Dżungla w ogrodzie albo ogrodnictwo na ratunek planecie

O dzikiej przyrodzie wokół nas

Wystarczy kilka drobnych zmian, aby spłachetek ziemi stał się rozległą siecią maleńkich rezerwatów przyrody.

Ogrody i parki, szczeliny w chodniku i doniczki. Gdziekolwiek jesteśmy, w odległości kilku kroków od nas żyją dżdżownice, stonogi, muchy, rybiki, komary, osy, chrząszcze, myszy, ryjówki i wiele, wiele więcej fascynujących stworzeń.

Dave Goulson pokazuje niesamowite, a czasem dziwne życie tych zwierząt. Zaprasza do pokopania w pryzmie kompostu, zajrzenia pod kępę trawy i zanurkowania w ogrodowym stawie. Wyjaśnia, jak nasze życie - a ostatecznie losy ludzkości - są nierozerwalnie splecione z najmniejszymi i niedocenianymi bohaterami świata przyrody.

Bada też szkody wyrządzone przez komercyjne ogrodnictwo: intensywnie hodowane rośliny w jednorazowych plastikowych doniczkach, spryskiwane pestycydami i uprawiane w torfie wyciętym z ziemi.

Dziś, kiedy ponad trzy czwarte ludzi mieszka w miastach, wiele osób straciło kontakt ze światem przyrody. Zapomnieliśmy o ziemi. Dave Goulson odwraca ten trend i ponownie łączy nas z dziką przyrodą.

Bestseller ,,Sunday Timesa"

Twój ogród jest bogaty jak bank centralny. Tyle że skarbem w nim jest nie złoto, a życie. Ogród to także tętniąca życiem struktura przypominająca wysoko rozwiniętą metropolię. Dave Goulson znakomicie oprowadza po jej meandrach.

Maja Popielarska

Goulson jest mistrzem intrygujących szczegółów. Dżungla w ogrodzie otwiera oczy, a entuzjazm Goulsona jest zaraźliwy. To człowiek, z którym po prostu chciałoby się łazić po ogrodzie i słuchać o tych wszystkich cudach.

,,The Times"

Ta książka nauczy was wiele o stworzeniach, które żyją tuż za drzwiami i tylko czekają, żeby je poznać.

,,Sunday Times"

Wspaniała. Tę książkę powinien przeczytać każdy, nie tylko ogrodnik.

,,Observer"

Krzepiąca książka o cudach natury.

,,The Times"

Dave Goulson (ur. 1965) - brytyjski biolog, działacz ruchu na rzecz ochrony przyrody i profesor biologii (zajmuje się ewolucją, zachowaniem zwierząt i środowiskiem) na uniwersytecie w Sussex. Specjalizuje się w ekologii i ochronie trzmieli. Rozpoczął karierę naukową w 1995 roku w Southampton jako wykładowca biologii. W 2006 roku został profesorem i przeniósł się na uniwersytet w Stirling. W 2010 roku Rada do Spraw Biotechnologii i Nauk Biologicznych (BBSRC) przyznała mu tytuł Innowatora Roku. W 2015 roku trafił na listę ,,Bohaterów Ochrony Przyrody" stworzoną przez ,,BBC Wildlife Magazine". Jest autorem ponad 230 artykułów oraz czterech książek popularnonaukowych i laureatem wielu nagród za wkład w ochronę przyrody. Jego książkę Żądła rządzą (Marginesy 2017) nominowano do Samuel Johnson Prize. W Marginesach ukazała się także świetnie przyjęta Łąka (2018).

Informacje dodatkowe o Dżungla w ogrodzie albo ogrodnictwo na ratunek planecie:

Wydawnictwo: Marginesy
Data wydania: 2022-04-20
Kategoria: Hobby
Tytuł oryginału: The Garden Jungle or Gardening to Save the Planet

Tagi: Publikacje popularne - przyroda bóg

Kup książkę Dżungla w ogrodzie albo ogrodnictwo na ratunek planecie

Łąka EKO
Dave Goulson0
Okładka ksiązki - Łąka EKO

Jedzenie i seks: czy tylko o to chodzi owadom? W jaki sposób tykotek rudowłos, którego stukanie w pustym domu może przeprawić o palpitacje...

Żądła rządzą. Moje przygody z trzmielami
Dave Goulson0
Okładka ksiązki - Żądła rządzą. Moje przygody z trzmielami

Już jako mały chłopiec, dorastający na wsi w Shropshire, Dave Goulson pasjonował się wszelkimi formami życia, począwszy od własnej domowej menażerii egzotycznych...