Dziki łubin

Tom 2 cyklu Czas burz

Trzecia Rzesza, rok 1938. W państwie pod rządami Adolfa Hitlera panuje antysemityzm, a przeciwnicy władzy muszą się liczyć z represjami. Za chwilę oblicze Europy i całego świata się zmieni, ale młodziutka Belle Lombard nie interesuje się polityką. Ma ambitne plany, marzy o zostaniu gwiazdą filmową i związaniu się z mężczyzną swojego życia. Czas pokaże, czy to właściwy kandydat…

Felicja, matka Belle, bardziej niż córką zajmuje się fabryką i rozważa podjęcie współpracy z nazistami. Kiedy w jej życiu pojawiają się Alex i Maksym, musi stawić czoła rodzącym się na nowo uczuciom. Na którego z mężczyzn będzie mogła liczyć w tych trudnych czasach?

Informacje dodatkowe o Dziki łubin:

Język oryginału: niemiecki
Tłumaczenie: Anna Makowiecka-Siudut

Tagi: literatura piękna

Kup książkę Dziki łubin

Dziki łubin - opinie o książce

Rok tysiąc dziewięćset trzydziesty ósmy to czas rządów Hitlera. Trzecia Rzesza. Świat w wojnie. Za chwilę kolejne zmiany nadciągną a młoda Belle Lombard ma ważniejsze sprawy na głowie niż polityka. Marzy o zostaniu wielką gwiazdą filmową. Bask fleszy i idealny mężczyzna kroczący z nią pod ramię. Ambitnie. Tylko czy do spełnienia? Czy to realne marzenia?
   Matka Bell, Felicja jest właścicielką fabryki, którą stale rozwija i ciągle szuka właściwych rozwiązań. Dorosła córka ma swoje problemy i powinna dać sobie radę. Ona ma teraz na głowie co innego. A właściwie kogo innego. Alex i Maksym to dwaj mężczyźni, do których serce Felicji wystukuje miłosny rytm. Na kogo się zdecyduje? Kogo wybierze?

Dalsze losy rodziny Degnelly z Prus Wschodnich ponownie pokazują świat i wydarzenia, które miały miejsce. Które wpłynęły na to jak teraz żyjemy. Autorka podarowała w nasze dłonie kolejną cegiełkę, która mimo swego dużego rozmiaru każdą stroną ciekawi i intryguje, nie pozostawiając najmniejszego miejsca na nudę czy monotonię. Ta Saga pochłania uwagę od samego początku. Pierwszy tom był takim aperitif, dla pobudzenia kubków smakowych czytelników. Teraz wkraczamy do świata wojny. Z niezwykłą dbałością o szczegóły autorka prowadzi czytelnikiem przez wydarzenia tamtym traumatycznych wydarzeń. Tego, z czym ludziom przyszło się zmierzyć. Kiedy nadzieja była podstawą życia. Nie brakło emocji, których tutaj ogrom. Autorka na każdym kroku ciekawiła, intrygowała. Raz przyspieszała akcję, a raz zwalniała. Historia bohaterek jest zaskakująca. Felicji, Belle a także Zuzanny. Alex i Maksym ponownie mieszają w życiu Felicji. Ich relacja do łatwych nie należy. Nie po ty, czego doświadczyli w pierwszym tomie. Autorka oddała te emocje, tę niepewność jutrzejszego dnia i cały świat ludzi dwudziestego wieku. Ciekawiła, zaskakiwała i ziębiła. Może opisy momentami zbyt długie i rozległe mogą przytłaczać ale dzięki nim można przystanąć i zastanowić się. Przeanalizować to, co dopiero się przeczytało. To, czego było się świadkiem. One muszą być. Zawsze można je przeskoczyć podczas lektury Już nie mogę się doczekać trzeciego tomu, szczególnie że ten pozostawił mi spory niedosyt.

Drugi tom wojennej sagi ponownie mnie zaskoczył. Drobiazgowością opisów. Świetną charakteryzacją bohaterów. A najbardziej oddaniem tamtych okrutnych czasów. Gdzie fikcja literacka miesza się z faktami historycznymi. Doskonała gra na emocjach. Jestem czarowana. Autorka umiejętnie prowadzi uwagę czytelnika. Do samego końca ciekawi i intryguje. Jeśli lubicie takie historie i kochacie grubaski to jest to książka dla Was. Idealna na jesienne dłuższe wieczory, pod kocykiem i kubkiem aromatycznej herbaty lub kakao w dłoni.

Polecam.

Jest rok 1938, Trzecią Rzeszą rządzi Hitler. Niebawem wybucha wojna, która już na zawsze odciśnie ogromne piętno na losach Europy i świata. Felicja zajęta jest prowadzeniem fabryki, jest świetna w tym co robi, ma talent i wyczucie. Jednak mimo sukcesów w życiu zawodowym, nie radzi sobie z uczuciami. Znowu na horyzoncie pojawia się Maksym, miłość z młodzieńczych lat. Ponadto do kraju wraca Alex, pierwszy mąż Felicji. Trwa wojna, która sprawia, że trzeba dostosować się do życia w nowych, trudnych okolicznościach. W drugim tomie sagi poznajemy też losy córek Felicji. Belle i Zuzanna są już dorosłe, same zostają matkami. Starsza z nich marzy o karierze aktorskiej, wychodzi za mąż za znacznie od niej starszego Maxa, jednak szybko jej serce zostaje zajęte przez kogoś innego. Zuzanna, która całe życie zabiegała i uwagę i miłość Felicji, zakochuje się w naziście i z nim planuje swoją przyszłość. Charlotte Link zabiera nas w fascynującą, niekiedy pełną grozy podróż do przeszłości. Przedstawia wojenne realia, wplatając historyczne wydarzenia w życie wykreowanych przez nią bohaterów. Jest to powieść, od której trudno się oderwać, pełna wyrazistych bohaterów i niespodziewanych zwrotów akcji. "Dziki łubin" zawiera wiele intrygujących wątków składających się na spójną całość, obok której trudno jest przejść obojętnie. Muszę przyznać, że Felicja kolejny raz udowodniła, że jest silną kobietą, która w krytycznych chwilach zachowuje zimną krew, zaś w obliczu nieszczęść, odnajduje niewytłumaczalną siłę, by budować życie od nowa, nawet na zgliszczach.
Szczerze polecam, kolejna świetna książka autorstwa Charlotte Link !

