Dziewczyny, kt鏎e zabi造 Chloe

Data wydania: 2015-11-04
Kategoria: Krymina, sensacja, thriller
ISBN: 978-83-7885-390-9

Ocena: 4.38 (26 g這s闚)

Letni poranek 1986 roku. Dwie jedenastolatki spotykaj si tego dnia po raz pierwszy w 篡ciu. Wieczorem obie zostaj oskar穎ne o morderstwo. Ponad dwadzie軼ia lat p騧niej, dziennikarka Kirsty Lindsay, pracuje nad reporta瞠m na temat seryjnego mordercy, grasuj帷ego w nadmorskim kurorcie. W trakcie zbierania materia堯w spotyka przypadkiem sprz徠aczk Amber Gordon.

Kirsty i Amber spotykaj si po raz pierwszy od tego strasznego dnia, kt鏎y odmieni na zawsze ich losy. S gotowe zrobi wszystko, by nie odkryto ich dawnej to窺amo軼i, nie zrujnowano im 篡cia, by chroni swoje rodziny. Jednak przesz這嗆 postanawia si o nie upomnie... Kobiety b璠 musia造 zmierzy si z dawnym koszmarem i dokona trudnych wybor闚.

Kup ksi捫k Dziewczyny, kt鏎e zabi造 Chloe

Zobacz tak瞠

Avatar u篡tkownika - Margarita1980
Margarita1980
Przeczytane:2016-02-17, Ocena: 5, Przeczyta貫m, 52 ksi捫ki 2016, Mam,
Dziewczyny, które zabi造 Chloe to misternie skonstruowany thriller psychologiczny, od którego nie sposób si oderwa.   Narracja powie軼i prowadzona jest na dwóch p豉szczyznach. Jedna odnosi si do wydarze, które doprowadzi造 do 鄉ierci tytu這wej Chloe, natomiast druga dzieje si wspó販ze郾ie i odnosi do dalszych losów bohaterek skandalu. Jest upalny dzie na brytyjskiej prowincji. M這dzie sp璠za czas na 豉瞠niu bez celu i pierwszych mi這軼iach. W takich okoliczno軼iach spotykaj si dwie dziewczyny, rówie郾iczki, których nie 陰czy absolutnie nic - za wyj徠kiem poczucia samotno軼i. Bel, cho jej rodzice (a w豉軼iwie ojczym) s zamo積i i mimo 瞠 ma maniery oraz akcent arystokratki, jest tym gorszym dzieckiem w rodzinie. Jade pochodzi z tzw. patologicznej rodziny, jest g這dnym obdartusem, przep璠zanym z ka盥ego miejsca, w którym si pojawia. Przypadek stawia na ich drodze zaledwie czteroletni Chloe, siostr dziewczyny, z któr „spotyka si” starszy brat Jade. Niefortunny zbieg wydarze doprowadza do 鄉ierci Chloe. Opinia publiczna szybko wyci庵a „odpowiednie” wnioski, podobnie jak s康 i obie sprawczynie zostaj wys豉ne do zak豉dów poprawczych. Ten jeden dzie zdeterminowa ca貫 ich przysz貫 篡cie.   25 lat pó幡iej los doprowadzi do ponownego spotkania obu bohaterek. Jade, znana teraz jako Kirsty Lindsay ...

Opinie o ksi捫ce - Dziewczyny, kt鏎e zabi造 Chloe

Avatar u篡tkownika - Iwa90
Iwa90
Przeczytane:2019-08-17, Ocena: 4, Przeczyta豉m, Mam, 12 ksi捫ek 2019,

