Dziewczyna, którą kochałeś

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2017-01-11
Język oryginału: angielski
Tłumaczenie: Nina Dzierżawska

Nowa powieść autorki bestsellerowych „Zanim się pojawiłeś” i „Kiedy odszedłeś” Ten portret to moja ulubiona rzecz w całym domu. Właściwie na całym świecie. Przypomina mi o dziewczynie, którą kiedyś byłam. Która nie martwiła się na okrągło. I która potrafiła się bawić, po prostu… robiła różne rzeczy. O dziewczynie, którą chcę znów być. W życiu Liv nic nie poszło zgodnie z planem. Zamiast cieszyć się miłością męża i myśleć o przyszłości, została sama. Jedyne, na co ma ochotę, to wejść pod kołdrę i już nigdy nie wyściubiać spod niej nosa. Wypić o jeden kieliszek wina za dużo i zapomnieć o mailach od komornika i mężczyźnie, który miał być spełnieniem marzeń, a zniknął bez słowa. Jedyne, co pomaga jej przetrwać, to portret dziewczyny, zaręczynowy prezent. Najcenniejsza rzecz, jaką ma. Kiedy ktoś chce jej go odebrać, Liv zaczyna walczyć. O obraz i o siebie. Podobno można łamać zasady, jeśli się kocha… Jojo Moyes to ulubiona autorka milionów czytelników, a jej pisarstwo jest światowym fenomenem wydawniczym. Wyrównała rekord należący do Harlana Cobena i Stephena Kinga – trzy jej książki znalazły się równocześnie na listach bestsellerów „New York Timesa”. Powieści Moyes zostały przetłumaczone na 35 języków i rozeszły się w nakładzie ponad 9 milionów egzemplarzy.

Kup książkę Dziewczyna, którą kochałeś

Opinie o książce - Dziewczyna, którą kochałeś

Avatar użytkownika - patrissa
patrissa
Przeczytane:2018-08-01, Przeczytałam,

Dziś zapraszam na ucztę z wydawnictwem Znak i kolejne spotkanie z Jojo Moyes, autorką serii o Lou Clark  (Zanim się pojawiłeś , Kiedy odszedłeś , Moje serce w dwóch światach).
Wiele z was pisało, że nie lubi ckliwych historii- dlatego zachęcam sięgnąć po tę pozycję. Głownym bohaterem jest obraz- portret młodej kobiety! To wokół niego toczy się cała fabuła.

Powieść prowadzona jest dwutorowo; teraźniejszość miesza się z przeszłością. Naszą podróż zaczynamy od współczesności. Londyn. Obraz wisi na ścianie w domu Liv, dla której jest wyjątkowy- gdyż to prezent od jej zmarłego męża. Jest to prawdopodobnie najcenniejsza rzecz jaką ma, nie tylko jeśli chodzi o wspomnienia, ale takze ze wzglęgu na piętrzące się zobowiązania finansowe.
 Kiedy powoli życie zaczyna się jej układać, na jej drodze staje nie nic innego jak- obraz!
Rodzina autora, próbuje go odzyskać. Liv dzielnie walczy o obraz; symbol miłości jej męża i kiedy chce zrezygnować i czuje, że przegra.....wydarza się coś co sprawia, że zmienia swoje nastawienie.
 Przeszłość. Francja. Początki XXw. Sofie wbrew prośbom męża jedzie do siostry kiedy on wyrusza na front. Najcenniejsze co ze sobą zabiera to obraz, a dokładniej jej portret. Jest to przedmiot bezcenny, ponieważ namalowany przez jej męża.
Zawierucha wojenna dociera do miasteczka i zostaje ono pod okupacją Niemców. Głodowe porcje żywnościowe, terror to codzienność. A gdyby tego było mało, obie siostry codzinnie muszą gotować niemieckim oficerom i patrzeć na rarytasy- kiedy całe miasteczko przymiera głodem.
Jeden z oficerów wyjątkowo interesuje się Sofie, co sprowadza gniew i nieufność wśród mieszkańców miasteczka. Jedyne co pomaga dziewczynie, to myśl o mężu i jego miłości, czego namacalnym dowodem jest portret.  Jednak pojawia się ktoś jeszcze, dla kogo jest łasym kąskiem, a w zamian proponuje informacje. Czy Sofie tak pragnąca odnaleźć ukochanego będzie w stanie ponieść najwyższą cenę i zdradzić tę miłość? Jak dużo jest w stanie zapłacić, za niepewne informacje?

