Dzikie i domowe. Jak człowiek udomowił zwierzęta

Pies, kot, owca, koń, świnia, królik, kura, złota rybka… Wszystkie te zwierzęta domowe, żyły kiedyś w stanie dzikim.

Dzięki tej pięknie zilustrowanej książce, dowiesz się o niesamowitym procesie, jakim jest ujarzmianie dzikiej natury przez człowieka i poznasz mechanizmy rządzące ewolucją różnych gatunków zwierząt.

Informacje dodatkowe o Dzikie i domowe. Jak człowiek udomowił zwierzęta:

Wydawnictwo: Adamada
Data wydania: 2021-02-17
Kategoria: Edukacyjne
Tytuł oryginału: Sauvages ou domestiques. Comment I'homme a domestiqué les animaux
Język oryginału: Francuski
Tłumaczenie: Bożena Sęk
Ilustracje:Simon Bailly

Kup książkę Dzikie i domowe. Jak człowiek udomowił zwierzęta

Dzikie i domowe. Jak człowiek udomowił zwierzęta - opinie o książce

Czy oswojenie to inaczej udomowienie?

"Dzikie i domowe. Jak człowiek udomowił zwierzęta" to książka dla młodych miłośników fauny, którzy przejawiają duże zainteresowanie nie tylko samymi zwierzętami, ale chcą wiedzieć znacznie więcej (charakterystyczne dla nich jest zadawanie mnóstwa pytań typu "Dlaczego...?", "Jak...?").

W ramach wprowadzenia poznajemy początki hodowli oraz kolejne działania człowieka, mające na celu otrzymywanie najbardziej pożądanych cech u poszczególnych gatunków. Jean-Baptiste De Panafieu zwraca uwagę, że udomowienie miało najpierw formę pewnego rodzaju wymiany, w której zwierzęta otrzymywały ochronę przed drapieżnikami oraz pożywienie w zamian za mleko, mięso, jaja, wełnę czy pomoc w gospodarstwie. Dzisiaj mamy do czynienia z dużą dysproporcją - hodowane zwierzęta gospodarskie (np. kury, świnie, bydło) żyją często w bardzo złych warunkach, a ich rola została sprowadzona do bycia czymś w rodzaju maszyn do produkcji m.in. jajek czy mięsa. W znacznie lepszej sytuacji są psy, koty czy konie. Warto jednak pamiętać, że to zwierzęta gospodarskie żywią nas i ubierają, więc powinniśmy się im odwdzięczyć przynajmniej poprzez zapewnienie odpowiadających ich naturze warunków do życia.

Na kolejnych stronach poznajemy historie udomowienia poszczególnych gatunków - w jakich warunkach zwierzęta żyły kiedyś oraz do czego są wykorzystywane obecnie. Ponadto znajdujemy ciekawe porównania wybranych osobników.

Książka zawiera bardzo dużo ilustracji, które stanowią idealne dopełnienie treści. Miłośnicy psów, kotów i koni znajdą w niej aż po kilkanaście różnych ras tych zwierząt. Miłośników gatunków gospodarskich ucieszy z pewnością fakt, że ras bydła jest również sporo. Wśród "bohaterów" znalazły się także pszczoły, którym to grozi niebezpieczeństwo z uwagi na stosowane przez człowieka pestycydy. A co się stanie, jeśli zabraknie pszczół? O tym również można przeczytać w tej niezwykle wartościowej publikacji.

Dlaczego warto sięgnąć po "Dzikie i domowe. Jak człowiek udomowił zwierzęta"? Przede wszystkim dlatego, że dzięki tej pozycji młody czytelnik ma okazję poznać proces udomowienia jako coś, co ma dla nas-ludzi ogromne znaczenie pod względem praktycznym. Odnosimy dzięki temu wiele korzyści, a książka pozwala spojrzeć na zwierzęta nie tylko jako naszych pupili, ale przede wszystkim jak na żyjące istoty, które zasługują na dobre traktowanie i odpowiednie warunki do życia.

Ogromy ukłon w stronę Wydawnictwa Adamada za kolejną pouczającą pozycję.