Avatar użytkownika - losar
losar
Przeczytane:2022-01-16, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2022,

Trzecia Rzesza,rok 1938. W państwie pod rządami Adolfa Hitlera panuje antysemityzm,a przeciwnicy władzy muszą się liczyć represjami. Za chwilę oblicze Europy i całego świata się zmieni,ale młodziutka Belle Lombard nie interesuje się polityką. Ma ambitne plany,marzy o zostaniu gwiazdą filmową i związaniu się z mężczyzną swojego życia. Czas pokaże,czy to właściwy kandydat....

Felicja, matka Belle,bardziej niż córka zajmuje się fabryką i rozważa podjęcie współpracy z nazistami. Kiedy w jej życiu pojawiają się Alex i Maksym,musi stawić czoła rodzącym się na nowo uczuciom. Na którego z mężczyzn będzie mogła liczyć w tych trudnych czasach?

Avatar użytkownika - Kate1986
Kate1986
Przeczytane:2021-09-23, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam, 12 książek 2021,
Avatar użytkownika - annna84
annna84
Przeczytane:2021-03-08, Ocena: 6, Przeczytałam, 26 książek 2021,

Świetna, wciągająca powieść, jeszcze lepsza od pierwszej części ("Czas burz"). Tym razem akcja dzieje się wokół II wojny światowej. Mamy więc solidne tło historyczne i poznajemy losy znanych już bohaterów, w tych trudnych czasach. Głównymi bohaterkami są Felicja i jej córka Belle Lombard. Silne osobowości, którymi wciąż targają skrajne emocje. Belle, tak jak i Felicja, kocha dwóch mężczyzn, więc jej życie uczuciowe jest tak samo pogmatwane. Jak potoczą się ich losy, kiedy wybuchnie wojna? Warto przeczytać, aby się tego dowiedzieć.

Avatar użytkownika - joseheim
joseheim
Przeczytane:2021-03-07, Ocena: 5, Przeczytałem, Mam, 52 książki 2021,

"Dziki łubin" (pomimo w sumie niepasującego tytułu) to kawał bardzo porządnej lektury, dobrze skrojonej, świetnie napisanej. Fantastycznie pokazuje wojnę od emocjonalnej, ludzkiej strony - widzimy ją oczami Niemców, przede wszystkim kobiet, którzy muszą mierzyć się z trudnościami dnia codziennego, brakiem jedzenia, strachem, bombardowaniami, prześladowaniami gestapo, niepewnością o życie bliskich i mężczyzn na froncie, zwykłą ludzką przyzwoitością, każącą im mimo strachu pomagać Żydom. Postacie w większości są pełnokrwiste, mają twarze, czytelnik przejmuje się ich losami. Niektórzy bohaterowie są dość pretekstowi (jak np. Clarie z francuskiego ruchu oporu), rozumiem jednak, że autorka chciała pokazać wiele oblicz wojny, z różnych stron i perspektyw. Książka jest objętościowo pokaźna, ale czyta się gładko i przyjemnie (jeśli można tak powiedzieć o książce o tematyce wojennej). Nie liczcie na happy endy. Liczcie na wiarygodną, przekonującą opowieść o ludziach.

Kontynuacja "Czasu burz" to jeszcze grubsza, jeszcze treściwsza powieść. Charlotte Link w "Dzikim łubinie" - drugim tomie, pokazuje nam dalsze losy bohaterów. I tym razem są trudności, przeciwności, zamęt wojny, wielkie emocje, miłość, nienawiść. Felicja dalej jest osobą, którą ciężko polubić. Ale może potrzebujemy trzeciego tomu, by nadeszła zmiana?

Jest to powieść pisana z rozmachem, o życiu normalnych ludzi w czasie wojny. Wiem, wojna jest trudnym i ważnym tematem, ale mnie zawsze ciekawiła codzienność w takich realiach. Nie koniecznie w Polsce, ale w każdym kraju dotkniętym wojną. I tutaj to dostałam. Autorka pisze ciekawie i interesująco, mnie nie przeszkadzały nawet chwilowe dłużyzny, bo życie to nie tylko interesujące wydarzenia. Link świetnie pokazuje siłę kobiet w trudnych czasach, poświęcenie i walkę.

Może trochę brakowało mi polskiego akcentu w tej historycznej, bądź co bądź, książce, bo lubię takie "smaczki", ale całość - bardzo dobra.

Grzech aniołów
Charlotte Link0
Okładka ksiązki - Grzech aniołów

Maximilian ostatnie sześć lat spędził w klinice psychiatrycznej. Jego ojciec, Phillip, wzbrania się przyjąć go z powrotem na łono rodziny. Zrozpaczona...

Ciernista róża
Charlotte Link0
Okładka ksiązki - Ciernista róża

Franca Palmer, była nauczycielka z Berlina, ogarnięta chęcią zmiany dotychczasowego życia, decyduje się wyjechać na angielską wyspę Guernsey, gdzie przed...