Jojo Moyes znowu nie zawodzi. Nie jest to ckliwa powieść. Studium zachowań ludzkich i niesamowita wiara w drugiego człowieka. Dzięki zastosowanej retrospekcji zdarzeń i przeplataniu się naprzemiennym historii, żaden szczegół nie umknie naszej uwadze. Poznajemy najpierw aktualne wydarzenia, by za chwilę poznać ich genezę.
Z każdym rozdziałem budowane jest napięcie. Nie ma tu ckwilej historii; chociaż wszystko krąży wokół wątku miłosnego.  Będziecie odczuwać smutek, złość i rozczarowanie- ale każda strona będzie satysfakcjonująca.
Dialogi jak zwykle na najwyższym poziomie aż miło się czyta. Książka wciąga na długie godziny.
Polecam ;)

Avatar użytkownika - basia02033
basia02033
Przeczytane:2017-06-27, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2017, Mam, Przeczytane w 2017,
Piękna książka...po okładce sądziłam że będzie to powieść o czasach teraźniejszych ....a tu zaskoczenia...rozpoczyna się od czasów wojennych...ale później jest przeskok do czasów teraźniejszych...Polecam.
Avatar użytkownika - MarysiaK
MarysiaK
Przeczytane:2017-03-18, Ocena: 6, Przeczytałem, Mam,
Powieść romantyczna to wiadomo: on, ona i jakaś skomplikowana sytuacja prowadząca do wybuchu namiętności. Wydawać by się mogło że już nic odkrywczego w tym temacie napisać nie można, że wszystko już było. Ale mimo to lubię czasami sięgać po takie lektury (o ile nie są za bardzo przesłodzone). W książkach Jojo Moyes lubię kreacje bohaterek, nie są to bogate dziewczyny wykonujące lukratywny zawód, chodzące seksbomby mieszkające na Manhattanie. Jej bohaterki często zmagają się z problemami finansowymi, poszukiwaniem pracy czy mieszkania - są po prostu bliższe rzeczywistości, możemy się z nimi utożsamiać. A teraz przechodząc do powieści, w której autorka zawiesiła sobie poprzeczkę bardzo wysoko. Mamy tutaj dwa czasy akcji (zaczynam lubić taki typ powieści ale musi to być naprawdę dobrze poprowadzone - tutaj było). Rok 1916 - trwa I wojna światowa, Francja znajduje się pod okupacją niemiecką. W miasteczku St Peronne Sophie wraz z siostrą prowadzi hotel, by wypić wojenną kawę z żołędzi przychodzi do nich większość mieszkańców. Wszystko się zmienia gdy niemiecki komendant zrzuca na nie obowiązek gotowania dla jego oddziału. Niemcy zapewniają prowiant, a głodna rodzina Sophie musi wykonać rozkaz. Komendant wydaje się być zauroczony młodą Francuzką lecz ta myśli tylko o mężu. Eduardo walczy na froncie i rzadko przychodzą od niego wiadomości. Jedyną pamiątką po ukochanym jest portret Sophie. Eduardo był bowiem cenionym w Paryżu malarzem. Narracja w tej części jest pierwszoosobowa - poznajemy myśli Sophie, jej tęsknotę za mężem, relacje z siostrą, komendantem i resztą miasteczka. Tutaj nic nie jest czarno-białe, a pozory często mylą. Część druga dzieje się współcześnie. Bohaterką jest Liv, kobieta przed 30, która nadal nie pogodziła się ze śmiercią męża. David był znanym architektem, a jego żona mieszka teraz w zaprojektowanym przez niego szklanym domu. Dom cały w bieli i szarościach, z przeszklonymi ścianami i sufitem jest schronieniem dla Liv która nie chce otworzyć się na świat. Jedynym kolorowym akcentem w tym miejscu jest portret zatytułowany ,,Dziewczyna którą kochałeś". Mimo iż portret kupił David sprawa jego pochodzenia nie jest całkiem jasna. Roszczenia do