Dziewiętnaście minut

ISBN: 978-83-89325-33-4
Tytuł oryginału: Nineteen Minutes
Tłumaczenie: Katarzyna Kasterka
Ilustracje: -

Siedemnastoletni Peter Houghton przez lata był obiektem szykan rówieśników. Porzuciła go nawet najlepsza przyjaciółka, Josie Cormier, na rzecz grupy najpopularniejszych dzieciaków w szkole, które należały do najzagorzalszych prześladowców Petera. W końcu dochodzi do przesilenia - jeden szczególny akt okrucieństwa popycha Petera do czynu, który zmieni życie wielu mieszkańców jego rodzinnego miasteczka. Dziewiętnaście minut zemsty Petera wpłynie znacząco na życie - także zawodowe - sędzi Alex Cormier, której córka, Josie, znalazła się w samym centrum dramatycznych wydarzeń; natomiast Lacy i Lewis Houghton, rodzice nastolatka, niemal dosłownie znajdą się w kręgu piekła.

Kup książkę Dziewiętnaście minut

POLECANA RECENZJA

Opinie o książce - Dziewiętnaście minut

Avatar użytkownika - al-ks
al-ks
Przeczytane:2016-03-01, Ocena: 6, Przeczytałam,
Świetna powieść. Intrygująca, niesamowita.. aż nie można doczekać się końca. Nie spodziewałam się tego. Ciekawa przygoda. Polecam.
Avatar użytkownika - agusia97
agusia97
Przeczytane:2014-07-03, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2014,
Książki Jodi Picoult mają to do siebie, że po ich przeczytaniu po prostu nie da się o nich nie myśleć. Nie są to powieści z rodzaju tych, po których przeczytaniu możemy je zwyczajnie odłożyć na półkę i powrócić do rutyny naszego życia. Zwyczajnie na ma takiej opcji. Zakończenie wprawia nas w konsternacje i nie możemy przestać o nim myśleć. Gdy zaczęłam czytać "Dziewiętnaście minut" zastanawiałam się kim jest dziewczyna na okładce, w końcu głównym bohaterem jest Peter Houghton i logika podpowiada, że to właśnie on powinien zajmować to honorowe miejsce, skoro już na okładce umieszczamy jakąś postać. Później doszłam do wniosku, że ów dziewczyną musi być Josie, chociaż jeszcze nie rozumiałam wtedy, dlaczego to ją zdecydowano się umieścić na okładce. Po przeczytaniu całej powieści wreszcie dostrzegłam sens tego zabiegu. Ponieważ jest ona równie ważną postacią co Peter, mimo, że na początku wydaję się słaba i tak bardzo zapatrzona w chęć bycia popularną, że odrzuca swojego najlepszego przyjaciela. Książka pokazuję również jak bardzo przemoc (fizyczna i psychiczna) w szkole może doprowadzić do zmienienia się charakteru ofiary, powinna to być przede wszystkim przestroga dla nauczycieli i rodziców, aby nie ignorowali nawet najlżejszych jej przejawów. W końcu, gdyby rodzice Petera podjęli w odpowiednim czasie decyzje o przeprowadzce to do tak dramatycznych wydarzeń mogłoby w ogóle nie dojść.
Avatar użytkownika - kroplina
kroplina
Przeczytane:2013-06-25, Ocena: 6, Przeczytałam, Jodi Picoult,
Po raz kolejny autorka nie zawiodła moich oczekiwań. Polecam!
Avatar użytkownika - agnik66
agnik66
Przeczytane:2013-08-26, Przeczytałam, 52 książki 2013,
Peter Houghton ma siedemnaście lat. Od najmłodszych lat znęcali się nad nim jego rówieśnicy z przedszkola i szkoły. Gdy jego najlepsza przyjaciółka, Josie Cormier, porzuciła go i wybrała sobie towarzystwo popularnych dzieciaków, Peter robi coś strasznego - chwyta za broń i kończy cały jego koszmar... Książki pani Picoult podejmują bardzo trudne tematy i mi zawsze ciężko jest mieć jedno zdanie na temat zachowań bohaterów, sytuacji. Tak też było i tutaj. Z jednej strony zabójstwo to zabójstwo, ale z drugiej trzeba je przeanalizować, poznać jego powód. Wtedy można je w maleńkim stopniu usprawiedliwić i wydać odpowiedni wyrok.Kto tak naprawdę był ofiarą? Peter, a może te postrzelone osoby? Jak skończy się sprawa Petera? Przeczytajcie sami. Książka porusza temat znęcania psychicznego w szkołach. Wiem jak to jest, bo miałam kilku znajomych, którzy niestety tego doświadczyli.Jak można tego unikać? Podobno najlepszą obroną jest atak, ale czy jest to skuteczny sposób? Prześladowania w szkole były, są i będą i bardzo dobrze, że są książki, które naświetlają ten problem, który coraz bardziej się rozrasta. Jest to bardzo dobra powieść psychologiczna. Dostaniemy świetnie wykreowanych bohaterów, poznamy ich psychikę i dowiemy się, dlaczego postępują tak, a nie inaczej. Duża część książki zawiera opisy z rozprawy sądowej, co mnie bardzo cieszy. Książkę przeczytałam w dwa dni, a ma prawie 700 stron. To tylko świadczy o tym, jak bardzo powieść jest wciągająca. Polecam! Opinia została opublikowana także na moim blogu: http://kingaczyta.blogspot.com/
Avatar użytkownika - aleksa6
aleksa6
Przeczytane:2013-04-04, Ocena: 4, Przeczytałam, czytam regularnie w 2013 roku,
Historia zabójcy. A właściwie ofiary. Dramatyczna historia... Prześladowany Peter dopuszcza się czynu, który zmienia życie mieszkańców pewnego miasteczka. Wystarczyło 19 minut, by wszystko zmieniło swój bieg. Zaskakująca opowieść do ostatnich kartek. Gdzie wszystko wydaje się takie oczywiste, a jednak... nie takie proste.
Avatar użytkownika - darinda
darinda
Przeczytane:2012-08-01, Ocena: 6, Przeczytałam,
Mocno polecam. Autorka jak zawsze stanęła na wysokości zadania.
Avatar użytkownika - urszula2006
urszula2006
Przeczytane:2020-11-19, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam, Wyciskacz łez, 26 książek 2020,

