Dziwne opowieści. Antologia weird fiction

Wszyscy jesteśmy odmieńcami, każdy z nas ma w sobie coś z wyrzutka. Nauczyliśmy się jedynie to dobrze przed sobą ukrywać. Tylko tak możemy utrzymać kruchy porządek między nami. Czasami jednak rzeczywistość się załamuje, maski opadają i człowiek musi wreszcie dotknąć ukrytej pod nimi ciemności. Poznać jej lepki dotyk, poczuć cierpki, gorzki smak. Jakie otchłanie trzeba zgłębić, by siebie zrozumieć? I gdzie leży granica obłędu, zza której już nie można wrócić? Wszyscy jesteśmy odmieńcami żyjącymi w dziwnych czasach. A dziwne czasy wymagają dziwnych opowieści. Oto one.

Informacje dodatkowe o Dziwne opowieści. Antologia weird fiction:

Wydawnictwo: Dom Horroru
Data wydania: 2021-08-01
Kategoria: Horror
Tłumaczenie: Wojciech Gunia

Kup książkę Dziwne opowieści. Antologia weird fiction

Dziwne opowieści. Antologia weird fiction - opinie o książce

To zbiór piętnastu opowiadań weird fiction poprzedzony wstępem Wojciecha Guni. Jak to bywa przy tego typu antologiach poziom opowiadań jest nierówny. Teksty są różnorodne, widać że każdy z autorów interpretuje weird fiction po swojemu i w tym tkwi pewien urok. Każdego co innego tu zachwyci, a można znaleźć tu prawdziwe perełki.

Wszystkie traktują o istotach ludzkich, którym przyszło się zmierzyć z nową rzeczywistością zmuszającą do przetrwania. Jest dziwnie i niepokojąco, momentami onirycznie i psychodelicznie.

Mam tu kilka ulubionych, dzięki którym uważam tę antologię za satysfakcjonującą:
-"Na zawsze w dole" Dawid Kain - klimatyczne, niepokojące, pokręcone i absurdalne. Miałam wrażenie, że wkraczam na zupełnie nieznane mi rejony, a także otwierania nowych szufladek w głowie.
-"Twoje królestwo uległo podziałowi" Anna Maria Wybraniec - porusza struny wrażliwości do granic. Spełnienie marzeń bywa przekleństwem.
-"Macki" Paweł Mateja - gęsta i lepka atmosfera, bardzo niepokojące.
-"Przemiana Tamary D." Wojciech Gunia - narastająca bezsilność, okrucieństwo miażdży. Niezły klimat tworzą tu wszędobylskie pająki, świetny zamysł.
-"Na tym świecie nie śpi nikt" Christopher Slatsky - bogate językowo, zwłaszcza opisy techniczne architektury robią wrażenie. Nietuzinkowy pomysł.
-"Sny origami" Jon Padgett - oniryczne i nieoczywiste. Nieźle pokręcone, bardzo dziwne.

Fanom grozy polecam mieć tę książkę na uwadze. Zbiory niesamowitości zawsze warto mieć.