dzieła zgłasza rodzina Eduarda twierdząc, że obraz zaginął w czasie I wojny światowej. Liv nie chce oddać portretu i czeka ja batalia w sądzie. By móc opłacić adwokata bierze kredyt pod zastaw domu, który i tak jest już zadłużony. Problemy zaczynają się mnożyć, a sprawa wydaje się być przegrana. Rozwiązanie przychodzi z nieoczekiwanej strony, co zmienia bieg procesu. Opowieść którą dostajemy jest bardzo dopracowana. Szczegóły historyczne okresu I wojny światowej wprowadzają w klimat tamtych czasów i odsłaniają zapomniany kawałek historii. Postać Liv wzbudza sympatie, widać podobieństwo charakterów między nią, a żyjacą 100 lat wcześniej Sophie. Powieść czytało się bardzo dobrze, wciąga w swój świat i nie sposób się od niej oderwać. Kibicowałam bohaterom i trzymałam za nich kciuki. Polecam jako fenomenalną kobiecą powieść.
Avatar użytkownika - weronikka1
weronikka1
Przeczytane:2017-02-12, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2017, Mam,
"Dziewczyna, którą kochałeś" - Powieść, którą Jojo Moyes kompletnie mnie zaskoczyła. Znajduje się w niej... ...wielką miłość i to nie jedną, ...stratę i to nie jedną, ...cierpienie i to nie jedno, ...oraz tęsknotę - nie jednego człowieka. Sama okładka nieźle mnie zmyliła i ukryła czasy, w których toczą się losy bohaterów. Nie mamy tam tylko czasów współczesnych, lecz autorka cofa nas również do roku 1916, w którym zaczynamy poznawać akcję książki. Toczy się wtedy wojna, jest to bardzo trudny okres dla Sophie, jej najbliższych, jak zarówno dla innych ludzi. Mąż Sophie jest w tym czasie daleko od niej, a ona musi sobie radzić w ciężkich chwilach i dodatkowo stara się być wsparciem dla najbliższych, których ma przy sobie. Lecz w pewnym momencie podejmuje ważną decyzję w swoim życiu - myślę, że najważniejszą. Czy słusznie postąpiła? Nie mnie to oceniać. Natomiast Liv, to bohaterka z czasów współczesnych, którą również los ciężko doświadczył. Dziewczyna, w którymś momencie zaczyna walczyć o portret. Dlaczego on jest taki ważny? Czy uda się jej wygrać tę walkę? I kim jest tytułowa "Dziewczyna, którą kochałeś"? Na wszystkie pytania są odpowiedzi, ale trzeba sięgnąć i zapoznać się z tą powieścią. Całą książkę przeczytałam w napięciu. Wciąż w głowie miałam mnóstwo pytań, na które chciałam znać odpowiedź. Mogę się przyznać, że zostałam pochłonięta przez tą całą historię i przeczytałam ją w ciągu dwóch dni, oczywiście czytając w wolnych chwilach. Recenzja pochodzi z mojego bloga http://biblioteczkamoni.blogspot.co.uk/
Avatar użytkownika - Amarisa
Amarisa
Przeczytane:2017-01-10, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2017, Mam,
,,Dziewczyna którą kochałeś" to powieść, która wzruszy nie jednego czytelnika i sprawi, że zechce sięgnąć po kolejne dzieła autorki. To opowieść o bólu, stracie, tęsknocie, wielkiej miłości, godzeniu się z samym sobą i próbie ruszenia dalej, mimo przeciwności losu, które napotykamy na swej drodze. To historia o odkrywaniu tego, co w życiu najważniejsze i co tak naprawdę powinno się dla nas liczyć. Piękna powieść, w której losy bohaterek śledzi się z żywym zainteresowaniem i do której w przyszłości zechce się nie raz powrócić. Pełna, przedpremierowa recenzja dostępna na moim blogu. Zapraszam: http://magicznyswiatksiazki.pl/dziewczyna-ktora-kochales-jojo-moyes/