Koniec dzieci雟twa

Autorka powie軼i Alex Marwood, a w豉軼iwie Serena Mackesy ( bo tak brzmi jej prawdziwe imi i nazwisko) ma w 篡豉ch gen pisarski. To wnuczka dwóch pisarek: Margaret Kennedy i Leonory Mackesy. Swoj pisarska drog zaczyna豉 od powie軼i obyczajowych, ale dopiero gdy wyda豉 swój pierwszy thriller psychologiczny pod pseudonimem zrobi這 si o niej g這郾o. Powie嗆 "Dziewczyny, które zabi造 Chloe" zdoby豉 uznanie krytyków, w Wielkiej Brytanii zosta豉 nominowana do International Thriller Writers a w USA zdoby豉 nagrod Edgar Allan Poe Award za najlepsz powie嗆 2014 roku. Po tylu odznaczeniach spodziewa豉m si na prawd ciekawej i wci庵aj帷ej lektury.
Akcja powie軼i rozpoczyna si zaraz po og這szeniu wyroku s康u, który uzna dwie nastolatki: Jade Walker i Anabell Oldcare winnymi 鄉ierci czteroletniej Chloe. Od tego dnia dla opinii publicznej sta造 si dziewczynami, które zabi造 Chloe, demonami o anielskich twarzach.
Na nast瘼nych kartach powie軼i poznajemy dwie doros貫 kobiety - Amber Gordon (sprz徠aczk w parku rozrywki Funland) oraz Kristy Linsay (dziennikark - wolnego strzelca). Autorka przedstawia nam ich 篡cie, prac, rodziny oraz 瞠 obie maj swój mroczny sekret, a ca貫 swoje dotychczasowe 篡cie zbudowa造 na k豉mstwie. Amber Gordon to Bell Oldcare, a Kristy Linsey to Jade Walker - 篡j帷e pod zmienion to窺amo軼i na do篡wotnim zwolnieniu warunkowym nastoletnie morderczynie.
Kolejne karty powie軼i przeplataj wspomnienia z feralnego dnia, gdy dosz這 do zabójstwa Chloe i wydarzenia tera幡iejsze. Zagadkowe morderstwa w Withmouth sprawiaj, 瞠 Amber i Kristy si spotykaj, 豉mi帷 pierwsz zasad zwolnienia warunkowego. Od tego spotkania 篡j w ci庵造m strachu 瞠 zostan zdemaskowane.
Autorka zainspirowana autentycznymi wydarzeniami (zabójstwem Jamesa Bulgera - 2-latka zamordowanego przez dwóch 10-latków i ich skrajn interpretacj w mediach) podj窸a temat zabójstw dokonanych przez dzieci. Temat jest ciekawy, kontrowersyjny i liczy豉m, 瞠 powie嗆 niejednokrotnie mnie zaskoczy, zszokuje.
Ksi捫k czyta si dobrze, lekko. Z niecierpliwo軼i czeka豉m na krótkie rozdzia造 rekonstruuj帷e feralny dzie by porówna punkt widzenia i odczucia Bel i Jude z tym jak przedstawiono morderstwo w mediach. Akcja rozwija si fajnie, dochodz kolejne w徠ki, ale zako鎍zenie zdecydowanie mnie zawiod這. Liczy豉m, 瞠 mnie zaskoczy i zostanie na d逝go w pami璚i, jednak okaza這 si nijakie. Zako鎍zenie jest dla mnie najs豉bszym punktem tej powie軼i. Po przeczytaniu ksi捫ki czu豉m te pewien niedosyt w zwi您ku w dwoma postaciami Martina Bagshawea i Victora Cantrella. Autorka wprowadzi豉 do powie軼i dwie ciekawe, mroczne i tajemnicze charaktery i bardzo 瘸逝je, 瞠 nie pozwoli豉 nam bli瞠j ich pozna.
Ksi捫k polecam, czyta si j na prawd przyjemnie.

