Dziewczynka zagubiona w swoim stuleciu szuka taty

Zapadająca w pamięć opowieść o tym, co jest ważne w życiu, gdzie kryje się remedium na nasze newrozy i jak znaleźć porządek w otaczającym nas chaosie.

Hanna i Marius. Berlin, XX wiek.

Marius spotyka dziewczynę, która szuka swojego ojca. Hanna ma brązowe włosy, czarne oczy i czternaście lat. Z trudem mówi, nie do końca wie, co się z nią dzieje i nie pojmuje rozumowania innych. Jest zagubiona.

Marius się spieszy, ale zmienia plany i towarzyszy jej.

Misja prowadzi ich do Berlina, do hotelu z korytarzami, które przywołują widma wojny. To wędrówka pośród własnych obsesji i gruzów minionego stulecia.

Za trzydzieści lat, jeśli nie wcześniej, Tavares otrzyma nagrodę Nobla. Jestem tego pewien.

José Saramago

Portugalski Kafka.

,,Le Figaro"

Informacje dodatkowe o Dziewczynka zagubiona w swoim stuleciu szuka taty:

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2022-10-05
Tytuł oryginału: Uma Menina Está Perdida no Seu Século Procura do Pai

Tagi: Proza literacka

Kup książkę Dziewczynka zagubiona w swoim stuleciu szuka taty

Dziewczynka zagubiona w swoim stuleciu szuka taty - opinie o książce

Avatar użytkownika - allison
allison
Przeczytane:2022-11-01, Ocena: 5, Chcę przeczytać,
Książka ukazała się 5 października nakładem Wydawnictwa Literackiego ,,Dziewczynka zagubiona w swoim stuleciu szuka taty" to nowa powieść Goncalo Manuela Taveresa, wybitnego hiszpańskiego prozaika, którego książki ukazują się w Polsce od kilkunastu lat. Nie jest to proza lekka, łatwa i przyjemna, ale ma w sobie dziwną, magnetyczną moc, która sprawia, że od lektury trudno się oderwać. Główni bohaterowie powieści to Marius, który boryka się z życiowymi problemami, oraz Hanna, czternastolatka z zespołem Downa. Mężczyzna przypadkiem trafia na błąkającą się dziewczynkę i postanawia jej pomóc. Problem w tym, że Hanna prawie nie mówi albo mówi niewyraźnie, nie odpowiada na wiele pytań i jedyne, czego chce, to odnaleźć swego tatę. Nie wie jednak, gdzie on dokładnie mieszka i nie chce powiedzieć, jak się nazywa. Nastolatka ma przy sobie tylko pudełko z instrukcjami nauczania osób z niepełnosprawnością intelektualną. To dla Mariusa jedyna, ale niezbyt trafiona wskazówka. Oboje wyruszają w podróż do Berlina na poszukiwania ojca Hanny. Po drodze spotykają wielu dziwnych ludzi i odwiedzają zadziwiające miejsca. To między innymi hotel, w którym pokoje zamiast numerów mają nazwy ...obozów koncentracyjnych: Auschwitz, Birkenau, Buchenwald... To także piętrowy antykwariat, którego właściciel od wielu lat prowadzi tajemnicze numeryczne zapiski. Na ich drodze pojawiają się również m.in.: zdeprawowany fotograf, który uwiecznia na zdjęciach zwierzęta i osoby niepełnosprawne, stary Żyd, który zdradza im tajemnicę zachowywania pamięci o XX wieku, człowiek potrafiący grawerować napisy i obrazy widoczne dopiero pod mikroskopem... Oniryczna wędrówka siecią małych uliczek i dziwnych pomieszczeń oraz poszukiwania nasuwają skojarzenia z ,,Procesem" Kafki. Momentami odczuwa się tu też podobnie przytłaczającą atmosferę. W powieści Tavaresa rzeczywisty świat przenika się odrealnioną rzeczywistością. Często teraźniejszości towarzyszy przeszłość, na przykład wówczas, gdy bohaterowie natykają się na ulicy na wielki portret jednego z nazistowskich zbrodniarzy. Dużo jest w powieści odniesień do drugiej wojny światowej i Holokaustu oraz do innych przełomowych wydarzeń minionego stulecia. Tak jakby Marius i Hanna, szukając ojca dziewczynki, odnajdywali to, o czym świat nigdy nie powinien zapomnieć. Sporo o historiozofii mówi jeden z tajemniczych drugoplanowych bohaterów. To ponadczasowe, dające do myślenia refleksje. Wędrówka w poszukiwaniu ojca okazuje się też ważnym okresem w życiu Mariusa i Hanny. Lepiej się poznają, chociaż jest to trudne. Przy okazji mężczyzna mierzy się z własnymi lękami, fobiami i tajemniczą przeszłością, o której wiemy niewiele. Dużo jest w tej powieści aluzji, niejednoznacznych, kontekstów, niedopowiedzeń, ale to właśnie intryguje czytelnika i sprawia, że odwraca on kartki z nadzieją na poznanie tajemnicy. Przy okazji autor zwraca uwagę na problem osób niepełnosprawnych intelektualnie we współczesnym nam świecie. Scena, w której Marius i jego podopieczna jadą pociągiem, uświadamia, jak wiele w kwestii równouprawnienia i tolerancji jest jeszcze do zrobienia. Czy bohaterom uda się odnaleźć ojca Hanny? Tego nie zdradzę. Napiszę jedynie, że zakończenie jest niebanalne, zaskakujące, niejednoznaczne. Mimo iż odłożyłam książkę na półkę dwa dni temu, wciąż o nim myślę. Polecam wszystkim, którzy szukają w literaturze czegoś więcej niż tylko relaks i rozrywka. BEATA IGIELSKA
Avatar użytkownika - niepoczytalna
niepoczytalna
Przeczytane:2022-10-30, Ocena: 4, Przeczytałem,