To moje pierwsze spotkanie z twórczością autorki. Żałuję, że dopiero teraz zdecydowałam się nadrobić zaległości. Trafiłam na piękną, wzruszającą opowieść o wyjątkowych kobietach. Cała historia toczy się wokół portretu kobiety namalowanego jeszcze przed I Wojną Światową. Prawie sto lat później Liv dostaje go w prezencie ślubnym od swojego męża. Po latach zjawiają się ludzie, którzy uważają się za prawowitych właścicieli obrazu. Liv walczy o najważniejszą pamiątkę, jaka jej została po zmarłym mężu i tak poznaje trudny los jaki spotkał kobietę z portretu, Sophie. „Dziewczyna, którą kochałeś” to opowieść o sile kobiet, o ich poświęceniu, wytrwałości i walce. Autorka zwraca uwagę na życie ludności w okupowanej Francji podczas Wielkiej Wojny i pokazuje fundamenty rodzącego się okrucieństwa, które apogeum osiągnęło w czasie II Wojny Światowej. Porusza też temat restytucji mienia utraconego w czasie wojny. Książka godna poświecenia uwagi.

Piękny obraz młodej kobiety walczącej o wolność w czasach okupacjii jest własnością młodej dziewczyny z obecnych czasów, która zmaga się z załobą po stracie męża.Pewnego dnia poznaje ona młodego mężczyzne i zakochuje się z wzajemnością. Lecz na drodze do ich szczęścia staje właśnie obraz . Czy będą w stanie pokonać przeciwności czy ich miłość jest na tyle silna by przetrwać sprawdz serdecznie polecam

Avatar użytkownika - kasia441
kasia441
Przeczytane:2018-09-26, Ocena: 6, Przeczytałam, 26 książek 2018,

Moyes którą uwielbiam cudownie spątane historiię 2 bohaterek jedna z okresu I wojny światowej druga z czasów obecnych i obrazu który sporo namieszał. Trochę humoru, chwilę które wyciskają łzy Miłość zdrada, przyjaźń i strach przed utratą wszystkiego. Obie bohaterki postawiły wszystko na jedną kartę obie wygrały ale koszt wygranej nie stety przeważył na ich życiu bardziej niż by się mogło wydawać Polecam

Avatar użytkownika - anka920
anka920
Przeczytane:2018-02-16, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam, 26 książek 2018,

Książka splatająca losy I Wojny Światowej oraz teraźniejszości. Piękna historia, która poruszy każdego czytelnika i pozostanie w pamięci na długo.

Kiedy odszedłeś
Jojo Moyes0
Okładka ksiązki - Kiedy odszedłeś

Nie myśl o mnie za często… Po prostu żyj dobrze. Po prostu żyj. Will Tyle że Lou nie ma pojęcia, jak to zrobić. I trudno jej się dziwić. A jednak...

Razem będzie lepiej
Jojo Moyes0
Okładka ksiązki - Razem będzie lepiej

Na miejscu Jess każdy miałby dosyć. Pracy na dwa etaty, chodzenia przez cały rok w jednej parze dżinsów, kupowania najtańszych jogurtów na promocji w supermarkecie...

Sekret Heleny
Lucinda Riley;