Avatar u篡tkownika - szmaragdova
szmaragdova
Przeczytane:2016-07-12, Ocena: 5, Chc przeczyta, 52 ksi捫ki w 2016,
Przera瘸 鈍iadomo嗆 jak 豉two media wydaj na kogo wyrok. Jak przypadek mo瞠 definitywnie wp造n望 na 篡cie cz這wieka. Jak bezproblemowo ludzie lecz kompleksy kosztem innych. Jak nie chc帷 ponosi odpowiedzialno軼i za w豉sne b喚dy, zrzucaj win na wcale nie tak przypadkowo wybranego koz豉 ofiarnego. Z takimi refleksjami w g這wie b璠 teraz chodzi przez jaki czas. Smutne to i gorzkie przemy郵enia.
Avatar u篡tkownika - EratoCzyta
EratoCzyta
Przeczytane:2016-02-10, Ocena: 5, Przeczyta豉m, Przeczytane, Przeczytane 2016,
Dwie kobiety wiod帷e ca趾owicie r騜ni帷e si od siebie 篡cie, po陰czy je jeden dzie w przesz這軼i. Ich drogi po 25 latach zn闚 si krzy簑j i to zn闚 w tragiczny spos鏏. Dowiadujemy si w jaki spos鏏 b陰d, przypadek, okoliczno嗆 z m這dych lat mo瞠 rzutowa na ca貫 篡cie. Mnie ksi捫ka poch這n窸a, nie jest mo瞠 zbyt zaskakuj帷a ale trzyma w napi璚iu mimo to i chcemy wiedzie co b璠zie dalej.
Avatar u篡tkownika - nikolsosna
nikolsosna
Przeczytane:2016-06-02, Ocena: 3, Przeczyta貫m, 26 ksi捫ek 2016,
sza逝 nie zrobi豉, jako tak wiele sprzeczno軼i odnalaz豉m w tej historii, wiele niedopowiedze. zako鎍zenie te wcale nie by這 powalaj帷e na kolana mimo 瞠 zaskakuj帷e.
Avatar u篡tkownika - MonikaP
MonikaP
Przeczytane:2016-03-05, Ocena: 3, Przeczyta豉m, x 52 ksi捫ki 2016,
Mia by krymina, mia豉 by najlepsza ksi捫ka roku, okaza這 si, 瞠 jest ca趾iem przeci皻na powie嗆 z w徠kiem kryminalnym, kt鏎ej zrobiono 鈍ietn reklam. Mo積a przeczyta, ale, wg mnie, rewelacji nie ma.
Avatar u篡tkownika - dayna15
dayna15
Przeczytane:2015-12-27, Ocena: 6, Przeczyta豉m, z_52 ksi捫ki 2015 (181), Mam,
Debiutancki thriller brytyjskiej dziennikarki skrywaj帷ej si pod pseudonimem Alex Marwood jest dla mnie jednym z wi瘯szych objawie tego roku. Nazwisko zas逝guje na zapami皻anie zw豉szcza, 瞠 autorka pracuje obecnie nad drug powie軼i. Wstrz御aj帷y thriller, w kt鏎ym s wszystkie niezb璠ne sk豉dniki buduj帷e napi璚ie: ma豉 nadmorska spo貫czno嗆, seryjny morderca, zbrodnia sprzed lat i chory psychicznie m篹czyzna, plus dodatek upiorne weso貫 miasteczko. Wi瘯sza cz窷 akcji toczy si w Whitmouth, gdzie 篡je i pracuje na nocnej zmianie w weso造m miasteczku kierowniczka ekipy sprz徠aj帷ej Amber Gordon. Amber ma z這穎ny charakter, a w sercu tkwi jej cier niesprawiedliwo軼i i 瘸lu za zmarnowane 篡cie. Szalej帷y po miasteczku morderca m這dych kobiet 軼i庵a do Whitmouth plejad dziennikarzy, w鈔鏚 kt鏎ych jest r闚nie niezale積a dziennikarka Kirsty Lindsay. Jej w 篡ciu powiod這 si lepiej, ma m篹a i dw鎩k dzieci, sko鎍zy豉 studia i zalicza