Dziwki, zdziry, szmaty. Opowieści o slut-shamingu

A więc zostałaś nazwana dziwką?

Choć termin ,,slut-shaming" może wydawać się nowy, to samo zjawisko jest stare jak świat. To zawstydzanie, poniżanie, próba sprawowania kontroli i przede wszystkim - przemoc.

Ktoś nazwał cię dziwką? To właśnie slut-shaming. Ktoś za twoimi plecami opowiadał, jaka jesteś puszczalska? To również. A może usłyszałaś, że nie powinnaś się tak wulgarnie malować? Albo że taka sukienka to nie wypada? No właśnie.

Nieważne, czy to brutalne wyzwisko, czy subtelna, pozornie przyjacielska rada. Slut-shaming podany wszystko jedno w jakiej formie boleśnie odbija się na psychice dziewczynek, nastolatek i dorosłych kobiet.

Czy można z tym wygrać?

To jedno z pytań, na które odpowiedzi poszukują autorki książki. Wspólnie z psycholożkami, dziennikarkami, seks workerkami i seksuolożkami zastanawiają się, skąd bierze się slut-shaming, jak działa i w jaki sposób można się go pozbyć. Dziwki, zdziry, szmaty to również do bólu osobista i szczera opowieść o tym, jak każda z bohaterek książki doświadczyła tego rodzaju przemocy.

Na sam koniec autorki oddają głos kobietom, które cieszą się seksem na własnych zasadach. Erotyczne historie - prywatne, intymne, oszałamiające i podniecające - dodają odwagi i pokazują, jak nie dać się zawstydzić.

Informacje dodatkowe o Dziwki, zdziry, szmaty. Opowieści o slut-shamingu:

Wydawnictwo: Czarna Owca
Data wydania: 2021-04-28
Kategoria: Socjologia, filozofia

Kup książkę Dziwki, zdziry, szmaty. Opowieści o slut-shamingu

Dziwki, zdziry, szmaty. Opowieści o slut-shamingu - opinie o książce

Dzisiaj przychodzę do Was z recenzją książki o dość intrygującym tytule „Dziwki, zdziry, szmaty. Opowieści o slut-shamingu” napisanej przez cudowne autorki wraz ze wsparciem psycholożek, dziennikarek, seks workerek i seksuolożek. Jak już wskazuje sam tytuł to kobiety poruszają bardzo ważny temat „slut-shamingu”. Chodzi tutaj o zawstydzanie, poniżanie, próbę sprawowania kontroli oraz przede wszystkim przemoc.

W książce znajdzie odpowiedzi na wiele nurtujących pytań, między innymi na to czy można jakoś działać przeciw temu zjawisku. Nie znajdziecie tutaj tzw. „naukowego bełkotu”. Jest ona pełna rozmów, przemyśleń i bolesnych doświadczeń autorek. Poruszające fakty pozwalają nam jeszcze lepiej zrozumieć cały problem. Nie będę ukrywać, ale sama spotkałam się z tym zjawiskiem, dlatego łączyłam się z autorkami w 100%. Cieszę się, że odważyły się one mówić głośno o zjawisku, bo uważam że to bardzo ważne. Radzą nam także jak radzić sobie z shlut-shamingiem i nie dawać się zastraszyć, zawstydzić. Czasami podczas lektury można odnieść wrażenie, że wiele aspektów się powtarza. Jednak uświadamia nam to tylko jak zjawisko jest powszechne w dzisiejszych czasach.

Książka jak najbardziej jest warta przeczytania i uważam, że każdy znajdzie w niej coś dla siebie. Tym bardziej, że problem tak naprawdę dotyczy większości z nas.

Ona. Zdrowie, seksualność, ćwiczenia mięśni dna miednicy
Kamila Raczyńska-Chomyn0
Okładka ksiązki - Ona. Zdrowie, seksualność, ćwiczenia mięśni dna miednicy

Wiele kobiet nigdy nie widziało swojej waginy, nie przeżyło orgazmu ani nie wie, gdzie ma mięśnie dna miednicy. Niejedna dała sobie wmówić, że ból miesiączkowy...