Książka ta porusza bardzo ważne tematy. Otwiera nam oczy, na to jakie skutki może przynieść ciągłe szykanowanie przez rówieśników. Peter to nastolatek, który już od przedszkola, był ośmieszany, wyzywany i poniżany przez innych. Główny bohater nigdy się nie żalił i nawet nie bronił, bo wiedział, że to tylko pogorszy sytuację. Nigdy nie dawał upustu swoim uczuciom. Aż pewnego dnia wybuchły z wielką siłą. Wkroczył on, z bronią, do swojego liceum i wywołał strzelaninę. Zginęło w niej dziesięć osób i wielu zostało rannych. Cała, pokaźnych rozmiarów, książka toczy się wokół rozprawy. Ale pokazuje nam również wcześniejsze życie głównego bohatera. Przy okazji poznajemy wiele aspektów z życia innych ludzi: np. detektywa, sędziny, obrońcy i dawnej przyjaciółki Petera, której chłopak zginął w strzelaninie. Znajduje się w niej również kilka zaskakujących momentów, których w ogóle się nie spodziewałam. Jest to powieść bardzo ważna i smutna. Jedna z lepszych jakie czytałam. Ale uważam, że każdy w swoim życiu powinien ją przeczytać.

,,Można mieć poczucie, że się tonie, nawet jeśli w w zasięgu wzroku nie ma skrawka wody.''

,,Kiedy człowiek cierpi, ucieka w głąb siebie.''

Avatar użytkownika - Julenia
Julenia
Przeczytane:2020-08-18, Ocena: 5, Przeczytałem, 52 książki 2020,

Dziewiętnaście minut to niewiele, jednak w życiu mieszkańców jednego miasteczka, tyle wystarczyło by zmienić życie na zawsze. Peter Houghton jest prześladowany całe swoje szkolne życie, w cieniu swojego starszego brata, zagubiony i delikatny, nie potrafi odnaleźć się wśród swoich rówieśników. Pewnego dnia, gdy Peter ma siedemnaście lat, postanawia dać nauczkę swoim prześladowcom. Wchodzi do szkoły z dwoma karabinami i zaczyna wyrównywać rachunki. Te dziewiętnaście minut całkowicie rujnują życie nie tylko Petera, ale również jego rodziców, których obwinia cała społeczność. Co więcej, ta chwila nieodwołalnie zmienia życie Josie Cormier, przyjaciółki z dzieciństwa Petera, oraz jej mamy, Alex, która zostaje sędzią w sprawie Petera. „Dziewiętnaście minut” to opowieść o katastrofie, ale przede wszystkim o próbie życia po niej.

Peter Houghton to tragiczny bohater.Od dzieciecych lat ponizany przez rowiesnikow. Znosi wszystko ale do czsu bo kazdy czlowiek ma swoj prog wytrzymalosci.Jeden niby drobny dla innych a ogromny incydent dla chlopaka uruchamia w nim machine zemsty.Autorka swietnie pokazuje ogrom zniszczen w psychice i zyciu czlowieka ,ktory jest ponizany,gnebiony i wysmiewany.Szkola i rowiesnicy to dla jednego zwycieztwo dla innego porazka.Petre znalazl sie w tej drugiej grupie i postanowil w koncu pokazac do czego prowadzi znecanie sie nad slabszymi.Teraz to on postanawia byc tym mocniejszym i za pomoca broni rozwiazac wszystkie swoje porazki .Sami musimy stwierdzic czy mial do tego prawo ale czy inni mieli prawo do zamiany jego zycia w"szkolne  pieklo".Swietna ksiazka ,jedna z lepszych jakie czytalam o tej tematyce.

Avatar użytkownika - martagorzyk
martagorzyk
Przeczytane:2019-05-11, Ocena: 6, Przeczytałam, 12 książek 2019,
W imię miłości
Jodi Picoult0
Okładka ksiązki - W imię miłości

Jako zastępca prokuratora Nina Frost prowadzi postępowania w najtrudniejszych sprawach dotyczących przemocy wobec dzieci. Nieraz przeżywa frustrację, gdy...

W naszym domu
Jodi Picoult0
Okładka ksiązki - W naszym domu

Kiedy twoje dziecko nie jest w stanie spojrzeć ci w oczy, czy oznacza to, że jest winne najgorszej zbrodni? Nastoletni Jacob Hunt cierpi na zespół...