si do klasy 鈔edniej. Przewrotny los sprawi, 瞠 軼ie磬i 篡ciowe tych dw鏂h kobiet zetkn si ponownie po 25 latach. To w豉郾ie one w 1986 roku sp璠zi造 razem jeden dzie. Tragiczny w skutkach. Dzie, w kt鏎ym zabi造 czteroletni Chloe Francis. Fabu豉 wci庵a ju od pierwszego rozdzia逝, a dzi瘯i retrospekcjom z feralnego dnia opinie o bohaterkach zmieniaj si jak w kalejdoskopie. Bel (teraz Amber) i Jade (teraz Kirsty) zosta造 uznane za przebieg貫 morderczynie, kt鏎e porwa造, torturowa造 i zamordowa造 Chloe, a p騧niej ukry造 jej cia這 i jakby nigdy nic udawa造, 瞠 nic si nie sta這. I pocz徠kowo gardzi豉m nimi i uwa瘸豉m, 瞠 zas逝篡造 na odbyt kar, na to te wskazywa造 pierwsze retrospekcje, w kt鏎ych dziewczynki my造 si w strumieniu po pope軟ionej zbrodni. Jednak z czasem odkrywamy coraz wi璚ej fakt闚, z kt鏎ych jasno wynika, 瞠 Bel i Jade zosta造 zmuszone do opieki nad Chloe, 瞠 chcia造 j odprowadzi do domu, a p騧niej nad wod do ludzi, 瞠 pogoda - panuj帷y upa, d逝ga w璠r闚ka - os豉bi造 dziewczynk, kt鏎a by豉 irytuj帷a ze swoim ci庵造m p豉czem i narzekaniem, 瞠 Chloe popchni皻a przez Bel spad豉 z wysoko軼i rozbijaj帷 g這w, 瞠 Bel i Jade chcia造 j donie嗆 nad strumie i ocuci, a tam podczas pr鏏 reanimacji, a nie tortur dosz這 do po豉mania 瞠ber. 妃ier Chloe by豉 nieszcz窷liwym wypadkiem i dlatego wyrok i skazanie Bel i Jade na wychowanie w o鈔odkach zamkni皻ych tak razi swoj niesprawiedliwo軼i, a uznanie jedenastolatek za bezwzgl璠ne zbrodniarki wyciska 透y z oczu. Wtedy ju zacz窸am bohaterkom wsp馧czu. Ksi捫ka jest napisana inteligentnie i sk豉nia do przemy郵e nad systemem prawnym i losie, kt鏎y spotyka m這dych skaza鎍闚. Co by by這, gdyby Bel trafi豉 na lepszy o鈔odek? Czy spotka豉by na swojej drodze seryjnego morderc i zwi您a豉 z nim 篡cie? Czy osi庵n窸aby co wi璚ej? Sama posta seryjnego mordercy nie jest tu zbyt istotna, szybko mo積a odgadn望 jego to窺amo嗆. Ciekawszy jest w徠ek poboczny Martina, chorego psychicznie m篹czyzny, prze郵aduj帷ego kobiety. Istotne s r闚nie relacje panuj帷e w ma造m miasteczku i za軼iankowe my郵enie tubylc闚, dla kt鏎ych pocz徠kowo Amber jest darem z niebios, obdarowuj帷ych innych w potrzebie, sprawiedliw szefow, a od kt鏎ej wszyscy si obracaj, gdy tylko wychodzi na jaw jej prawdziwa to窺amo嗆. Kobieta musi upora si z nienawi軼i mieszka鎍闚, okrutnym partnerem i umkn望 przed linczem. Na koniec okazuje wielko嗆 swojego serca i charakteru, gdy bierze na siebie win za 鄉ier Martina. "Dziewczyny, kt鏎e zabi造 Chloe" na d逝go zapadn mi w pami耩, zachwyty nad powie軼i nie s ani troch przesadzone. Wszystko jest niejednoznaczne i ka盥y musi wyrobi sobie w豉sn opini, niekt鏎zy uznaj, 瞠 Bel i Jade zas逝篡造 na kar, ja tak nie s康z. 砰cie okrutnie je naznaczy這 i obie nigdy nie zapomn dnia 鄉ierci Chloe i to jest dla nich wystarczaj帷a kara. Przes豉nie powie軼i jest jasne - nigdy nie wiesz, kiedy dopadnie ci przesz這嗆. Pozycja obowi您kowa dla fan闚 mocnego thrillera i nie tylko!
