna kłamcy - opinie o książce

Dzisiaj mam dla Was recenzję kryminału, w którym głównym problemem jest kłamstwo. Jest nim "Dziewczyna kłamcy" Catherine Ryan Howard. Zobaczmy zatem, kto i dlaczego dopuścił się w tej książce okropnego kłamstwa!

Alison Smith zaczyna studia i w związku z tym przeprowadza się do Dublina. Natychmiast zakochuje się z wzajemnością w atrakcyjnym i uroczym Willu Hurleyu. Tworzą szczęśliwą parę do czasu... Willa okazuje się seryjnym mordercą, który udusił i utopił młode kobiety w mętnych wodach Grand Canal. W dodatku jego ostatnią ofiarą okazała się Liz, która była przyjaciółką Alison. Tak więc Will w wieku dziewiętnastu lat zostaje skazany na dożywocie oraz zostaje umieszczony w odosobnieniu w miejskiej klinice psychiatrycznej. Po tym zdarzeniu Alison ucieka do Holandii i postanawia zostawić za sobą swoją przeszłość.
Po dziesięciu latach w wodach Grand Canal zostaje odnalezione ciało kolejnej młodej kobiety. Sposób tego morderstwa wygląda na dzieło Willa sprzed dziesięciu lat. Kto mógł się dopuścić tego czynu, skoro Will siedzi w więzieniu? Detektywi, aby się tego dowiedzieć, składają Willowi wizytę, ponieważ sądzą, że mógłby im pomóc rozwiązać zagadkę tego morderstwa. Mężczyzna zapewnia, że może pomóc im w śledztwie, ale pod jednym warunkiem... Musi porozmawiać ze swoją byłą dziewczyną. Niestety Alison niechętnie wraca do Dublina, bo nie chce już wracać do przeszłości. Co takiego ukrywa Will? Dlaczego w wodach Grand Canal zginęło tyle młodych dziewczyn?

W książce narracja prowadzona jest głównie w pierwszej osobie. Większość rozdziałów napisanych jest z punktu widzenia Alison, co jakiś czas przeplatają się rozdziały, w którym opisane są wątki tajemniczego mordercy oraz jego ofiar, a na początku i końcu książki można przeczytać rozdziały napisane z punktu widzenia Willa. Są dwie płaszczyzny czasowe, występują zdarzenia, które miały miejsce "kiedyś", czyli w czasach młodości Alison i Willa oraz "obecnie", kiedy to Alison musi zmierzyć się z przeszłością i po dziesięciu latach wrócić do Dublina. Nie jest to lekka książka, podczas czytania akcja toczy się wolno i można w niej spotkać dużo opisów, które nie zawsze potrafiły mnie pochłonąć. Bardziej ciekawiły mnie wątki występujące w przeszłości, kiedy to opisana była trudna przyjaźń Liz i Alison, niż sprawa zabójstwa młodych kobiet, które było głównym problemem w tej książce. Występuje też wątek kłamstwa i zatajania istotnej prawdy, która miała swoje konsekwencje. Zakończenie było dla mnie bardzo zaskakujące, niby już się wyjaśniło, kto był winny tych okropnych czynów, jednak było jeszcze jedno zaskakujące zdarzenie, którego się nie spodziewałam...

"Dziewczyna kłamcy" jest mocnym kryminałem, który potrafi zaskoczyć. Polecam Wam tę książkę, jeśli lubicie historie, opisujące trudne śledztwo, do którego rozwiązania potrzeba grzebać w przeszłości, mającej miejsce aż dziesięć lat temu. Myślę, że spędzicie z tą książką miło czas oraz bardzo możliwe, że końcówka da Wam do myślenia i równie mocno Was zaskoczy (tak jak zaskoczyła mnie).

Jakoś tak książka nie przemówiła do mnie. Sam pomysł jest ciekawy ale chyba nie jest do końca dopracowany. Alison za sobą ma ciężkie przejścia. Po dziesięciu latach przeszłość do niej wraca. Dziesięć lat temu okazało się, że jej chłopak jest seryjnym mordercą. Teraz okazuje, że być może jest niewinny.
Historia opowiadana jest dwutorowo - kiedyś i obecnie. Powiem, że moją ocenę podnosi zakończenie. Dobre jest. Książka nie jest jakaś wybitna ale tragedii nie ma.

Wyobraź sobie że masz 19 lat i właśnie zaczynasz studia. Poznajesz chłopaka w którym widzisz cały swój świat. Myślisz że nic lepszego cię już nie spotka i cieszysz się swoim szczęściem. Nagle ginie twoja najlepsza przyjaciółka a po kilku dniach okazuje się że twój ukochany jest seryjnym mordercą. Twoje życie się wali i myślisz jedynie o ucieczce i tak mija 10 lat. Az do chwili gdy młode dziewczyny znowu zaczynają ginąć mimo że morderca siedzi w szpitalu psychiatrycznym.

Genialnie napisana powieść ze świetnie poprowadzoną akcją. Tajemniczy klimat trzyma w napięciu do samego końca a zakończenie zaskakuje. Polecam

Avatar użytkownika - iluzja
iluzja
Przeczytane:2020-07-29, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2020,

Świetna książka! Pierwszy raz zetknęłam się z tą autorką i książka pochłonęła mnie od początku. Przedstawia historię kryminalną z zupełnie innej strony niż te, które dotąd czytałam. Otóż od strony dziewczyny seryjnego mordercy. Warto przeczytać