Dziewczyna w lustrze

Wydawnictwo: Świat Książki
Data wydania: 2014-06-11

Nowa książka autorki bestsellerowej powieści ,,P.S. Kocham Cię!" to dwa piękne opowiadania. Bohaterką ,,Dziewczyny w lustrze" jest Lila, która dobrze wie, jaką jest szczęściarą - udało jej się znaleźć wymarzonego mężczyznę. Jednakże gdy w dniu jej ślubu nieoczekiwanie wychodzi na jaw rodzinna tajemnica z przeszłości, los Lily zmienia się w najbardziej zadziwiający sposób.

W opowiadaniu ,,Maszyna wspomnień" Ahern porusza frapującą kwestię: ponoć nigdy nie zapomina się pierwszej miłości, ale co może wydarzyć się, kiedy hołubione przez nas wspomnienia zaczynają blaknąć? Niektórzy zrobiliby wszystko, żeby przeszłość nie odeszła. Pewien mężczyzna ze złamanym sercem postanawia spełnić ich pragnienie.

W obydwu tych historiach jest magia i mnóstwo wdzięku, czyli to czym Cecelia Ahern uwiodła miliony czytelników na całym świecie.

Kup książkę Dziewczyna w lustrze

Opinie o książce - Dziewczyna w lustrze

Cecelia Ahern to niezmiernie sympatyczna pisarka, którą miałam okazję poznać osobiście w 2015 roku (relacja ze śniadania z autorką). Wprawdzie nie czytałam jej najbardziej rozpoznawalnego tytułu "P.S. Kocham cię", ale zachwyciła mnie na przykład "Love, Rosie".

By zadośćuczynić swojemu Pod hasłem, przeczytałam niewielkich rozmiarów zbiorek dwóch opowiadań autorki:

'Dziewczyna w lustrze' opowiada historię Lili, która od dziecka wie, że w domu niewidomej babci wszystkie lustra muszą być zasłonięte czarnym płótnem i nie kwestionuje tego faktu. Dopiero w dniu ślubu dwudziestoośmioletnie dziewczyna, pragnąc zobaczyć swój wizerunek w ślubnej sukni łamie zakaz i tym samym poznaje rodzinną tajemnicę. Wydarzenia następujące od tego momentu są mocno zaskakujące a samo opowiadanie jest dość logiczne, mimo że nie do końca realne.

'Maszyna wspomnień' jest opowieścią o maszynie, którą pewien wynalazca ze złamanym sercem stworzył przez przypadek i przechowuje w piwnicy swego georgiańskiego domu. Coraz więcej osób interesuje się wynalazkiem, aż mężczyzna musi zatrudnić asystentkę. Historia pojawienia się w jego życiu Judith jest dość oryginalna, ale wypowiedzi bohaterów nie zawsze są jasne czy zrozumiałe. Sama idea maszyny, która zatrzymuje wspomnienia jest dobra, ale stworzone opowiadanie znacznie odbiega od utworów, które mogłabym ocenić pozytywnie.

Podsumowując - zbiór opowiadań Cecelii Ahern "Dziewczyna w lustrze" to dwa skrajnie różne utwory. O ile pierwszy może się podobać, ma morał, tajemnicę i zaskakujące zakończenie to drugie jest dla mnie totalnie dziwne i z nieodgadnionymi przesłankami. Poza jedną: miłość warto pamiętać na zawsze, ale przeszłości zmienić się nie da. Tylko czy to wystarczy, by polecić Wam ten tytuł? Oceńcie sami

Avatar użytkownika - basia02033
basia02033
Przeczytane:2017-04-16, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2017, Mam, Przeczytane w 2017,
Przeczytałam....ale nie powaliły mnie te opowiadania na kolana:(
Avatar użytkownika - patita1990
patita1990
Przeczytane:2016-06-08, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2016,
Druga książką tej autorki, którą czytałam i która nie zawodzi. Nietuzinkowe historie, niebanalne wątki. Lektura krótka, ale treściwa i przyjemna.
Avatar użytkownika - ikapolka
ikapolka
Przeczytane:2019-03-01, Ocena: 5, Przeczytałam, Książki XXI wieku, 26 książek 2019,
Avatar użytkownika - Roksana
Przeczytane:2014-10-18, Ocena: 5, Przeczytałam,
P.S. Kocham Cię
Cecelia Ahern0
Okładka ksiązki - P.S. Kocham Cię

Bezpretensjonalna, lekka i pełna humoru powieść obyczajowa na temat ważny i - poważny. Jak znów pokochać życie, gdy w wieku trzydziestu lat traci...

Pora na życie
Cecelia Ahern0
Okładka ksiązki - Pora na życie

,,Intrygująca, płynąca prosto z serca powieść, która pozwala docenić wartość życia" - Glamour Poruszająca, ciepła i zabawna powieść o tym, co się...

Na Jowisza! Uzupełniam Jeżycjadę
Małgorzata Musierowicz, Emilia Kiereś