Avatar u篡tkownika - Kominek
Kominek
Przeczytane:2015-12-10, Ocena: 6, Przeczyta貫m, Mam,
(...( Dosy niedawno ,,Trzyna軼ie powod闚" (wci捫 nie znalaz貫m ich trzynastu, aby kr鏒kie spojrzenie rozwin望 do bardziej zaawansowanego tekstu), chwil p騧niej ,,Dziewczyny, kt鏎e zabi造 Chloe". Ta pierwsza niewielkich rozmiar闚 ksi捫ka traktuje o osobistym wyborze bohaterki. Druga, z kt鏎 nie rozstaj si od kilku dni, (cho lektura ju dawno za mn), przygl康aj帷 si ok豉dce, szukaj帷 inspiracji, tych odpowiednich s堯w, kt鏎e bez cienia w徠pliwo軼i 鈍iadcz o geniuszu autora, a w zasadzie autorki, kt鏎a ukrywa si pod pseudonimem Alex Marwood. Nie potrzebujemy wiele czasu, aby dozna ol郾ienia, 瞠 oto pojawia si co, co z marszu przebija wszystko to, co uda這 nam si pozna w tym roku, mo瞠 te w poprzednim, a mo瞠 jeszcze wcze郾iej. W zale積o軼i od tego, jak du穎 i jak cz瘰to si璕amy po ksi捫ki nasz gust si wyostrza. Ksi捫ki dobre, nawet te bardzo dobre ju nam nie wystarczaj. Musia造 pojawi si Bel i Jade, aby czas si zatrzyma, a wszystko wok馧 nas zwolni這 sw鎩 rytm. Istot wspomnianego arcydzie豉 jest odnalezienie punktu odniesienia, kt鏎y w opowiadanej historii stanowi o jej wyj徠kowo軼i. Jeden niepozorny dzie z 篡cia dw鏂h jedenastolatek mia odmieni je na zawsze. Cho tak naprawd dowiadujemy si o tym wszystkim z pewnym op騧nieniem. Godziny przenikaj lata, zdarzenie z przesz這軼i zaczyna bardzo powoli przenika 篡cie dw鏂h doros造ch kobiet. Przyzna si musz si璕aj帷 po jedno z moich ulubionych stwierdze, 瞠 nie potrzebowa貫m wiele, aby rozsmakowa si w tej szczeg鏊nej opowie軼i. Sztuk jest dobiera tak s這wa, aby wewn皻rzna 鈍iadomo嗆 ros豉 w nas jak balon. Emocje, kt鏎ym trudno si oprze, pragnienia, aby odkrywana historia nigdy si nie sko鎍zy豉. Z retrospektywnych kadr闚 przebija przynajmniej stopniowo historia, kt鏎a bawi i przynosi u鄉iech. Jade i Bel nic nie 陰czy, wszystko je dzieli, a jednak los sprawi, 瞠 tego jednego dnia pojawi豉 si mi璠zy nimi Chloe. Czy w ten spos鏏 los si dla nich dope軟i, czy te sta這 si co, czego 瘸dna z nich nigdy nie mog豉 i nigdy nie by豉 w stanie przewidzie? Pe軟y tekst recenzji dost瘼ny w poni窺zym linku: http://koominek.blogspot.com/2015/12/alex-marwood-dziewczyny-ktore-zabiy.html
Avatar u篡tkownika - kasia441
kasia441
Przeczytane:2019-09-11, Ocena: 4, Przeczyta豉m, Mam, 26 ksi捫ek 2019,