Baśń o mrocznych czasach

Choć początkowo najnowsza książka Gonçalo M. Tavaresa zapowiadała się na powieść drogi, bardzo szybko okazało się, że zakwalifikowanie jej do jakiegokolwiek gatunku nie będzie takie proste. Już sam tytuł (niespotykanie rozbudowany) powinien być ostrzeżeniem dla czytelników szukających klarownej fabuły i lekkiego stylu.

"Dziewczynka zagubiona w swoim stuleciu szuka taty" to w dużej mierze próba rozliczenia okrucieństw II wojny światowej, a przede wszystkim Holokaustu. Główną bohaterką powieści jest Hanna, która w czasach władzy Hitlera nie miałaby prawa żyć - niezależnie od przynależności narodowej. Zagubioną dziewczynkę znajduje Marius - bardzo specyficzny bohater, o którym nie dowiadujemy się zbyt wiele, prócz tego że często ogarnia go lęk. Marius postanawia pomóc Hannie  w odnalezieniu, ojca. Para głównych bohaterów przemierza Berlin, który ciągle nawiedzany jest przez demony wojny.

W czasie lektury powieść Tavaresa wielokrotnie przywodziła mi na myśl "Małego Księcia". O ile jednak najsłynniejsze dzieło Exupéry'ego znajduje czytników i miłośników w każdej kategorii wiekowej, o tyle "Dziewczynka zagubiona w swoim stuleciu szuka taty" to powieść filozoficzna, przesycona symboliką, której zrozumienie pozostaje poza możliwościami niedoświadczonego czytelnika.

Fabuła powieści daje odczucie oderwania od rzeczywistości, z pogranicza snu i jawy. Para głównych bohaterów na swojej drodze spotyka postaci wykonujące różne czynności, które dla niewtajemniczonego obserwatora są pozbawione sensu. Dla nich jest to jednak forma uporządkowania przeszłości, wpisania niewytłumaczalnego okrucieństwa w ramy logiki poprzez częste odwołania do matematyki czy geometrii.

Brak mi doświadczenia oraz narzędzi, żeby w pełni docenić powieść Tavaresa. Jestem pewna, że wiele elementów mi umknęło, a część symboli pozostała niezrozumiała. Prawdę powiedziawszy, nie jestem nawet pewna, czy moja interpretacja całej historii jest prawidłowa. Jeżeli macie ochotę zmierzyć się z literaturą, która jest zaprzeczeniem wszystkiego co popularne i bestsellerowe, to już wiecie, po jaki tytuł sięgnąć.

Przypadki Lenza Buchmanna
Goncalo M. Tavares0
Okładka ksiązki - Przypadki Lenza Buchmanna

Portugalski Kafka, mistrz języka i architekt świata niepodobnego do innych. O Tavaresie José Saramago napisał: … za trzydzieści lat, jeśli nie wcześniej...

Encyklopedia. Notatki
Gonçalo M. Tavares0
Okładka ksiązki - Encyklopedia. Notatki

Encyklopedia to paszport, który pozwala przekroczyć granicę literackiej ojczyzny Gonçalo M. Tavaresa – jednego z najwybitniejszych...