Od pocz徠ku wiemy, kto zabi? Generalnie wol tak szybko nie wiedzie, ale jest jak jest. Na kolejnych stronach dowiadujemy si, dlaczego tak si sta這 i jaki wp造w to zdarzenie wywar這 na dalsze losy bohaterek. W sumie ksi捫ka podoba豉 mi si i ca趾iem dobrze si czyta這. Zastanawia mnie jednak, dlaczego dwie dziewczynki, dzieci jeszcze, które zabi造 Chloe zosta造 tak ró積ie potraktowane przez wymiar sprawiedliwo軼i, dlaczego trafi造 do skrajnie ró積ych poprawczaków, z których tylko jeden dawa szans na resocjalizacj i nauk? Kto zadecydowa, 瞠 jedna z nich mia豉 jakie szanse a druga trafi豉 do piek豉? I w sumie ciekawe zako鎍zenie.

Avatar u篡tkownika - wiola1609
wiola1609
Przeczytane:2019-02-28, Ocena: 4, Przeczyta豉m, przeczytane, 52 ksi捫ki 2019,

Nie by豉 to ksi捫ka, która porwa豉 mnie od pierwszych stron.
Akcja jest prowadzona dwojako - czas obecny i retrospekcje z 1986 roku. Dwie dziewczynki zosta造 oskar穎ne o morderstwo m這dszej od nich - jak zna si definicj morderstwa i ró積ic mi璠zy nim, a zabójstwem to ju to sprawia, 瞠 cz這wiek sam siebie pyta dok康 zmierza ten 鈍iat i czy to w ogóle jest mo磧iwe?
Bohaterki spotykaj si po ponad 20 latach zupe軟ie przypadkiem.
Ka盥a 篡je swoim 篡ciem - zmienionym z uwagi na wydarzenia z dzieci雟twa. Ich losy splataj si kiedy w nadmorskim kurorcie,
w którym mieszka jedna z nich zaczyna grasowa seryjny morderca.

Kiedy j czyta豉m czu豉m si strasznie przyt這czona. Gdzie byli doro郵i, dlaczego tak szybko i 豉two ukarano dzieci. Sk康 w nas taka 豉two嗆 w wydawaniu os康ów i przyklejaniu 豉tek. Dlaczego w najwi瘯szej tragedii niektórzy z nas potrafi znale潭 okazj do zarobienia kilku drobnych.

Nasze wybory i czyny maj wp造w na nasze dalsze 篡cie - nie da si ukry, ale czy nas definiuj? Tu ju chyba ka盥y znajdzie odpowied - najbardziej dla niego w豉軼iw.

Zaskakuj帷y i wci庵aj帷y krymina, wbrew pozorom nie do ko鎍a o losach dzieci, lecz doros造ch ju kobiet, odpowiedzialnych za 鄉ier tytu這wej Chloe. Autorka zwraca w nim uwag na 豉two嗆, z jak przychodzi nam os康zanie innych, szybko嗆 w wydawaniu wyroków i stereotypowe my郵enie, które na zawsze mo瞠 odmieni czyj los - nie koniecznie na dobre...

Inne ksi捫ki autora
Najmroczniejszy sekret
Alex Marwood0
Ok豉dka ksi您ki - Najmroczniejszy sekret

Najnowszy thriller psychologiczny zdobywczyni presti穎wej nagrody Edgar Award oraz Macavity Award for Best Mystery Novel 2015. Opowie嗆 o narcystycznym...

Zab鎩ca z s御iedztwa
Alex Marwood0
Ok豉dka ksi您ki - Zab鎩ca z s御iedztwa

DRUGA, NAJNOWSZA POWIE汎 AUTORKI BIJ。YCH REKORDY POPULARNO列I DZIEWCZYN, KT紑E ZABIΧ CHLOE ZAB粑CA Z S﹖IEDZTWA opowiada histori sze軼iorga mieszka鎍闚...

Zobacz wszystkie ksi捫ki tego autora
Recenzje miesi帷a
Pan Taro w Krainie 如i帷ych Talent闚